شماره : 1316
19 / 5 / 1400 - 19:45

مشکلات فعلی اصحاب رسانه نتیجه بی‌توجهی متولیان امر به حوزه اطلاع رسانی/تربیت خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی یک ضرورت است

فرمانده سپاه کربلای مازندران با بیان اینکه اگر متولیان امر در حوزه رسانه به واقع به اهمیت جایگاه خبرنگاری توجه می‌کردند قطعا باید بیشتر از این به این قشر توجه می‌کردند که نکردند؛ گفت: ایران قوی امروز نیازمند به خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی است، خبرنگاری که با عوض شدن دولت تغییر چهره و رنگ

فرمانده سپاه کربلای مازندران با بیان اینکه اگر متولیان امر در حوزه رسانه به واقع به اهمیت جایگاه خبرنگاری توجه می‌کردند قطعا باید بیشتر از این به این قشر توجه می‌کردند که نکردند؛ گفت: ایران قوی امروز نیازمند به خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی است، خبرنگاری که با عوض شدن دولت تغییر چهره و رنگ نمی‌دهد؛ چرا که همواره بدنبال واقعیت است.

به گزارش تیتر شمال؛ سیاوش مسلمی فرمانده سپاه کربلای مازندران در مراسم تجلیل از اصحاب رسانه مازندران با بیان اینکه اصحاب رسانه از جمله اقشاری هستند که به اندازه کار و اهمیت کاری در حال انجام آن هستند دیده نمی‌شوند؛ اظهار کرد: امروز در تمام دنیا به ویژه در ایران اسلامی هر اتفاق، پدیده و رخدادی در هر جایی از این کشور پهناور رخ می‌دهد، به وسیله اصحاب رسانه به گوش مردم رسانده می‌شود.

وی افزود: کاری که دشمن دارد انجام می‌هد، بخش زیادی از آن از طریق اصحاب رسانه آن‌ها انجام می‌گیرد و اگر قرار است اخبار، وارونه جلوه داده شود، اگر قرار است یک واقعیتی و یک هنجاری به دروغ و یا ناهنجار به افکار عمومی منتقل شود، از طریق اصحاب رسانه در امپراطوری رسانه‌ای که از سوی دشمن شکل گرفته است، انجام می‌شود.

فرمانده سپاه کربلای مازندران، خاطرنشان کرد: در مقابل این استراتژی دشمن، در درون کشور نیز تعدادی از افراد با جنسیت‌های مختلف تحت عنوان دغدغه‌مند انقلاب و باورهای دینی قرار است در مقابل یک امپراطوری رسانه‌ای بزرگ ایفای نقش کنند؛ حالا باید قضاوت کنید که دشمن تحت عنوان امپراطوری رسانه و در درون کشور ما جریان انقلابی دغدغه‌مند اصحاب رسانه‌ای که هیچ پشتیبانی مالی، حقوقی و صنفی ندارند و بنا است در یک واحد منسجم در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا اثر کار دشمن را کم کنند.

این مسئول ادامه داد: لذا آنچه که اصحاب رسانه در حال انجام آن هستند، اگر نبود تعهد، ایمان، باور، ذوق و علاقه به این شغل قطعا امروز این افراد در این مسیر و حرفه نبودند؛ اگر متولیان امر در حوزه رسانه به واقع به اهمیت جایگاه خبرنگاری توجه می‌کردند قطعا باید بیشتر از این به این قشر توجه می‌کردند که نکردند.

مسلمی گفت: برای اینکه ما می‌خواهیم عملکرد مطلوب نظام را و نظام دینی را به عنوان یک جامعه و الگوی مکتب اسلامی معرفی کنیم، قطعا باید نیروهای در تزار و شایسته‌ای تربیت کنیم و حمایت شوند تا بتوانند به درستی این مکتب الگو را معرفی کنند.

وی بیان کرد: قطعا این کار بسیار ارزشمند نیازمند ابزار و امکانات درستی است که باید در اختیار اصحاب رسانه قرار گیرد تا بتوانند در برابر امپراطوری دشمن عرض اندام کند.

فرمانده سپاه کربلای مازندران، عنوان کرد: هنوز متولیان امر در حوزه رسانه به اهمیت اطلاع رسانی و خبرنگاری پی نبرده‌اند، که اگر این چنین بود و می‌دانستند که یک خبرنگار و رسانه می‌تواند با کار درست، علمی، دقیق و همراه با اعتقاد، فضایی را ترسیم کند که حقیقت دین اسلام را به مردم نشان دهد.

این مسئول افزود: امروز دشمن با تمام امکاناتش، با همه ظرفیت‌ها و ابزارهای دقیق در حوزه اطلاع رسانی در تلاش است تا آنچه که در کشور در حال وقوع است و خدمات بسیار ارزشمندی که در مکتب و دین اسلام در اختیار مردم قرار می‌گیرد را کم اهمیت و حتی وارونه جلوه دهد؛ البته ما در کشور نیز با مشکلات عدیده مدیریتی مواجه هستیم که وارد این بحث نمی‌شویم.

مسلمی مطرح کرد: امیدواریم در دولت جدید و با رویکرد جدید شاهد تحقق آن جامعه نوین اسلامی که مد نظر مقام معظم رهبری است، دست پیدا کنیم؛ شما شاهدید که امروز خیلی از مسائل فرعی در جامعه به واسطه ابزاری تحت عنوان فضای مجازی و به وسیله تعدادی از فریب خوردگان به نحوی جلوه داده می‌شود که گویی در درون کشور امنیت وجود ندارد، آرامش نیست و در درون کشور تمام صنوف در حال تجمع و اعتراض هیتند که در واقع اینگونه نیست.

وی اعلام کرد: اگر مسئولان امر در حقیقت به اهمیت این قشر پی می‌بردند اکنون این قشر از تاثیرگذارترین اقشاری بود که مورد توجه قرار داشت که ایران قوی امروز نیازمند به اصحاب رسانه قوی است، ایران قوی امروز نیازمند به اصحاب رسانه توانمند است و لذا یکی از مولفه‌های پیشرفت ایران می‌تواند خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی باشد.

فرمانده سپاه کربلای مازندران، با بیان اینکه در تمامی انقلاب‌های رنگین دنیا، اصحاب رسانه نقش بسزایی داشتند؛ گفت: جایگاه اصحاب رسانه در این دست از انقلاب‌ها بسیار ویژه دیده شد و مطلع هستید که خبرنگارانی که در آن عرصه برای پیاده کردن آن انقلاب‌های رنگی مورد استفاده قرار گرفتند، آموزش‌های بسیار پیشرفته‌ای را دیدند و باید به این سوال پاسخ داد که کجا متولیان در حوزه رسانه، امروز برای پیشرفت ایران عزیز ما نسبت به موضوع همبستگی، ایجاد یک فضای تعاملی، تربیت خبرنگاران توانمند، متعهد و ارزشی، اعتقاد دارند؟

این مسئول اضافه کرد: متاسفانه برخی از مدیران ضعیف برای اینکه کار ضعیف خود را به مردم قوی نشان دهند، با بهره‌گیری از تعدادی از خبرنگارنماها توانستند خود را چنان جلوه دهند که از بهترین مدیران کشور هستند؛ این مدیران ضعیف از این ظرفیت خبرنگاران مطلع هستند و از آن استفاده کردند و متاسفانه آن که ضربه دید انقلاب عزیز ما بود.

مسلمی تاکید کرد: به واسطه بی کفایتی و غیرواقعی جلوه داده شدن برخی عملکردهای ضعیف، مردم در میدان ضرر کردند، چون خروجی کار، آنی نبود که نشان داده شد؛ خبرنگار واقعی کسی است که بتواند اخبار درست، واقعی، به هنگام و تقویت کننده ایمان و باورها را منتشر کند؛ خبرنگار واقعی کسی است که آنجایی که انقلاب احتیاج دارد، آنجا حضور داشته باشد.

وی تصریح کرد: خبرنگار واقعی کسی است که در شرایط سخت بدنبال تسویه حساب با انقلاب نیست، خبرنگار واقعی با عوض شدن دولت تغییر چهره و رنگ نمی‌دهد؛ چرا که همواره بدنبال واقعیت است و در هر دولتی بدنبال واقعیت، مطالبه گری و حقوق مردم است؛ لذا هر دولتی بیاید و برود برایش فرقی نمی‌کند، روحیه مطالبه گری او روحیه‌ای است که با آمدن و رفتن یک دولت، تغییر نمی‌کند.

فرمانده سپاه کربلای مازندران، متذکر شد: کار اصحاب رسانه در عرصه انتخابات ستودنی بود؛ کسی تصور نمی‌کرد این حجم از مردم در مازندران به رغم تمام اتفاقات، در انتخابات مشارکت کنند و بی شک نقش اصحاب رسانه در این رخداد بی نظیر غیر قابل انکار است.

این مسئول یادآور شد: امپراطوری رسانه‌ای دشمن بدنبال آن است که خبرنگار در تزار انقلاب شکل نگیرد و همه آنچه که امروز در بسیاری از عرصه‌ها به ویژه انتخابات به وقوع پیوسته است، مدیون و مرهون اصحاب رسانه دغدغه‌مند با هر گرایش و دیدگاهی است و قابل تقدیر است.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1316 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 19 مرداد 1400 ساعت 19:45:40
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1313
19 / 5 / 1400 - 13:41

اختلاف ۱۰ هزار مگاواتی تولید و مصرف علت اصلی قطعی این روزهای برق/ تمام خاموشی‌ها براساس جدول زمان‌بندی و برنامه است

سرپرست توزیع نیروی برق مازندران با بیان اینکه علت اصلی این خاموشی‌ها به عدم تراز تولید و مصرف برق در سطح کشور و بالطبع استان بر می‌گردد؛ گفت: اظهارات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه قطعی‌ها بدون برنامه انجام می‌گیرد، را تکذیب می‌کنیم. به گزارش تیتر شمال؛ سیدکاظم حسینی کارنامی در گفت‌وگو با

سرپرست توزیع نیروی برق مازندران با بیان اینکه علت اصلی این خاموشی‌ها به عدم تراز تولید و مصرف برق در سطح کشور و بالطبع استان بر می‌گردد؛ گفت: اظهارات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه قطعی‌ها بدون برنامه انجام می‌گیرد، را تکذیب می‌کنیم.

