کد خبر : 7638
تاریخ انتشار : جمعه 7 مرداد 1401 - 16:16
11 views

حسینی‌پور: خبرنگاران برای بهبود فضای کسب و کار و توسعه اقتصادی مازندران کمک کنند

حسینی‌پور: خبرنگاران برای بهبود فضای کسب و کار و توسعه اقتصادی مازندران کمک کنند
استاندار مازندران گفت: رسانه ها باید راهکار ارائه دهند که با توجه به برخورداری از موقعیت های ممتاز جنگل و دریا چگونه می توان از این مواهب طبیعی برای رونق اقتصادی ، بهبود فضای کسب و کار بهره برد.


به گزارش تیتر شمال؛ سید محمود حسینی پور روز جمعه در آیین گرامیداشت سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار که در سینما جهان نمای چالوس برگزار شد، افزود: این شهید وارسته یک جریان فکری رسانه ای بود و خبرنگاران امروز نمایندگی این جریان فکری رسانه ای را برعهده دارند، بنابراین اگر چنین روزی ، روز خبرنگار نام گذاری می شود مسوولیت سنگینی بر جامعه خبرنگاران می گذارد و باید از این جریان فکری حمایت شود تا در کشور و دنیا بازتاب داشته باشد.

۱۷ مرداد ماه سالروز شهادت محمود صارمی، خبرنگار ایرنا است که به دنبال اشغال مزار شریف از سوی طالبان در سال ۷۷ به همراه هشت تن از دیپلمات های سرکنسولگری ایران جان خود را از دست داد به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، ۱۷ مرداد ماه را به عنوان روز خبرنگار نامگذاری کرده است.

امسال  آئین پاسداشت روز خبرنگار در مازندران به خاطر تقارن با ایام سوگواری ایام عاشورا و تاسوعای حسینی (ع )  زودتر برگزار شد.

تاثیرگذاری نقش رسانه ها در  نماد عدالت و آزادی خواهی ایران اسلامی

استاندار مازندران گفت: اگر امروز ایران اسلامی به عنوان نماد عدالت و آزادی خواهی برای مستضعفان جهان و الگویی منحصربفرد شناخته می شود، حاصل تلاش‌ها و نقش خبرنگاران در مرزهای داخلی و عرصه بین المللی است که جای تقدیر از این نقش موثر دارد.

حسینی پور به اقتدار رسانه ای ایران در مقابل جریان غربگرا اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی در این مسابقه نابرابر در حوزه رسانه ای مقابل سخت افزار امپراطور رسانه ای دنیا که در اختیار غربی ها است، قرار دارد و ما صرفا بهره بردار از این سخت افزارها درحوزه رسانه وجود دارد هستیم.

وی بیان کرد : به فضل خدا و با ابتکار شما خبرنگاران امروز جبهه دشمن با وجود همه تلاش ها نتوانست مسیر حق طلبی وعدالت طلبی جمهوری اسلامی را که امام راحل (ره ) آن را بنا نهاد و رهبری فرزانه آن را تثبت کرد مسدود کند و این به واسطه نقش رسانه ها و جایگاه خاص خبرنگاران است.

استاندار مازندران گفت: بزرگ ترین کارزار در جبهه حق و باطل در جهان معاصر را این انقلاب طی کرد و  بیشترین مجالی که دشمن در این ۴۳ سال پیدا کرد ایجاد غبار بین حق و باطل بود تا بتواند قوه تشخیص حق از  باطل در دنیا را برای مردم سخت کند و امروز نقش خبرنگاران درعرصه داخلی و خارجی زدودن این غبار است که ریشه آن جریان غربگرا می باشد.

خبرنگاران در دوران دفاع مقدس همپای رزمندگان دفاع و اطلاع رسانی کردند 

نماینده عالی دولت با گرامیداشت یاد و خاطره  شهدای خبرنگار از صدر اسلام تاکنون افزود : در دوران دفاع مقدس هم خبرنگارانی بودند که همپای رزمندگان اسلام دفاع و روایت ملت مظلوم ایران اسلامی را اطلاع رسانی می کردند و  این مدال ، مدال بزرگی است که موجب شنیدن شدن صدای مظلومیت ملت قهرمان ایران در نبرد نابرابر رسانه ای در عرصه بین المللی شد.

استاندار مازندران اظهار داشت: خبرنگاران به رغم وجود فراز و نشیب ها فراوان هرگز لحظه ای از رسالت سنگین خود عقب نشینی نکردند و به عنوان طلایه داران عرصه آگاهی با چراغ قلم و در سایه مجاهدت ، لحظه به لحظه شبانه روز برای روشن نگهداشتن مرزهای آگاهی جامعه تلاش می کنند.

