کد خبر : 3128
تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
136 views

تعداد تلفات کل و بز وحشی از مرز 100 رأس گذشت/ واکسیناسیون بیش از یک میلیون رأس دام اهلی در مازندران

تعداد تلفات کل و بز وحشی از مرز 100 رأس گذشت/ واکسیناسیون بیش از یک میلیون رأس دام اهلی در مازندران

در حالی که نزدیک به سه ماه از پرسه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در محدوده غرب مازندران به‌ویژه جنوب چالوس و کلاردشت می‌گذرد؛ تاکنون تعداد تلفات این ویروس در حیات وحش از مرز 100 رأس کل و بز وحشی گذشته و همچنان این بیماری متوقف نشده است. به گزارش تیتر شمال؛ بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

در حالی که نزدیک به سه ماه از پرسه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در محدوده غرب مازندران به‌ویژه جنوب چالوس و کلاردشت می‌گذرد؛ تاکنون تعداد تلفات این ویروس در حیات وحش از مرز 100 رأس کل و بز وحشی گذشته و همچنان این بیماری متوقف نشده است.


به گزارش تیتر شمال؛ بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با عنوان “طاعون بزی” نیز شناخته می‌شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالا است که نشخوار کنندگان کوچک و شترها را درگیر می‌کند.

علائم این بیماری، تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات‌الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می‌گردد؛ عامل بیماری موربیلی ویروس از خانواده پارامیکسوویریده می‌باشد. بیماری PPR جزو فهرست بیماری‌های مهم در سازمان جهانی دام (OIE) است و کشورها موظف هستند که در صورت وقوع، بیماری را به این سازمان گزارش دهند.

انتقال ویروس به شکل ریز قطره‌های عفونی در هنگام عطسه، سرفه و استنشناق هوای آلوده توسط دام‌های سالم و همچنین تماس بین دام بیمار و سالم، مهم‌ترین راه انتقال این بیماری است؛ وجود ترشحات و تراوشات عفونی در محل زندگی دام مانند آبشخورها، آخورها و بستر نیز می‌تواند یکی از راه‌های انتقال بیماری باشد، اما موربیلی ویروس‌ها به مدت طولانی نمی‌تواند در بیرون از بدن میزبان، زنده بمانند.

همه‌گیری  PPR براساس کنترل جابه‌جایی حیوانات، دفع صحیح لاشه و استفاده از واکسن قابل کنترل است و موثرترین روش برای کنترل بیماری واکسیناسیون بوده که باید در مناطق اندمیک قبل از شروع فصول بارانی به‌صورت سالیانه تکرار شود.

بر اساس این گزارش، از مهرماه امسال، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در مرز مشترک مازندران با طالقان از استان البرز مشاهده شده است و کماکان هم در بخش غربی استان با شدت و ضعف وجود دارد.

بیماری طاعون هنوز در حیات وحش متوقف نشده است

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین وضعیت این بیماری در حیات وحش استان اظهار کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هنوز در استان مازندران متوقف نشده است و هنوز هم شاهد تلفات در حیات وحش استان هستیم.

وی افزود: همکاران ما به‌طور مرتب در حال پالایش و جمع‌آوری تلفات هستند اما هنوز متاسفانه متوقف نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: این بیماری در جنوب شهرستان چالوس و کلاردشت متمرکز است و خوشبختانه در هیچ نقطه دیگر از استان، گزارش نشده است.

تعداد تلفات طاعون در مازندران از 100 رأس گذشت

ابراهیمی کارنامی تاکید کرد: تاکنون در اثر این بیماری، بیش از 100 رأس کل و بز وحشی در حیات وحش استان، تلف شده‌اند.

وی اعلام کرد: تنها راه مقابله با این بیماری، قطع کردن چرخه این بیماری است و خوشبختانه با مشارکت دامپزشکی، ارتباط دام‌های حیات وحش با دام‌های اهلی را قطع کرده‌ایم و این امر یکی از راهکارهای فوری برای کاهش تلفات است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران عنوان کرد: البته برای راهکارهای دیگر ممکن نیز دامپزشکی در حال مطالعه و پیگیری است تا ببینیم آیا می‌شود در حیات وحش نیز راه درمانی را دید یا خیر.