به گزارش تیتر شمال؛ سیدکاظم حسینی کارنامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص قطعی‌های روزهای اخیر برق مشترکین خانگی در مازندران، اظهار کرد: علت اصلی این خاموشی‌ها به عدم تراز تولید و مصرف برق در سطح کشور و بالطبع استان بر می‌گردد.

وی افزود: در حال حاضر تولید برق کشور نزدیک به ۵۶ هزار مگاوات است، در حالیکه میزان مصرف برق در کشور از مرز ۶۶ هزار مگاوات عبور کرده است.

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق مازندران، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ هزار مگاوات کمبود تولید برق در کشور با این میزان مصرف داریم که بر اساس برنامه خاموشی احتمالی با عبور مصرف برق از حد تعیین شده در سراسر کشور اجرا می‌شود.

این مسئول، ادامه داد: تا زمانی که میزان مصرف برق در محدوده تعریف شده باقی بماند، هیچ خاموشی نمی‌دهیم اما با عبور از این سقف، بر اساس جدول زمان‌بندی و طبق برنامه مشخص، خاموشی‌ها اعمال می‌شود.

حسینی کارنامی تاکید کرد: یک به یک موارد قطعی‌های برق در تمامی شهرهای مازندران بر اساس برنامه منظم و از پیش تعریف شده اتفاق می‌افتد و برخی اظهارات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه قطعی‌ها بدون برنامه انجام می‌گیرد، را تکذیب می‌کنیم.

وی اعلام کرد: این قطعی‌ها به محض کاهش دما که بر اساس پیش‌بینی‌ها از اواخر هفته جاری اتفاق خواهد افتاد، خاموشی‌های مقطعی نیز پایان خواهد یافت.

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق مازندران، تصریح کرد: قطعی برق تنها مربوط به مرکز استان نیست و این خاموشی نه تنها در تمام شهرهای استان بلکه در تمامی کشور اعمال می‌شود.


این مسئول افزود: مردم در استفاده از کولرها غالبا از زیر ۲۵ درجه استفاده می‌کنند و اگر همه شهروندان مازندرانی، درجه کولر را بالای ۲۵ درجه تنظیم کنند و از وسایل پر مصرف پس از ۱۲ شب استفاده کنند، ما می‌توانیم مدیریت مصرف داشته باشیم.

حسینی کارنامی با اشاره به یک میلیون و ۴۸۰ هزار مشترک برق در استان، عنوان کرد: در استان مازندران، ۷۵ درصد از مشترکین ما خانگی، کمتر از یک درصد صنعتی و مابقی کشاورزی و سایر مصارف هستند.

گفتنی است قطعی‌های مکرر روزهای اخیر که در پی افزایش دما و عدم تعادل کفه تولید و مصرف رخ داده است، موجب گلایه و نارضایتی مردم استان شده است که به گفته سرپرست شرکت توزیع نیروی برق مازندران با کاهش دمای هوا و مدیریت مصرف مشترکین، طی روزهای آتی، پایان می‌یابد.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1313 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 19 مرداد 1400 ساعت 13:41:36
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1310
19 / 5 / 1400 - 13:36

افزایش آمار مرگ ناشی از غرق‌شدگی در دریای مازندران/اعتبار و فرسودگی تجهیزات، مهم‌ترین مشکل طرح ساماندهی سواحل

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران با اشاره به رشد آمار مرگ و میر ناشی از غرق شدگی طی سال جاری در سواحل مازندران گفت: ما برای حضوری موثر نیازمند تامین اعتبار ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی برای نوسازی تجهیزات، ماشین‌آلات اعم از خودرو، موتور و واحد لجستیک و همچنین جذب و پرداخت حقوق

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران با اشاره به رشد آمار مرگ و میر ناشی از غرق شدگی طی سال جاری در سواحل مازندران گفت: ما برای حضوری موثر نیازمند تامین اعتبار ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی برای نوسازی تجهیزات، ماشین‌آلات اعم از خودرو، موتور و واحد لجستیک و همچنین جذب و پرداخت حقوق ناجیان هستیم.

به گزارش تیتر شمال؛ علی رجبی وندچالی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین وضعیت سواحل استان و بکارگیری از ناجیان غریق در مناطق پرخطر، اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به ۸۰۰ ناجی غریق در مناطق پرخطر به ویژه سواحل مازندران مستقر هستند.

وی افزود: نزدیک به ۴۵۰ ناجی غریق از سوی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران و ۳۵۰ ناجی از سوی فرمانداری‌ها و شهرداری‌های مازندران در نوار ساحلی استان تامین و سازماندهی شده‌اند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران، خاطرنشان کرد: در استان مازندران در حدود ۳۷۵ نقطه حادثه‌خیز داریم که در تمامی این مناطق، ناجیان غریق سازماندهی و مستقر شده‌اند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا مشکل پرداخت به موقع حقوق ناجیان برای سال‌جاری مرتفع شده است یا خیر، بیان کرد: در حال حاضر، ناجیان حقوق دو ماه گذشته را دریافت نکرده‌اند و خوشبختانه اعتبار لازم تخصیص داده شده است و امیدواریم تا پایان هفته حقوق معوقه ناجیان غریق پرداخت شود.

رجبی وندچالی ادامه داد: میزان ریالی حقوق معوقه ناجیان غریق نزدیک به ۲٫۵ میلیارد تومان است که اگر با مشکلی بر نخوریم در آینده‌ای نزدیک تسویه خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که تعداد فوتی‌های امسال در شناگاه‌های استان چه میزانی بوده است؛ گفت: از ابتدای امسال تاکنون متاسفانه ۴۳ غرق شده داشتیم که جان خود را از دست دادند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش داشته است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران، تصریح کرد: علل اصلی این امر در درجه نخست به بی احتیاطی شناگران و شنا در ساعات غیر شنا که ناجیان غریق حضور ندارند، بر می‌گردد؛ البته ما باید در حد استاندارد نزدیک به یک‌هزار و ۵۰۰ ناجی در نوار ساحلی و مناطق پرخطر استان مستقر کنیم که متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار، تنها نصف این رقم ناجی در اختیار داریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: البته در سال گذشته مسافران تنها در ایام تعطیلات به مازندران سفر می‌کردند اما طی سال جاری با افزایش تعطیلی‌های سراسری از یک سو و تعطیلی پنج‌شنبه‌ها برای بومیان مازندرانی از سویی دیگر، موجب افزایش حضور مسافران در نوار ساحلی و شناگاه‌ها شده است.

رجبی وندچالی اعلام کرد: در کنار این عوامل فرسودگی خودرو و موتور و سایر اقلام لجستیکی نیز مزید بر علت شده است؛ به نحوی که با حداقل امکانات در حال گشت زنی در سواحل هستیم که تعمیر و نوسازی این ناوگان نیازمند تامین اعتبار است.

وی با اشاره به ضرورت نوسازی ناوگان واحد لجستیک، مطرح کرد: ما برای حضوری موثر، قوی و موفق‌تر در سال آینده نیازمند تامین اعتبار ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی برای نوسازی تجهیزات، ماشین‌آلات اعم از خودرو، موتور و واحد لجستیک و همچنین پرداخت به موقع حقوق ناجیان هستیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران، اضافه کرد: متاسفانه نقاط امنی که برای شنا مشخص کردیم، از سوی مردم تمکین نمی‌شود و در نقاط پر خطر شنا انجام می‌شود و حتی به تذکرات ناجیان ما بی توجهی و در برخی موارد با درگیری با ناجیان نیز مواجه می‌شویم.

این مقام مسئول تشریح کرد: از میان این تعداد غرق شدگی دو مورد به دلیل برخورد  قایق و  جت اسکی اتفاق افتاد، ۵ مورد غرق شدگی افاغنه را داشتیم، ماجراجویی آقایان یکی از عمده‌ترین علل فوتی است، بیش از ۹۰ درصد از غرق شدگان طی این مدت، آقایان هستند که دارای سن ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که عموما به تذکرات ناجیان اعتنایی نمی‌کنند.

رجبی وندچالی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در بحث شنا و آشنایی مردم با خطرات احتمالی، گفت: متاسفانه میزان تولید برنامه در بحث دریا در سطح ملی، آمار بسیار ضعیفی است که لازم است صداوسیما با تولیدات هشداری، مردم را با خطرات احتمالی شنا در نقاط پرخطر و در ساعات غیر شنا به ویژه از ساعت ۲۰ الی ۸ صبح آشنا سازد.

وی افزود: همان‌طور که در بحث استفاده از کمربند و قوانین راهنمایی و رانندگی، صداوسیما ویژه کار کرد و فرهنگ سازی شد، اگر به همین میزان در بحث دریا هم تولید شود، فرهنگ سازی انجام و تا حد زیادی از تلفات جانی ناشی از غرق شدگی جلوگیری می‌کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران، متذکر شد: ما در حال حاضر حتی یک سوم امکانات دو سال قبل را نداریم، اما با حداکثر توان در حال فعالیت هستیم.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1310 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 19 مرداد 1400 ساعت 13:36:59
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1307
19 / 5 / 1400 - 13:32

بازگشایی پرونده ویلاهای قصر دریا روی میز مسؤولان قضایی/ سکوت میراث فرهنگی و اضافه شدن سازمان همیاری‌ها برای پاسخگویی

دادستان مرکز مازندران گفت: پرونده ویلاهای قصر دریا در دستگاه قضائی باز شده و قرار است با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و سازمان همیاری شهرداری‌ها به این پرونده رسیدگی شود. به گزارش تیتر شمال؛ در مجمع قصر دریا براساس قرار داد مجری طرح باید ۳۳۵ واحد ویلایی ( واحدهای مستقل ) از سهم ۴۹ از

دادستان مرکز مازندران گفت: پرونده ویلاهای قصر دریا در دستگاه قضائی باز شده و قرار است با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و سازمان همیاری شهرداری‌ها به این پرونده رسیدگی شود.