وی ادامه داد: ۱۷ مرداد فقط روز خبرنگار نیست چرا که خبرنگار عنصری آگاهی و جاری در زمان است و با ذهن بیدار و قلب تپنده برای تنویر افکار عمومی و ابلاغ پیام های نوید بخش در جامعه در تمام فرصت های مغتنم برای اطلاع رسانی تلاش می کند و به صدق و کذب هر اتفاقی با قلم خود شهادت می دهد بنابراین هر روز می توان برای پاسداشت این قشر اختصاص داد.

حسینی پور افزود : استان مازندران با چرخ گسترده خبرنگاران خود در سراسر استان و جامعه ممتاز در عرصه اطلاع رسانی در کل کشور در حال تلاش هستند و امروز توسعه این استان  در همه بخش ها ، مرهون زحمات و تلاش های شبانه روزی خبرنگاران است .

خبرنگاران مازندران صادق ترین و بافرهنگ ترین خبرنگاران سطح کشور هستند  

نماینده عالی دولت در استان مازندران با بیان اینکه با فرهنگ ترین ، غنی ترین ، عادل ترین و با انصاف ترین خبرنگاران در سطح کشور ، رسانه های این استان هستند، گفت: این موارد به خاطر دلخوشی شما فعالان عرصه رسانه نیست بلکه با توجه به مسوولیت هایی که در سطح ملی داشتیم ، پرونده های موجود میان خبرنگاران و مسوولان در محاکم قضایی گواه بر این ادعا است، این نشانه فرهنگ غنی این استان که ریشه در علویان دارد.

حسینی‌پور جایگاه خبرنگاران را بسیار ارزشمند توصیف و بیان کرد: خبرنگاران در سایه مجاهدت و قلم برای روشن نگهداشتن مرزهای آگهی جامعه تلاش می کنند و ۱۷ مرداد فقط روز خبرنگار نیست؛ این قشر با ذهنی بیدار و قلب تپنده برای آگاهی بخشی حضور می یابند و به ذکر صدق و کذب هر اتفاقی اطلاع رسانی درست می کنند.

وی تصریح کرد:  غنی ترین ، عادل ترین و صادق ترین خبرنگاران با توجه به مسوولیت های که  سطح کشور داشتم در مازندران هستند و طی این هشت ماهی که مسوولیت حوزه اجرایی را عهده گرفتم در بررسی ها و مطالعات رسانه ای نقدهای منصفانه رسانه ها دیده می شود که نمی خواهم بگویم این مطلق است ، ولی غالب این نقدها منصفانه در جهت توسعه و پیشرفت این استان بوده است .

حسینی پور خاطرنشان کرد :  آگاهی و اطلاع رسانی به عنوان یک پیش نیاز نگارش هر گزارشی است بنابراین بیشترین وظایف ما مدیران این است و امروز در عرصه مدیریتی زمان انفجار اطلاعات است و هر مدیری که بسته رسانه ای و اطلاع رسانی در کارش نباشد بدون تردید محکوم به شکست است.

بهره گیری مدیران از خبرنگاران به عنوان مشاور رسانه ای 

وی داشتن برنامه برای حوزه اطلاع رسانی از سوی مدیران را امر مهم برشمرد و ادامه داد: مدیران می توانند از آن دسته از خبرنگارانی که صادقانه و عادلانه تلاش می کنند به عنوان مشاور رسانه ای استفاده کنند.

استاندار مازندران با تاکید بر آنکه نباید به حرفه خبرنگاری به عنوان اطلاع رسانی صرف نگاه کرد، افزود: خبرنگاری استراتژیک است که بتواند موج ایجاد کند منتهی باید مراقب باشد چون در لبه تیغ حق و باطل در حال حرکت است؛ خبرنگاران باید مطلع باشند زیرا مسوولیت آن ها درگیر با حق الناس بوده و بزرگترین حق الناس نیز بردن آبروی انسان است لذا اگر در مسیر کاری و موجی که ایجاد شده شخصیت انسان ها به غیر حق تغییر یابد، این آسیب با اعدام واقعی این فرد تفاوتی ندارد.

حسینی پور با بیان اینکه امروز در یک نبرد نابرابر اقتصادی جریان فکری غربگرا هستیم ، افزود : این جریان تمامیت نظام جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار داده است ، امروز دشمن مردم را هدف قرار داده است از یک سو آمریکا تمام مسیرهای اقتصادی به سوی جمهوری اسلامی را بسته ولی از اطراف دیگر غرب با برخورداری از امپراطوری رسانه ای به راحتی حق و باطل را جابجا به دنیا القا می کند.

وی به قرار داشتن استان مازندران در آستانه تحول بزرگ اقتصادی در جغرافیای بزرگ ایران اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: این استان با برخورداری از شرایط مطلوب آب و هوایی ، خاک مناسب و نیز نیروی متخصص و کارآمد مورد توجه کارشناسان ارشد اقتصادی قرار گرفته است و هدف گذاری دولت مردمی در این استان ارتقای حوزه کشاورزی به عنوان کالای استراتژیک است چرا که اکنون در دنیا یکی از مولفه های مهم امنیت، امنیت غذایی است.