تاکنون درمانی برای کنترل این بیماری در حیات وحش شناخته نشده است

ابراهیمی کارنامی گفت: تاکنون هیچ راه درمانی برای درمان این بیماری در حیات وحش، پیشنهاد نشده است و باید مراقیت کنیم تا این چرخه تا حد امکان محدود باشد.

وی متذکر شد: سردتر شدن هوا دلیلی بر گسترش این بیماری نیست و بلکه با سردتر شدن هوا باید این بیماری کنترل شود، ولی امسال متاسفانه علیرغم دمای پایین دما تاکنون این بیماری کنترل نشده است؛ در حالیکه در گذشته تجربه نشان داده بود که با سردی هوا این بیماری در حیات وحش کنترل می‌شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران یادآور شد: این بیماری فعلا در غرب استان تداوم دارد و چیزی نیست که بشود با مداخله در طبیعت، جلوی آن را گرفت یا درمان کرد و باید با توجه به اینکه فعلا این ویروس در محیط است باید مراقبت‌های جدی برای عدم سرایت آن به دام‌های اهلی صورت گیرد.

تا این لحظه تلفاتی در میان دام‌های اهلی نداشتیم

محمدحسن گلپایگانی مدیرکل دامپزشکی مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین وضعیت شیوع طاعون در مازندران اظهار کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون سرایتی به دام‌های اهلی مازندران نداشته است.

وی افزود: هر چند تلفات بیش از 100 کله بز وحشی را به اذعان محیط زیست استان داشتیم، اما خوشبختانه تاکنون تلفاتی را در حوزه نشخوار کنندگان دام اهلی نداشتیم.

مدیرکل دامپزشکی مازندران خاطرنشان کرد: به محض اطلاع از این موضوع، به صورت ضربتی کار واکسیناسیون دام‌های اهلی را به ویژه در مرز مشترک دام‌های اهلی با حیات وحش، در دستور کار قرار دادیم.

گلپایگانی ادامه داد: فعلا مورد خاصی در خصوص ابتلا دام‌های اهلی نداریم و موردی از کانون بیماری نیز تاکنون گزارش نشده است.

این بیماری میان انسان و دام مشترک نیست

وی تاکید کرد: این بیماری یک بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و مردم نگرانی از این بابت نداشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران اعلام کرد: این بیماری صرفا تنها در حیات وحش غرب استان وجود دارد و خوشبختانه نمونه‌ای در میان دام‌های اهلی گزارش نشده است.

واکسیناسیون بیش از 1.2 میلیون رأس دام اهلی در مازندران

گلپایگانی تصریح کرد: تاکنون واکسیناسیون بیش از یک میلیون و 200 رأس دام اهلی انجام شده است.

وی متذکر شد: تمام دام‌های اهلی شناسایی شده توسط دامپزشکی و تمامی درخواست‌های متقاضیان، مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند و سعی کردیم با حداکثر ظرفیت واکسیناسیون از سرایت این بیماری به دام‌های اهلی جلوگیری کنیم.

مدیرکل دامپزشکی مازندران یادآور شد: امیدواریم این دوره را به سلامت پشت سر بگذاریم و برای پیشگیری این بیماری در سال بعد، واکسیناسیون دام‌های اهلی را از اواخر اسفندماه آغاز خواهیم کرد.

شایان ذکر است واکسیناسیون کلیه دام‌های حساس، موثرترین روش کنترل این بیماری است؛ همچنین قرنطینه کردن گله‌های مبتلا همراه با کنترل تردد دام و ممانعت از ورود و خروج دام به مدت حداقل یک ماه از گله آلوده، حذف دام‌های مبتلا با اعزام آن‌ها به نزدیک‌ترین کشتارگاه و رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی کانون‌های آلوده از مهم‌ترین اقدامات است.

گفتنی‌ست؛ توصیه مهم در زمان شیوع این بیماری، خرید و تهیه گوشت قرمز از مراکز عرضه مجاز و توجه به تاریخ صرف و ممهور بودن لاشه‌ها به مهر دامپزشکی است که باید مورد توجه خریداران قرار گیرد.

گزارش: مجتبی قربانی

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.