به گزارش تیتر شمال؛ در مجمع قصر دریا براساس قرار داد مجری طرح باید ۳۳۵ واحد ویلایی ( واحدهای مستقل ) از سهم ۴۹ از کل ساخت را بصورت اعیانی به متقاضیان واگذار و از این آورده و سرمایه خود ۵۱ سهم خود یعنی اقدام به ساخت ۵۴۰ واحد هتل آپارتمان سه ستاره و دو مجموعه تجاری، فرهنگی ورزشی به‌عنوان واحدهای عمومی برای جذب توریسم ساخته و تکمیل، سپس اقدام به درخواست پروانه بهره‌برداری از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کند.

با گذشت دو دهه از اخذ موافقت‌نامه اعطایی با توجه به بازدید میدانی در مورد واحدهای عمومی نه تنها هیچ اقدامی انجام نشده بلکه فقط  ۳۶۰ واحد ویلایی واحد مستقل  ساخته و واگذار کرده است، به‌طوریکه تعداد زیادی از این واحد توسط خریداران در حال بهره‌برداری است.

سؤال اینجاست که چرا با وجود گذشت دو دهه از اعطای موافقت‌نامه و اسناد ثبتی نزد مالکان قبل و بعداز اخذ موافقت‌نامه، مبنی بر اینکه تمامی سه پلاک تجمیعی (۲۳ هکتار) به‌نام سرمایه‌گذار بوده در حالی‌که طبق اسناد موجود قبلا تعدادی از قطعات به متقاضایان فروخته شده بود( فروش مال به‌غیر) جایگاه سازمان میراث فرهنگی استان از حیث وضعیت ملکی مورد ادعا توسط سرمایه‌گذار، طول دوره ایجاد، پیشرفت پروژه، تعداد و نحوه واگذاری سهم ۴۹ (اعیانی) واحدهای مستقل، وضعیت ساخت واحدهای عمومی (سهم ۵۱ درصد ساخت توسط سرمایه‌گذار) و با توجه به وضعیت موجود دراین پروژه (فاز۲ ) چه اهدافی( جذب توریسم، ایجاد اشتغال و تولید ثروت) از ایجاد و بهره‌برداری چنین مجموعه تفریحی و توریستی اتفاق افتاده است؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این مشکلات، با مسؤولان میراث فرهنگی از مدیرکل تا معاون گفت‌وگو انجام شد اما کمترین اطلاعات را دریافت کردیم.

پس از پیگیری‌های دو هفته‌ای قرار بود که مسؤولان میراث فرهنگی پاسخی درباره اقدامات و پیگیری‌ها ارائه دهند اما تا لحظه انتشار این گزارش مطلب و پاسخی در اختیار خبرنگار فارس قرار نگرفته است.

البته این گزارش طرف‌های درگیری دیگری در ادارات و نهادهای استان مازندران دارد که پس از انتشار، پیگیری برای دریافت اطلاعات از سایر ارگان‌های مرتبط در ساخت و ساز در دستور کار قرار می‌گیرد.

محمد کریمی دادستان مرکز استان مازندران، درباره وضعیت این پرونده اظهار کرد:  بر اساس برنامه بررسی اولیه این پرونده با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و سازمان همیاری شهرداری‌ها باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: این پرونده هنوز تکمیل نشده اما قرار نبود در این پروژه تک فروشی انجام شود در کوتاه مدت جلوی انتقال سند این پرونده گرفته شده تا اقدامات بعدی پس از بررسی کارشناسانه انجام شود.

با وجود اینکه میراث فرهنگی و گردشگری مازندران متولی اصلی پروژه‌های گردشگری است برای شفاف سازی در ارتباط با این مجموعه نه تنها پیش قدم نشده بلکه در پیگیری‌های رسانه‌ای خبرنگار فارس، سکوت اختیار کرده است./فارس

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1307 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 19 مرداد 1400 ساعت 13:32:40
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1299
18 / 5 / 1400 - 19:42

خبرنگار مازندرانی حائز رتبه دوم جشنواره ملی «کتابخوان و رسانه» شد

مجتبی قربانی خبرنگار مازندرانی در جشنواره ملی «کتابخوان و رسانه» حائز رتبه دوم بخش گفت‌وگوی این جشنواره شد. به گزارش تیتر شمال؛ مراسم اختتامیه نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» همزمان با روز خبرنگار و با گرامیداشت یاد امیرحسین فردی، نویسنده و روزنامه نگار فقید، یکشنبه ۱۷ مردادماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های

مجتبی قربانی خبرنگار مازندرانی در جشنواره ملی «کتابخوان و رسانه» حائز رتبه دوم بخش گفت‌وگوی این جشنواره شد.

به گزارش تیتر شمال؛ مراسم اختتامیه نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» همزمان با روز خبرنگار و با گرامیداشت یاد امیرحسین فردی، نویسنده و روزنامه نگار فقید، یکشنبه ۱۷ مردادماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی دارابی معاون سیمای استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و دبیر جشنواره، اعضای هیئت داوران جشنواره، جمعی از مسئولان نهاد و شخصیت‌های برجسته رسانه‌ای، به صورت مجازی برگزار شد که طی آن برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی و تجلیل شدند.

بر این اساس و بنا بر اعلام نتایج این جشنواره، مجتبی قربانی توانست حائز رتبه دوم بخش گفت‌وگو در این جشنواره شود.
برگزیدگان بخش اصلی

نام و نام خانوادگیرسانهعنوان مطلبمقام
خبر
تانیا شعفیکردپرسکتابخانه برتر آذربایجان غربی تعطیل شد/ سکوت مسئولان فرهنگی ارومیهشایسته تقدیر
سرمقاله و یادداشت
   مرتضی بریریخبرگزاری مهرمهد مشاهیر ادبیات هنوز کتابخانه عمومی ندارداول
محمد جلالیخبرجنوبکتابخانه‌ها در کمای کرونادوم
علیحیدر آقاییسورانکتاب و کتابخوانی در مسیر رشد و تعالیسوم
گزارش
سمیرا باباجان پورهمشهرییک کتابخانه برای ۱۳ روستااول
الهام بهروزیایبناداستان مادر برازجانی که داغ مرگ فرزندرا تبدیل به عشق به کتاب کرددوم
زهره کریم زادهایرنادوستی با کتاب در سایه مشغله های زنانگیسوم
معصومه درخشانفارسزنگ کتاب در دل روستاهای آذربایجانسوم
گفت و گو
مهسا فرد حسینیلیزنامسأله آینده نهاد کتابخانه‌ها ست/ قانون باید تغییر کنداول
محمود بانیایبناخاله ما کتاب می‌خواهیم برگرد کتابخونهدوم
مجتبی قربانیبلاغحسین آباد هر روز عشق می‌ورزددوم
مرضیه مهربانشبستانقدیمی ترین کتابدار فاروج کجاست؟سوم

گفتنی است قربانی پیش از این نیز طی سال جاری، موفق به کسب رتبه سوم کشوری در جشنواره ملی آیات شده بود.


قربانی مدیرمسئول پایگاه‌های خبری مازنداصناف و تیتر شمال و خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بلاغ مازندران است که توانسته است در این جشنواره، حائز رتبه برتر شود.


انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1299 توسط مجتبی قربانی و در روز دوشنبه 18 مرداد 1400 ساعت 19:42:18
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1295
10 / 5 / 1400 - 18:52

سرخی انارستان مازندران خون‌بهای آتش است/ حال بد میانکاله

سرخی انارستان ها خون بهای آتشی است که هرازگاه سودجویان در میانکاله به پا می کنند و درپی سهم خواهی در این ذخیره گاه هستند. به گزارش تیتر شمال؛ باران رحمت الهی زخم‌های ناشی از بروز حریق در ذخیره گاه زیست کره را التیام بخشید اما بهشت اکوتوریسم و پناهگاه حیات وحش ایران زمین همچنان

سرخی انارستان ها خون بهای آتشی است که هرازگاه سودجویان در میانکاله به پا می کنند و درپی سهم خواهی در این ذخیره گاه هستند.

به گزارش تیتر شمال؛ باران رحمت الهی زخم‌های ناشی از بروز حریق در ذخیره گاه زیست کره را التیام بخشید اما بهشت اکوتوریسم و پناهگاه حیات وحش ایران زمین همچنان در معرض حریق است.

میانکاله هم خشک شد و آب به کام تشنه اش نرسید و هم براثر آتش سوزی طی سالیان سال، شادابی و سرسبزی گذشته‌اش را از دست داده است و هربار آماج کینه سودجویان و متخلفان قرار می‌گیرد.

متخلفان و سودجویان که زورشان به قانون و محیط زیست نمی‌رسد هربار در اقدامی تلافی جویانه، بخشی از ذخیره گاه زیست کره را به آتش می کشند تا از طبیعت انتقام گیرند، در سال جاری بیش از ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های حیات وحش میانکاله طعمه حریق شد.

بررسی علل آتش سوزی، سرنخ‌ها را به سودجویان و زیاده خواهان می‌کشاند، آنانی که در پاییز و زمستان به جان پرندگان، مهمانان زیست کره می‌افتند و شکارشان می‌کنند و در بهار و تابستان نیز با برافروختن آتش در پی سهم خواهی از طبیعت هستند.

هر بار که آتش سوزی رخ می‌دهد نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و پناهگاه حیات وحش میانکاله که شمار آنها کمی بیشتر از انگشتان دو دست است، باید با امکانات اولیه، با بیل و شن کش به تیمار زخم‌ها و دمل ایجاد شده در ذخیره گاه بپردازند و تلاششان برای مهار حریق با امکانات سنتی گاهی از شبانه روز نیز فراتر می‌رود.

اطفای حریق با دستان خالی

علی کلانه رئیس پایگاه ذخیره گاه زیست کره میانکاله در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه منطقه میانکاله باید با مدیریت واحد زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست حفظ شود، گفت: تاکنون ۲۲ فقره آتش سوزی در این منطقه رخ داده است.

 سرخی انارستان مازندران خون‌بهای آتش است/ حال بد میانکاله

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۳۰ هکتار از عرصه‌ها دچار حریق شده است، افزود: از مسئولان شهرستان و استان درخواست شده تا مسئله آتش سوزی در میانکاله بررسی شود زیرا بیشتر حوادث دارای عامل انسانی است.