خبرنگاران برای بهبود فضای کسب و کار و توسعه اقتصادی مازندران کمک کنند   

استاندار مازندران بر ضرورت ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات کشاورزی تاکید کرد و خواستار همکاری خبرنگاران در این راستا شد و گفت: امروز خبرنگاران باید مسوولان را نقد کرده و  راهکارهای لازم ارائه دهند و به موضوع گردشگری با توجه به سخنان رهبری که به درستی و با یک نگاه تیزبین و هوشمندانه ای در آخرین سفری که به شهرستان چالوس داشتند، فرمودند استانی که دریا و جنگل دارد نباید فقیر داشته باشند نیز به عنوان اولویت استان توجه کنند.

حسینی پور افزود: رسانه ها باید راهکار ارائه دهند که با توجه به برخورداری از موقعیت های ممتاز جنگل و دریا چگونه می توان از این مواهب طبیعی برای رونق اقتصادی ، بهبود فضای کسب و کار بهره برد و در حال حاضر در حوزه گردشگری ، سهم این صنعت درسطح ملی بسیار کم است و نیاز داریم در این زمینه نگاهی یکپارچه در مازندران به تمام کشور و عرصه بین المللی و کشورهای اطراف داشته باشیم.

مسوولان فقط با رسانه های مجوز دار همکاری و تعامل داشته باشند

رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های کشور نیز در این مراسم با اشاره فعالیت رسانه ای برخی از افراد بدون مجوز خواستار تعامل و همکاری مسوولان فقط با رسانه های مجوز دار شد.

ساسان شیخی یکی از مشکلات رسانه ای در مازندران در حال حاضر را فعالیت افراد بدون شناسنامه خبری در حوزه رسانه برشمرد و گفت: مسوولان باید با رسانه های دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات تعامل و همکاری داشته باشند تا از بروز مشکلات رسانه ای در مازندران جلوگیری شود.

رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های کشور به مشکل کاغذ برای رسانه های مکتوب اشاره کرد و افزود: رسانه های مکتوب با مشکل کاغذ یارانه ای مواجه هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل اختلافی که بین بانک مرکزی و وزارت صمت وجود دارد خروج کاغذ از بندر نوشهر با مشکل مواجه شده که نیازمند توجه استاندار مازندران است.

شیخی همچنین با اشاره به ورود کاغذ یارانه ای از بندر نوشهر خواستار افزایش سهمیه کاغذ یارانه ای رسانه های مکتوب مازندران شد.

رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های کشور بر ضرورت آموزش و ارتقای خبرنگاران تاکید کرد و افزود: با توجه به وجود ردیف اعتبار آموزش در سازمان مدیریت با تعامل استانداری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران امر آموزش به صورت مستمر دیده شود.

وی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز خواست تا با مساعدت لازم بتوانیم جشنواره بین المللی رسانه های حوزه دریایی خزر را در استان برگزار کنیم.

تجلیل از خبرنگاران برتر

در پایان این مراسم همچنین از خانواده شهید شاخص رسانه شهید غلامعلی لقمانی و خانواده خبرنگاران متوفی مرحوم حسین فلاحتی، مرحومه مهرانه شاه منصوری و مرحومه معظم ساروی تقدیر و تجلیل شد.

همچنین از آقایان جعفر ذکایی ، ارسلان رسولی ، حسن درزی نژاد بابلی ، علیمراد وفایی نژاد ، سیدحسن میرزاخانی ، ابراهیم فلاح، حسن حیدری ، رضا برمکی ، حسینعلی آقا بابایی پور، حسین ملکی و علی اکبر واحدیان به عنوان پیشکسوتان رسانه و از مجتبی قربانی، اشکان جهان آرای ، رقیه توسلی، آزاده بابانژاد، علیرضا نوری کجوریان، کلثوم فلاحی و اکبر قاسمپور خبرنگاران دارای رتبه برتر در جشنواره های ملی و سراسری تجلیل شد.

 

در این آیین از نمایندگی های برتر خانه مطبوعات استان، ایمان حبیبی نمایندگی شهرستان نکا، محمدحسین شعشعانی نمایندگی شهرستان رامسر و بهناز دمیرچی نمایندگی شهرستان نور و  از کانون برتر بسیج رسانه استان، روح اله رفیعی کانون بسیج شهرستان بابل ، عمران اکبرنژاد کانون بسیج شهرستان سوادکوه و سپیده پورشعبان کانون بسیج شهرستان نوشهر نیز قدردانی شد.

۱۷ مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به دست طالبان در مزار شریف افغانستان است که از سوی شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.

  • منبع: ایرنا مازندران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.