وی به ارزش جهانی ذخیره گاه میانکاله اشاره و اضافه کرد: باید مراجع و مسئولان امنیتی به مسئله آتش سوزی میانکاله ورود کنند.

رئیس ذخیره گاه زیست کره میانکاله با بیان اینکه همکاران حفاظت محیط زیست تلاش زیادی برای حفظ و حراست از ذخیره گاه انجام داده‌اند، گفت: بودجه اطفای حریق از سوی دولت به سازمان جهاد کشاورزی تخصیص داده می‌شود و ما باید از محل بودجه سازمانی، ادوات و تجهیزات را تأمین کنیم.

وی با اظهار اینکه تجهیزاتی که داریم ابتدایی است، گفت: در حال حاضر ۱۶ محیطبان حراست و حفاظت از ۶۸ هزار هکتار پناهگاه حیات وحش میانکاله را عهده دار هستند.

بررسی آتش سوزی‌های اخیر در میانکاله، شواهد عمدی و سریالی بودن این حادثه را اثبات کرده است، در سه فقره آخر آتش سوزی، بیش از ۱۳ هکتار از عرصه‌های میانکاله دچار آسیب شد.

سال‌هاست وعده ایجاد پایگاه اطفای حریق در میانکاله داده می‌شود اما همچنان این ایستگاه روی کاغذ مانده و اجرای این طرح در هشت سال عمر دولت تدبیر و امید نیز ناکام مانده است سال‌ها است وعده ایجاد پایگاه اطفای حریق در میانکاله داده می‌شود اما همچنان این ایستگاه روی کاغذ مانده و اجرای این طرح در هشت سال عمر دولت تدبیر و امید نیز ناکام مانده است. حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اهمیت پناهگاه میانکاله اظهار داشت: با آنکه روند آتش سوزی‌ها نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است، اما همچنان شاهد بروز این حوادث هستیم.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه امکانات و تجهیزات محیط زیست برای اطفای حریق محدود و کم است، گفت: برای اطفای حریق و حفاظت نیازمند تجهیزات مورد نیاز و اعتبارات مناسب هستیم.

وی با بیان اینکه برخی از افراد براثر زیاده خواهی درپی تصرف عرصه‌ها در میانکاله هستند که محیط زیست با آنان مقابله و برخورد می‌کند، افزود: این عامل سبب واکنش‌های زیادی شده اما محیط زیست به هیچ وجه از آمان های خود دست نمی‌کشد.

ابراهیمی با عنوان اینکه میانکاله یکی از مناطق مهم زیست کره محسوب می‌شود، افزود: این پناهگاه ازنظر زیستگاه پرندگان و گونه‌های جانوری و حیات وحش بسیار مهم است و در صورت تصرف و تخریب، بر روی آب و هوای منطقه تأثیر می‌گذارد.

مدیرکل محیط زیست مازندران خشکی را از دیگر دغدغه‌های موجود در میانکاله بیان کرد و گفت: مدیریت نامناسب در حوزه آب و برداشت بی رویه از چاه‌های مجاز و غیرمجاز سبب شده تا بخش‌هایی از میانکاله خشک شود.

 سرخی انارستان مازندران خون‌بهای آتش است/ حال بد میانکاله

میانکاله در آتش کینه تضاد منافع می سوزد

حر منصوری مدیر مؤسسه گروه مشورتی میانکاله با بیان اینکه میانکاله در آتش کینه و تضاد منافع بین ذینفعان می سوزد، افزود: حقیقت این است که مدیریت حیات وحش با شکاربانی فاصله بسیاری دارد و با بگیر و ببند و راه نده و برخورد قهریه راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود: مدیریت حیات وحش به دلیل درگیر بودن با گروه‌های مختلف ذینفع نیازمند توجه به اقتصاد، کشاورزی، مرتع داری، جنگلداری، دامداری، توسعه بومگردی، اکوتوریسم و آشتی دادن جامعه بومیان با حیات وحش است.

وی افزود: هم راستا کردن بقایای طبیعت با بقای منافع و اقتصاد کوتاه مدت و بلندمدت بومیان و اهمیت نقش بهره برداران در مدیریت منابع امری ضروری است زیرا نمی‌توان بهره بردار را در مدیریت منابع در نطر نگرفت.

چند روزی باران تابستانه، زخم‌های انارستان‌های میانکاله را مرهم شد اما همیشه بازنده تعارض منافع ذینفعان، ذخیره گاهی به نام میانکاله است و گونه‌های جانوری و درختی آن بیگناه شکار و کباب می‌شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1295 توسط مجتبی قربانی و در روز یکشنبه 10 مرداد 1400 ساعت 18:52:08
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1259
10 / 5 / 1400 - 17:08

افتتاح ۴ پروژه عمرانی در بابلسر با اعتبار ۲۰۰ میلیاردی

طی روز جاری با حضور استاندار مازندران و مقامات استانی و شهرستانی ۴ پروژه عمرانی در بابلسر به همت شهرداری این شهر افتتاح و به بهره‌برداری رسید. به گزارش تیتر شمال؛ ظهر امروز ۴ پروژه عمرانی از سوی شهرداری بابلسر با حضور حسین‌زادگان استاندار مازندران، رازجویان معاون عمرانی، حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل قلی پور

طی روز جاری با حضور استاندار مازندران و مقامات استانی و شهرستانی ۴ پروژه عمرانی در بابلسر به همت شهرداری این شهر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش تیتر شمال؛ ظهر امروز ۴ پروژه عمرانی از سوی شهرداری بابلسر با حضور حسین‌زادگان استاندار مازندران، رازجویان معاون عمرانی، حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل قلی پور امام جمعه بابلسر، اسماعیل حسن زاده فرماندار بابلسر، رضا رحیمی شهردار این شهر و تنی چند از مقامات استانی و شهرستانی برگزار شد.

استخر دو قلوی شهدای غواص، ساختمان عارت شهرداری، گلخانه شهرداری و سنگفرش خیابان شهید رجایی بابلسر، ۴ پروژه عمرانی بود که طی روز جاری با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی با حضور استاندار افتتاح و به بهره برداری رسید.

گفتنی است طی روز جاری با حضور استاندار و مقامات شهرستانی از پل چهارم با نام شهید سلیمانی و سوله بازیافت زباله بابلسر نیز بازدید بعمل آمد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1259 توسط مجتبی قربانی و در روز یکشنبه 10 مرداد 1400 ساعت 17:08:15
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1250
9 / 5 / 1400 - 17:20

کارخانه چوب و کاغذ مازندران با مشکل تامین مواد اولیه مواجه است

مدیرعامل چوب وکاغذ مازندران کمبود مواد اولیه و فروش را از مهمترین دغدغه های فراروی این کارخانه قدیمی بیان کرد. به گزارش تیتر شمال؛ علی اکبر صفریان با بیان اینکه دلار و ارز باید صرف تولید داخلی شود، اظهار داشت: چوب داخلی برای تامین مواد اولیه کارخانه داده نمی شود و باید ارز را صرف

مدیرعامل چوب وکاغذ مازندران کمبود مواد اولیه و فروش را از مهمترین دغدغه های فراروی این کارخانه قدیمی بیان کرد.

به گزارش تیتر شمال؛ علی اکبر صفریان با بیان اینکه دلار و ارز باید صرف تولید داخلی شود، اظهار داشت: چوب داخلی برای تامین مواد اولیه کارخانه داده نمی شود و باید ارز را صرف خرید چوب از خارج کنیم.

وی با بیان اینکه برخی قطعات پوششی است، افزود: به عنوان نمونه نوارهای دستگاه خمیر کاغذ پس از سه ماه نیاز به تعویض دارد و این نوارها را باید از خارج تامین کنیم.

وی با عنوان اینکه جانمایی شرکت چوب و کاغذ به دلیل نزدیکی به مواد اولیه در شمال انجام شده است، تصریح کرد: باید بتوانیم مواد اولیه را با نزدیکی به جنگل و منابع طبیعی به راحتی و با هزینه ارزان تامین کنیم.

صفریان با اشاره به وجود مشکلات متعدد برای تامین مواد اظهار داشت: در حال حاضر برای تامین مواد اولیه دچار مشکل هستیم و از سوی دیگر آموزش و پرورش نیز از ما برای تهیه ملزومات آموزشی کاغذ نمی خرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر شعار اقتصاد سال مبنا و محور قرار گیرد بخش عمده ای از مشکلات فرا روی این کارخانه حل می شود، گفت: شرکت باید مواد اولیه را با قیمت ارزان از نزدیک ترین محل یعنی جنگل های استان تهیه کند، در حالی که اکنون میانگین تولید زیر ۵۰ درصد است.

وی با اشاره به مشکلات فرا روی فروش و واردات کاغذ با دلار ارزان قیمت اظهار داشت: کمبود مواد اولیه و فروش از مهمترین چالش های فراروی این شرکت قدیمی و محسوب می شود از سوی دیگر مطالبات آن از سازمان جنگل ها از دیگر دغدغه ها است./بازار

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1250 توسط مجتبی قربانی و در روز شنبه 9 مرداد 1400 ساعت 17:20:39
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1237
7 / 5 / 1400 - 19:20

«برق» پَر، «سیمان» پَر!/طلای خاکستری، کیمیا شد

نایابی سیمان در غالب مراکز عرضه و مصالح فروشی‌ها، مردم را سرگردان و کلافه کرده است و جدا از قیمت‌های نجومی و به راه افتادن بازار سیاه، هم کارها خوابیده است و هم کارگران بیکار شده‌اند، آری؛ سیمان یک تنه مچ ساخت و ساز را خوابانده است. به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- بعد از

نایابی سیمان در غالب مراکز عرضه و مصالح فروشی‌ها، مردم را سرگردان و کلافه کرده است و جدا از قیمت‌های نجومی و به راه افتادن بازار سیاه، هم کارها خوابیده است و هم کارگران بیکار شده‌اند، آری؛ سیمان یک تنه مچ ساخت و ساز را خوابانده است.

به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- بعد از کمبود متوالی و متناوب کالاهای اساسی در کشور و به‌طبع در استان مازندران، حالا نوبت به سیمان رسید تا در بازار مازندران و بیشتر شهرستان‌های استان کمیاب و حتی نایاب شود.

طی روزهای اخیر، واحدهای عرضه سیمان و مصالح‌فروشی‌ها در سطح استان از عرضه سیمان خودداری و یا اعلام می‌کنند که سیمان برای فروش ندارند؛ عدم عرضه سیمان در این روزهای مطبوع تابستانی که روزهای شلوغ و اصلی برای کارهای ساختمانی محسوب می‌شود باعث شده تا کارهای ساختمانی تعطیل و عملا این اتفاق باعث بیکاری هزاران نفر و سرگردانی متقاضیان شود.

کمبود سیمان در بازار باعث شده تا بازار سیاه تشکیل شده و سیمانی که باید طبق نرخ مصوب عرضه شود، با هزار ناز و منت به قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان یعنی بین ۳۵ تا ۵۰ درصد گران‌تر، به مردم فروخته می‌شود.

مردم کلافه تا کارگران بیکار/سیمان یک تنه مچ ساخت و ساز را خواباند!

نایابی سیمان در غالب مراکز عرضه و مصالح فروشی‌ها، مردم را سرگردان و کلافه کرده است و جدا از قیمت‌های نجومی و به راه افتادن بازار سیاه، تمامی کارهای ساختمانی را عقب انداخته است.

طی سال جاری یعنی پس از کمیابی و افزایش ۴۰ درصدی قیمت سیمان در اردیبهشت‌ماه حالا برای دومین بار متولی ظرف کمتر از سه ماه است که دوباره سیمان هم نایاب و هم گران شده است.

کاهش ۷۵ درصدی تولید در کارخانه سیمان نکا

محسن کلاه‌کج مدیر کارخانه سیمان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص نایابی و گرانی این روزهای سیمان در بازار مازندران، می‌گوید: دلیل اصلی کمیابی این روزهای سیمان در بازار، به قطعی برق بر می‌گردد.

وی افزود: توان تولید برق بنا بر دلایلی که وزارت نیرو اعلام کرده است، پایین آمده است و لذا فعالیت صنایع و کارخانجات سیمانی را کاهش دادند و به طبع این ماجرا، میزان تولید سیمان کارخانه ما همچون کارخانه سیمان کیاسر پایین آمده است.

مدیر کارخانه سیمان مازندران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، با این میزان ظرفیت فعالیت، توان تولید ما به شدت کاهش پیدا کرده است و روزانه تمامی تولیدات حداقلی ما روانه بازار می‌شود و با این وضع موجود، توان تولید بیشتر نداریم.

این مسئول، ادامه داد: قیمت حال حاضر عرضه سیمان کارخانه کاملا مطابق قیمت مصوب وزارت صمت است و اینکه در ادامه در بازار چه اتفاقاتی می‌افتد که با قیمت‌های نامتعارف به دست مصرف کننده می‌رسد به ما بر نمی‌گردد.

کلاه‌کج گفت: قیمتی که ما در حال حاضر در حال توزیع هستیم همان قیمت مصوب وزارت صمت است و از آن جایی که ابلاغ شده است که برای شفافیت تعیین قیمت در بورس عرضه شود، ما هم در بورس به مشتریان عرضه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید روزانه کارخانه سیمان نکا حدود هشت هزار و ۵۰۰ تن تا ۹ هزار تن است که در شرایط فعلی به روزانه دو هزار و ۲۰۰ تن یعنی یک چهارم ظرفیت واقعی رسیده است.

مدیر کارخانه سیمان مازندران، عنوان کرد: در شرایط کنونی به دلیل کاهش ظرفیت استفاده از برق، از چهار آسیاب کارخانه تنها یک آسیاب در حال فعالیت است و طبیعتا تولید هم به همین میزان کاهش پیدا کرده است.

این مسئول، اعلام کرد: هیچ اطلاعی از زمان ادامه این روند نداریم و به ما اعلام شده است که تا اطلاع ثانوی باید با همین ظرفیت، تولید انجام دهید.

کلاه‌کج متذکر شد: در حال حاضر تنها محدودیت ما قطعی برق است و اگر این محدودیت رفع شود ما توانایی پاسخگویی کامل تقاضای بازار را همچون گذشته داریم و هیچ مشکلی برای تامین بازار نداریم.

مشکلات موجود تنها به محدودیت مصرف برق کارخانجات سیمانی بر می‌گردد

عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز در این باره به خبرنگار ما توضیح داد: مشکلات حال حاضر عرضه محدود سیمان در بازار تنها به دلیل قطعی برق و محدود کردن استفاده کارخانجات سیمانی از برق است.

وی افزود: ما در استان مازندران د کارخانه سیمان نکا و کیاسر را داریم که نه تنها تولید این کارخانجات نیاز استان را تامین می‌کند، بلکه مازاد تولید نیز داریم.

کاهش روزانه چند هزار تنی تولید، بازار را متشنج کرد

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، خاطرنشان کرد: قیمت‌های نامتعارف حال حاضر سیمان در بازار به عاملین فروش به ویژه رانندگان حمل و نقل بر می‌گردد که هزینه حمل آنان در شرایط فعلی، هیچ حساب و کتابی ندارد.

این مسئول، ادامه داد: کاهش روزانه نزدیک به ۵ هزار تنی تنها کارخانه سیمان نکا طبیعتا فشار مضاعفی را به بازار استان وارد می‌کند و حال بماند که کارخانه سیمان کیاسر نیز شرایط مشابهی دارد که به این آشفتگی بیشتر دامن می‌زند.

مهاجر بیان کرد: در شرایط عادی، تولید کارخانجات ما اگر تنها محدود به استان باشد، ما مازاد بر مصرف داریم؛ منتهی به دلیل اینکه سیمان مازندران به سایر استان‌های کشور نیز ارسال می‌شود، در برخی مواقع، عرضه در بازار استان کم می‌شود و اگرنه ظرفیت تولید ما، کاملا کفاف استان ما را می‌دهد.

دولت برای جلوگیری از قطع برق خانگی، قطع برق کارخانه‌ها را در دستور کار گذاشته است. در همین زمینه چندی پیش بخشنامه‌ای برای جیره‌بندی برق صنایع بزرگی مانند فولاد و سیمان در دستور کار قرار گرفت و حالا فعالان صنعت سیمان می‌گویند قطع برق کارخانه‌ها، تولید سیمان را کم کرده است.

در همین زمینه مصالح فروشان می‌گویند سیمان در بازار کمیاب و قیمت هر کیسه به ۶۵ هزار تومان رسیده است و چنانچه قطع برق تداوم داشته باشد، ممکن است قیمت هر کیسه سیمان به ۷۰ هزار تومان هم برسد.

مع الوصف، قطع برق تیر خلاصی به بازار نیمه جان سیمان زد و پیش‌بینی می‌شود با تداوم توقف فعالیت کارخانه‌های سیمان، قیمت این کالا در بازار افزایش چشمگیری پیدا کند.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1237 توسط مجتبی قربانی و در روز پنجشنبه 7 مرداد 1400 ساعت 19:20:39
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1217
7 / 5 / 1400 - 18:40

مجلس با قانون‌مند کردن فضای مجازی بدنبال فیلترینگ نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس تنها بدنبال قانون‌مند کردن فضای مجازی است واگرنه بدنبال هیچ مانعی برای فعالیت مردم در هیچ سطحی نیستیم؛ گفت: به طور قاطع اعلام می‌کنم نه مجلس و نه هیچ یک از نمایندگان مجلس بدنبال حتی یک دقیقه فیلترینگ و محدود کردن مردم و فضای مجازی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس تنها بدنبال قانون‌مند کردن فضای مجازی است واگرنه بدنبال هیچ مانعی برای فعالیت مردم در هیچ سطحی نیستیم؛ گفت: به طور قاطع اعلام می‌کنم نه مجلس و نه هیچ یک از نمایندگان مجلس بدنبال حتی یک دقیقه فیلترینگ و محدود کردن مردم و فضای مجازی نیستند.

به گزارش تیتر شمال؛ علی بابایی کارنامی طی گفت‌وگویی در خصوص طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی داخلی به عنوان یکی از ارکان مهم شبکه ملی اطلاعات با هدف مدیریت فضای مجازی، اظهار کرد: مجلس طی روز جاری با بررسی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی موافقت کرد.

وی افزود: در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی طرح مجلس درباره صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در دستور قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

*مصوبه شورای عالی فضای مجازی اجرا نشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: این طرح اکنون نزدیک به یکسال است که مطرح است و باید بگوییم در حدود ۱۵ ماه قبل بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی که در رأس آن رئیس جمهور و وزیر ایشان جهرمی که همیشه در بحران‌های این چنینی خودش را به عنوان اپوزیسیون قلمداد می‌کند، قرار دارند؛ مقرر شد که ظرف مدت کوتاهی، پلتفرم‌هایی که در کل کشور اعم از داخلی و خارجی در حال فعالیت هستند، باید اقدام به اخذ مجوز رسمی از وزارت ارتباطات کشور کنند.

نماینده مردم  ساری و میاندورود در بهارستان، ادامه داد: البته همین قانون را نیز در قالب مصوبه شورای عالی فضای مجازی داشتند و البته اکنون با یکسری تغییرات و مشوق‌هایی در حوزه کسب و کار، توسعه فناوری، فضای مجازی، اپراتورهای فنی، پلتفرم‌ها و کلیه سرمایه‌گذاری‌هایی که بخواهد در این بخش صورت بگیرد، به تصویب رسیده است که مشوق‌های در نظر گرفته شده برای این بخش در ۱۳ بند و در ۳۷ ماده گردآوری شده است.

بابایی کارنامی، تاکید کرد: نکته قابل توجه در این مقوله این است که هیچ سخن، تصمیم و اشاره‌ای در خصوص فیلتر و فیلترینگ وجود ندارد؛ منتقدن و کسانی که سیاه نمایی می‌کنند ابن مصوبه را اینگونه تلقی می‌کنند که مجلس بدنبال این است که بیاید عقیده‌ها و فعالیت مردم را در فضای مجازی رصد کند، فیلتر کند و تعجب می‌کنم از این سخنانی که در این باره زده می‌شود.

وی عنوان کرد: اتفاقا ما این مصوبه را مشمول طرح ۸۵ کردیم و این تصمیم به این دلیل بود که چون این بحث یک بحث بسیار مهم و سرنوشت سازی برای کشور است، قانون‌مند شدن فعالیت‌های فضای مجازی، شرکت‌های مادر و پایه و کاربردی، پلتفرم‌ها، سرمایه‌گذاران شرکت‌ها و همه کسانی که می‌خواهند در این حوزه یک امر راهبردی داشته باشند، این موارد بیایند و قانونمند شوند؛ یعنی از ان فردی که می‌خواهد از منزل خود یک کسب و کاری را در فضای مجازی انجام دهد تا برسد به سرمایه گذاری‌های میلیارد دلاری در این بخش، رمزارزها، درگاه‌های اینترنتی و غیره به صورت قانونمند و با مجوز اقدام به فعالیت کنند.


*حتی یک دقیقه هم دنبال فیلترینگ نیستیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنده به طور قاطع اعلام می‌کنم نه مجلس و نه هیچ یک از نمایندگان مجلس بدنبال حتی یک دقیقه فیلترینگ و محدود کردن مردم و فضای مجازی نیستند، در جلسه غیرعلنی این طرح تمامی نمایندگان دغدغه امنیت مردم در فضای مجازی را داشتند و اکنون هم دارند.

نماینده مردم  ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: این طرح مشمول طرح ۸۵ شد تا در ۶ کمیسیون بررسی شود، چکش کاری شود کارهای زیربنایی صورت گیرد؛ چرا که قانون‌های مشمول اصل ۸۵ قانون‌های آزمایشی هستند، یعنی یک سال برای آن قانون اجرا در نظر گرفته می‌شود و طی این مدت، اگر ریزش‌ها، رویش‌ها، ضعف و نیاز به اصلاحاتی دارد، شناسایی می‌شود و بر این اساس برنامه ریزی و نهایتا اصلاحات انجام می‌گیرد.

بابایی کارنامی، گفت: موافقت مجلس با این طرح بدان معنا نیست که ما همه مفاد ۳۷ گانه این طرح را تصویب کردیم، ما ۳ تا ۴ ماه فرصت داریم و طی این مدت از همه صاحبنظران، منتقدان، کارشناسان و انجمن‌ها دعوت می‌کنیم، نظرخواهی می‌کنیم و در نهایت بهترین و مترقی‌ترین قانونی که تجربه دنیا رو پشت سرش داشته باشد را به تصویب می‌رسانیم.

وی اعلام کرد: مجلس چند خط قرمز در این طرح دارد، یکی اینکه ما دنبال قانون‌مند کردن فعالیت‌های فضای مجازی هستیم و این اصلی است که همه مردم موافق آن هستند؛ چقدر طی همین سال‌ها در فضای نا امن فضای مجازی، کلاهبرداری صورت گرفت؟ میلیاردها تومان پول در همین درگاه‌های جعلی از مردم کلاهبرداری شد، خیلی از شرط‌بندی‌ها در این فضا انجام نگرفت؟


*فعالیت‌های مردم رصد نمی‌شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: مگر مردم به دنبال شفافیت در کشور نیستند؟ چرا بعضی‌ها از شفافیت نگران‌اند؟ در شرایط کنونی مردم بدنبال گرفتاری‌های فراوان خود در مسائل اقتصادی و غیره هستند، خیلی از روستاییان اصلا در این فضا فعالیتی ندارند، برخی‌ها این القا را به مردم می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی بدنبال رصد فعالیت‌های مردم در فضای مجازی است، نظام جمهوری اسلامی کجا دست به چنین اقدامی زد؟

وی مطرح کرد: نظام جمهوری اسلامی همواره آزادی را به مردم داده است، همیشه حق را به مردم داده است، همیشه به مردم آزادی عمل داده است و لذا اگر قرار شده است که ما در فضای پارادوکس و اپوزیسیون این کار را انجام دهیم خوب بروند انجام دهند؛ نمی‌شود فضائل یک ملت را به خاطر یک گروه اندک در فضای رسانه‌ای و مجازی، نادیده گرفت.

بابایی کارنامی، تشریح کرد: ما نگران محتواسازی و غنی سازی فضای حاکم بر این حوزه هم هستیم، ما در حال حاضر تنها یک مجمع داریم که در حال مدیریت بیش از ۹ میلیون در ایران و منطقه در یک فضای بی‌بندوباری اجتماعی هستیم! چه کسی باید این بخش را مدیریت کند؟ اگر قانونمند شوند، اگر در یک فضای قانونمند فعالیت کنند، هیچ اشکالی پیش نمی‌آید.


*به برخی سودجویان اجازه نفوذ در کشور نمی‌دهیم

وی ادامه داد: چرا یک مدرسه غیرانتفاعی برای راه اندازی نیاز به یک مجوز قانونی دارد، ولی کسی که در منزل خود به صدها نفر در فضای مجازی آموزش می‌دهد، کتاب‌های کنکور تدریس می‌کند، نباید مجوزی بگیرد؟

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، متذکر شد: در هر صورت ما تابع نظرات مردم هستیم، ما خادم مردم هستیم و اکثریت مردم برای ما قابل احترام هستند؛ اما به برخی از سودجویان اجازه نفوذ در کشور نمی‌دهیم.

نماینده مردم  ساری و میاندورود در بهارستان، اذعان کرد: ما آمادگی کامل برای مناظره و مباحثه با هر کارشناسی در هر موضوعی از این بحث را داریم، یک نمونه در میان کشورهای دنیا بیاورند که فعالیت در فضای مجازی در پهنه‌های مختلف، قانون‌مند نباشد.


*نگرانی کشورهای خارجی از تصمیم مجلس

بابایی کارنامی، اظهار کرد: بلکه کشورهای خارجی از این تصمیم مجلس نگران شده‌اند، به این دلیل که پلتفرم‌های مختلف خارجی قصد دارند در ایران فعالیت کنند، خوب بیایند و از کشور مجوز بگیرند؛ فلان مجموعه میلیاردی از کشورهای مختلف دنیا می‌آید و به راحتی در فضای مجازی کشور ما بدون مجوز و قانونمندی فعالیت می‌کند، باید فعالیت این پلتفرم‌ها در کشور تحت نظر باشد.

وی یادآور شد: ما باید در این فضا و ظرفیت، دیدگاه‌های خودمان را به دنیا تحمیل کنیم، نه اینکه دنیا بیاید از این ظرفیت گسترده به نفع خودش استفاده کند؛ اکنون یک سری در خارج از کشور نشسته‌اند و فضای مجازی داخل کشور ما را مدیریت می‌کنند و این شرایط مطلوبی نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس تنها بدنبال قانون‌مند کردن فضای مجازی است، واگرنه بدنبال هیچ مانعی برای فعالیت مردم در هیچ سطحی نیستیم؛ ما حتی مشوق‌هایی برای فعالیت‌های بانکی و بسیاری از کسب و کارها گذاشته‌ایم.

نماینده مردم  ساری و میاندورود در بهارستان، گفت: اگر در فضای پلتفرم‌های بدون مجوز فعلی نظیر تلگرام تخلفات، کلاهبرداری‌ها و آسیب‌هایی به مردم برسد، چه کسی باید پاسخ دهد؟ لذا ما بدنبال امن کردن، قانونمند کردن و حفط حقوق مردم هستیم.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1217 توسط مجتبی قربانی و در روز پنجشنبه 7 مرداد 1400 ساعت 18:40:20
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1203
6 / 5 / 1400 - 14:22

اعتراض انجمن‌های سواری‌رانی مازندران به افزایش چندبرابری صورتحساب مسافر/نادیده گرفتن شرکت‌ها و رانندگان در یک تصمیم غیرکارشناسی!

افزایش چند برابری، غیرمنتظره و غیرکارشناسی صورتحساب مسافر شدیداً مورد اعتراض تمامی انجمن‌های صنفی رانندگان مازندران و تمامی شرکت‌ها و رانندگان سواری رانی تابعه قرار گرفته است؛ این در حالی است که هیچ‌کسی پاسخگو نیست! به گزارش تیتر شمال و به نقل از مازند اصناف؛ رمضان بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما از افزایش چند

افزایش چند برابری، غیرمنتظره و غیرکارشناسی صورتحساب مسافر شدیداً مورد اعتراض تمامی انجمن‌های صنفی رانندگان مازندران و تمامی شرکت‌ها و رانندگان سواری رانی تابعه قرار گرفته است؛ این در حالی است که هیچ‌کسی پاسخگو نیست!

به گزارش تیتر شمال و به نقل از مازند اصناف؛ رمضان بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما از افزایش چند برابری، غیرمنتظره و غیرکارشناسی صورتحساب مسافر شرکت‌های سواری‌رانی بین شهری کشور خبر داد.

وی افزود: این تصمیم که از سوی هیئت دولت صورت گرفته است، شدیداً مورد اعتراض تمامی انجمن‌های صنفی رانندگان کل کشور و تمامی شرکت‌های سواری رانی تابعه است.

رئیس انجمن صنفی رانندگان خودروهای مسافربری حمل‌ونقل عمومی مازندران، خاطرنشان کرد: در حالی که تا پیش از این انجمن‌های استانی، هر برگه صورتحساب را از بانک دانه‌ای ۲۵۰ تومان خریداری می‌کردند، اما طی روزهای اخیر این نرخ به هر برگه ۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

بابایی اعلام کرد: ما نامه اعتراض خود را به تمامی ارگان‌های متولی و مرتبط ارسال کردیم اما متاسفانه هیچ‌کسی پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: در حالیکه ماشین‌های بین المللی هم همین صورتحسابی را می‌گیرد که خودروهای فعال در سواری رانی‌های بین شهری می‌گیرند؛ این در حالی است که یک خودرو سنگین درآمدش به هیچ عنوان با یک خودروی حالا با ۳ مسافر قابل مقایسه نیست.

رئیس انجمن صنفی رانندگان خودروهای مسافربری حمل‌ونقل عمومی مازندران، اضافه کرد: سازمان پایانه و حمل‌ونقل استان نیز پاسخ قانع کننده‌ای به ما نداد و عنوان می‌کند که تصمیمی است که از سوی هیئت دولت گرفته شده است.

بابایی متذکر شد: بنظر شما اینکه یک تریلی بین المللی هم یک صورتحساب ۴ هزار تومانی بخرد و خودروی سواری رانی بین شهری مثلا بابلسر با ۴۰ هزار تومان کرایه هم صورتحساب ۴ هزار تومانی بخرد، انصاف است؟ این نشان می‌دهد که این تصمیم، کارشناسی شده نیست.

مجتبی قربانی رئیس هیئت مدیره شرکت سواری عقاب رسانی عقاب سیر ساری نیز در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: تصمیم اخیر در خصوص قیمت صورتحساب مسافری، تمامی شرکت‌های سواری رانی و رانندگان تحت پوشش این شرکت‌ها را شوکه و غافلگیر کرده است.

وی افزود: در حالیکه تاکنون قیمت تمام شده خرید هر برگه صورتحساب از انجمن‌ها حدود ۵۰۰ تومان بود اما حالا قیمت هر برگه به دانه‌ای ۴ هزار تومان رسیده است؛ یعنی افزایش ۸ برابری برای خرید هر برگه صورتحساب.

رئیس هیئت مدیره شرکت سواری عقاب رسانی عقاب سیر مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: این افزایش ۸ برابری قیمت صورتحساب، فشار مالی مضاعفی را به شرکت‌ها وارد می‌کند؛ چرا که اگر تاکنون با با دو میلیون تومان هر شرکت می‌توانست ۴ هزار برگه صورتحساب مسافر بخرد، حالا تنها با همین مبلغ می‌تواند ۵۰۰ برگه صورتحساب تهیه کند!

قربانی تصریح کرد: اما مسئله مهم‌تر در این ماجرا، فشار مضاعفی است که به رانندگان شاغل در این شرکت‌ها وارد می‌آید، یعنی این امر با افزایش تقریبا دو برابری هزینه هر راننده برای هر سرویس، موجب کاهش درآمد راننده و متعاقبا نارضایتی رانندگان می‌شود؛ چرا که مبلغ کرایه ثابت است و تنها هزینه راننده در این ماجرا بیشتر شده است و مطمئنا این امر، تبعات سوء فراوانی دارد.

وی تاکید کرد: این تصمیم غیرکارشناسانه موجب می‌شود که خیلی از شرکت‌ها و رانندگان برای کنترل میزان درامد و کاهش هزینه‌ها از صدور و خرید صورتحساب خودداری کنند و طبیعتا شاهد چنین اتفاقی در سطح کشور خواهیم بود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سواری عقاب رسانی عقاب سیر مرکز مازندران، عنوان کرد: متاسفانه این تصمیم، به جای اینکه در شرایط سخت کرونایی امروز که به مشاغل فراوانی از جمله شرکت‌های سواری رانی و رانندگان تحت پوشش، خسارت ریالی فراوانی را وارد کند، کمکی کند، کار یکرد که این شرکت‌ها به سمت ورشکستگی بروند و خیلی از رانندگان تصمیم به ترک کار بگیرند.

علی نصیری معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران نیز در این باره به خبرنگار ما اظهار کرد: این تصمیم اصلا مرتبط با سازمان ما نیست و مربوط به خزانه داری بانک مرکزی کل کشور است.

وی افزود: هیچ ریالی از این مبلغ به حساب سازمان حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نمی‌رود.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران، خاطرنشان کرد: یک تصمیماتی در خصوص تغییر قیمت صورتحساب‌ها گرفته شده است که ما هم نامه اعتراض زدیم؛ یعنی تمامی انجمن‌ها به ما نامه اعتراض ارسال کردند و ما در حال مکاتبه و پیگیری هستیم.

نصیری ادامه داد: تاکنون هیچ اتفاق خاصی در خصوص این نامه نگاری‌ها و اعتراضات انجمن‌ها و شرکت‌ها، نیفتاده است.

وی متذکر شد: متاسفانه تمبر ۲۵۰ تومانی صورتحساب‌ها در بانک‌ها، اکنون به هر دانه ۳۵۰۰ تومان رسیده است.

مع الوصف، بنظر می‌رسد تصمیم اخیر دولتی‌ها به جای اینکه درخت خشکیده شرکت‌های سواری رانی را جانی ببخشد، به یکباره تیشه به ریشه آن‌ها زده است و تا تعطیلی و ورشکستگی آن‌ها را نبیند، کوتاه بیا نیست!

انتهای پیام/ »

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1203 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 6 مرداد 1400 ساعت 14:22:14
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1200
6 / 5 / 1400 - 13:09

بازگشایی مراکز تعویض پلاک مازندران از ۹ مردادماه

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی مازندران از بازگشایی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک استان طی روزهای آینده خبر داد و گفت: مراکز تعویض استان در ۱۵ شهرستان از روز شنبه ۹ مرداد ماه بازگشایی خواهند شد. به گزارش تیتر شمال، نصرالله بیگلری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مازندران از

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی مازندران از بازگشایی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک استان طی روزهای آینده خبر داد و گفت: مراکز تعویض استان در ۱۵ شهرستان از روز شنبه ۹ مرداد ماه بازگشایی خواهند شد.

به گزارش تیتر شمال، نصرالله بیگلری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مازندران از بازگشایی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک استان طی روزهای آینده خبر داد.

وی افزود: به منظور پیشگیری از بیماری کرونا، مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز تا رسیدن به وضع مطلوب تعطیل اعلام شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مازندران، تصریح کرد: با توجه به ادامه روند شیوع بیماری کرونا، برابر تدابیر اتخاذ شده به منظور تسهیل در ارائه خدمت رسانی به مردم استان، مراکز تعویض استان در ۱۵ شهرستان از روز شنبه ۹ مرداد ماه بازگشایی خواهند شد.

بیگلری ادامه داد: باتوجه به لزوم رعايت پروتکل‌های بهداشتي، ارائه خدمات و نوبت دهی به صورت اينترنتی خواهد بود.

وی با اشاره به محدودیت‌های تردد در محورهای مواصلاتی و معابر درون‌شهری، متذکر شد: این محدودیت‌ها همچنان برقرار بوده و کنترل‌های لازم از طريق دوربين‌ها و همکاران انجام می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1200 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 6 مرداد 1400 ساعت 13:09:40
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1185
5 / 5 / 1400 - 18:13

سال به سال دریغ از پارسال!/دانه بلندهای غربتی، بلای جان شالیکاران

رنج برنج زیر سایه واردت؛ سال می‌آید و می‌رود و نه‌تنها دشواری‌ها در زراعت برنج کمتر نمی‌شود بلکه هر سال یه مشکل روی مشکلات قبلی سوار می‌شود؛ امسال هم از مشکلات گرانی و نایابی کود، سم، کارگر، سینی و بذر شروع شد و در ادامه هم به کم آبی ختم شد. به گزارش تیتر شمال؛

رنج برنج زیر سایه واردت؛

سال می‌آید و می‌رود و نه‌تنها دشواری‌ها در زراعت برنج کمتر نمی‌شود بلکه هر سال یه مشکل روی مشکلات قبلی سوار می‌شود؛ امسال هم از مشکلات گرانی و نایابی کود، سم، کارگر، سینی و بذر شروع شد و در ادامه هم به کم آبی ختم شد.

به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- هر ساله بهار که می‌شود هنوز دیدوبازدیدها تمام نشده، پای شالیکاران در گل و مشغول آماده سازی زمین‌های زراعی می‌شوند؛ هر سال که دست به کار می‌شوند زیر لب زمزمه می‌کنند که امسال انشاءالله بهتر از پارسال است، وضع بهتر می‌شود اما به قول معروف « سال به سال دریغ از پارسال!»

سال می‌آید و می‌رود و  نه‌تنها دشواری‌ها در زراعت برنج کمتر نمی‌شود بلکه هر سال یه مشکل روی مشکلات قبلی سوار می‌شود؛ امسال هم از مشکلات گرانی و نایابی کود، سم، کارگر، سینی و بذر شروع شد و در ادامه هم به کم آبی ختم شد؛ این روزها که دیگر شالیکاران با این همه مشقت و متحمل شدن هزینه‌های چند برابری منتظر فصل برداشت و فروش برنج و در نهایت بازپرداخت بدهی‌ها هستند؛ واردات برنج کار را برایشان یکسره کرده است!

برنج‌های غربتی، نان شالیکاران را آجر می‌کنند!

شاید خیلی‌هامان از شالیکاری همان مناظر سبز و خوشه‌های خوش رنگ را در ذهن‌مان متصور شویم و لذت ببریم و از حقیقت رنجِ برنج بی‌خبر باشیم؛ حقیقتی که پشت دست‌های پینه‌بسته و صورت‌های آفتاب‌سوخته مردان و زنان قد خمیده مستور است، شالیکاران هر ساله نشا می‌کارند و رنج برداشت می‌کنند و صدای‌ گلایه‌هایشان گویی از مرز شالیزارهایشان هم آن طرف تر نمی‌رود!

هر ساله برنج‌های تازه، پاسوزِ برنج‌های واردتی می‌شود و شالیکاران پای‌شان تا آخر سال زراعی آینده در گل می‌ماند که می‌ماند و دستی هم برای کمک و در آمدن از این قائله نیست.

رضا حاجی‌پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی اخیر بهارستانی‌ها در تذکر شفاهی خود خطاب به نمایندگان گفت: یک کشاورز برای برداشت دو هزار و ۴۰۰ کیلو برنج در یک هکتار حدود ۲۶ میلیون تومان باید هزینه کند در فصل برداشت برنج، واردات برنج صورت می گیرد، چرا در راستای حمایت از برنج کاران و کشاورزان نمایندگان دست به دست هم نمی دهند تا از این موضوع جلوگیری کنند.

*جلوی واردات برنج گرفته شود

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: کشاورزان استان‌های شمالی حدود سه میلیون تن برنج در سالی که قیمت نهاده‌های کشاورزی به بالاترین سطح خود رسیده بود تولید کردند اما دولت در زمان برداشت محصول اجازه واردات برنج را داده است. این امر خطای نابخشودنی است که باید جلوی آن گرفته شود.

علی بابایی کارنامی افزود: تا به کی کشاورزان باید تاوان خطای مسئولان را بدهند؟ چه کسی خسارات وارده به کشاورزان را جبران می‌کند؟ هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی باید این موضوع را دنبال کند.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اجازه واردات برنج در فصل برداشت محصول صدمه جدی را به کشاورزان وارد می‌کند و باید جلوی آن گرفته شود.


*مسئولان صدای کشاورزان را بشنوند

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین وضعیت بازار برنج در مازندران اظهار کرد: بنابر اظهارات اعلام شده به دلیل خشکسالی امسال، ۳۰ تا ۴۰ درصد کسری بار برآورد شده است که مقرر شده است برای تنظیم بازار، واردات برنج انجام بگیرد.

عباس پورباقری افزود: ما صدا و مطالبه خود را به گوش مسئولان استانی رساندیم و اعلام کردیم که در شرایط کنونی و در آستانه فصل برداشت برنج در مازندران، به هیچ عنوان اکنون حتی زمان صحبت واردات نیست چه برسد به انجام آن و زمزمه ورود برنج‌های خارجی برای کشاورزان مثل سم می‌ماند چه برسد به اینکه بخواهد برنج خارجی در بازار، توزیع شود.

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران، خاطرنشان کرد: طی ایام پیش رو، زمان فراوانی بار است و کشاورزان در صدد برداشت و فروش برنج هستند تا از پس بدهی‌های خود بر بیایند؛ در حالیکه با ورود برنج‌های خارجی و اشباع بازار، کشاورز نمی‌تواند برنج‌های خود را بفروشد.

رئیس اتحادیه برنج فروشان شهرستان فریدونکنار، ادامه داد: هنوز قیمت ارقام برنج امساله در بازار مشخص نیست و باید منتظر بمانیم تا برنج‌های تازه به بازار بیاید، دید که  ارقام متفرقه و برنج‌های خارجی با چه قیمتی توزیع می‌شوند تا بتوان قیمت گذاری کرد، اما بنظر نمی‌رسد قیمت‌ها با سال گذشته علیرغم هزینه‌های چند برابری تولید، تفاوت چندانی داشته باشد.

پورباقری بیان کرد: بر اساس پیش بینی‌ها بنظر نمی‌رسد هر کیلو برنج از کیلویی ۳۰ هزار تومان تجاوز کند.

وی عنوان کرد: به هر منظور کشاورز مجبور است بخاطر تامین معیشت و پرداخت بدهی‌هایش، برنج خود را بفروشد و اگر تمهیدات دولت اجازه بدهد، خود کشاورز راحت‌تر، برنج خود را می‌فروشد.

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران، در خصوص میزان تقاضای بازار از ارقام پرمحصول سال قبل، اعلام کرد: در سال گذشته تقاضا برای ارقام پرمحصول فوق العاده بود و فاصله قیمتی چندانی نیز میان این ارقام با ارقام محلی نداشته است و هین امر سبب شده که امسال ارقام پر محصول سهم بیشتری نسبت به سال گذشته در فصل کشت داشته باشد.

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران اضافه کرد: قیمت‌های نامتعارف ماه‌های اخیر در بازار هیچ دخلی به کشاورز ندارد و به نظام توزیع و دلالان و واسطه‌گرها بر می‌گردد؛ متاسفانه حتی برنج در سوپرمارکت‌ها با قیمت کیلویی ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود در حالیکه کشاورز با ان همه زحمت، با قیمت خیلی کمتری به دست اول می‌فروشد.

پورباقری ضمن اشاره به نبود یه نهاد مستقل و متولی بحث برنج در کشور، گفت: از سویی دیگر نهادهای حال حاضر نظیر انجمن‌های برنج هم به تنهایی هیچ قدرتی ندارند و تنها کار یکه از دست ما بر می‌آید نامه نگاری و مکاتبه با مراجه ذی صلاح مثل استانداری و مجمع نمایندگان است؛ اما متاسفانه هیچ کس پیگیر مشکلات شالیکاران نیست.

وی تصریح کرد: متاسفانه شالیکاران مازندرانی، یتیم هستند؛ هر ساله در زمان فصل برداشت هزار و یک مانع جلوی پای کشاورز قرار می‌گیرد، اما متاسفانه کسی به داد کشاورزان نمی‌رسد؛ باید در زمان برداشت محصول، استاندار، دادستان، مسئولان استانی و نمایندگان، پای کار بیایند.

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران، مطرح کرد: کالای اصلی مازندران، برنج است؛ اما متاسفانه هیچ حمایتی از این محصول استراتژیک نمی‌شود و اگر مسئولان استانی، پشت کشاورزان قرار بگیرند، خیلی کارها می‌شود انجام داد.

رئیس اتحادیه برنج فروشان شهرستان فریدونکنار، افزود: تا بزرگان و مسئولان استانی پای کار نیایند، کاری از دست انجمن‌ها و شالیکاران بر نمی‌آید و باید بپذیریم تا دست در دست هم قرار ندهیم، هیچ وقت مشکل برنج در مازندران حل نمی‌شود.


*عرضه برنج داخلی در کیسه‌های خارجی!

پورباقری اذعان کرد: متاسفانه برنج مازندران در کیسه‌های خارجی و برندهای مختلف در بازار عرضه می‌شود، اما صدایی از کسی بلند نمی‌شود؛ از آنجا که مسئولان حمایتی نمی‌کنند تا ما بخواهیم نامه نگاری و مطالبه گری کنیم، کار از کار گذشته است.

وی متذکر شد: امسال هزینه‌های یک کشاورز بیش از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است، هزینه روزانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان برای یک کارگر، مبلغ کمی نیست؛ هزینه‌های شالیکاران، یک روز و دو روز نیست، ۶ ماه تمام باید از جیب هزینه کند.

رئیس انجمن برنج‌فروشان مازندران، اظهار کرد: شالیکاری دیگر مقرون به صرفه نیست و برای شالیکاران تنها یک دلخوشی است و این روزها، با واردات برنج، تیر خلاص هم زده شده است.

زمزمه کمبود برنج طی سال جاری در پی خشکسالی بی سابقه و محدودیت‌های اعلام شده در بحث کشت موجب شد تا بهانه خوبی دست سودجویان و منفت طلبان واردات برنج بیفتد و این روزها، روی شالیکاران هم چون خوشه‌ها رو به زردی نهاده است!

با وجود آمارهای مذکور و تولیدات برنج در کشور سالانه چند هزار تن برنج برای تأمین کامل نیازهای کشور وارد می‌شود که این میزان تقریباً حدود ۴۰۰ هزار تن بوده است که البته می‌توان با افزایش توجه به تولید و نظارت بر آن این مقدار را نیز تأمین کرده و پرونده واردات برنج را به طور کلی بست.

 اما متأسفانه آنچه اکنون در عمل مشاهده می‌شود واردات بی‌رویه برنج با لابی برخی سودجویان و رانت خواران است که ضربه سنگینی به کشاورزان به‌ویژه شالیکاران شمال کشور که از دیرباز به شالی‌کاری اشتغال داشته و دارند وارد کرده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1185 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 5 مرداد 1400 ساعت 18:13:38
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1181
5 / 5 / 1400 - 18:01

دود بی برقی در چشم مردم!/ سود گرانی سیمان به جیب چه کسانی می‌رود؟

حکایت بازار بلبشو و آشفته این روزهای سیمان همان حکایت کالاهایی مثل روغن، مرغ، تخم مرغ، نهاده‌های دامی، کود، سم و هزار و یک نمونه مشابه است که ماحصل سهل انگاری و بی تدبیری مسئولان متولی و در رأس آن تصمیمات اشتباه دولتی‌ها است؛ تصمیمات مسمومی که نه تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه هر

حکایت بازار بلبشو و آشفته این روزهای سیمان همان حکایت کالاهایی مثل روغن، مرغ، تخم مرغ، نهاده‌های دامی، کود، سم و هزار و یک نمونه مشابه است که ماحصل سهل انگاری و بی تدبیری مسئولان متولی و در رأس آن تصمیمات اشتباه دولتی‌ها است؛ تصمیمات مسمومی که نه تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه هر بار، دردی به دردهای ناتمام مردم اضافه می‌کند!

به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- این روزها تامین سیمان برای پروژه‌های ساختمانی به یک معضل اصلی مردم و فعالان ساخت و ساز مبدل شده است؛ معضلی که در کنار نایابی این کالای استراتژیک، با قیمت‌های نجومی هر متقاضی را فراری می‌دهد!

دومینوی گرانی دیگر به یک سوژه تکراری و حالا شاید برای خیلی از مسئولان دستگاه‌های نظارتی، عادی مبدل شده است و در این میان، دلالان و سودجویان هستند که فرصت طلایی برای ماهیگیری از این آب گل آلود برای‌شان فراهم شده است.

قیمت‌های دو تا سه برابری سیمان در مراکز عرضه که حاکی از به راه افتادن بازار سیاه این محصول در استان دارد؛ این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که دستگاه‌نظارتی در کجای این چرخه قرار دارند؟

از سویی دیگر، بازار آزاد سیمان در کشور پس از دو مرحله گرانی در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری تا حدی به ثبات رسید و قیمت هر پاکت از ۵۰ هزار تومان به ۳۶ هزار تومان کاهش یافته بود تا این که دو تصمیم دولت یعنی ابتدا اجبار واحد‌های تولید سیمان برای کاهش ۹۰ درصدی برق مصرفی خود و دوم افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان فله، این صنعت را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داد و با مشکلات زیادی روبه‌رو کرد.

حکایت بازار بلبشو و آشفته این روزهای سیمان همان حکایت کالاهایی مثل روغن، مرغ، تخم مرغ، نهاده‌های دامی، کود، سم و هزار و یک نمونه مشابه است که حکایت از سهل انگاری و بی تدبیری مسئولان متولی و در رأس آن دولتی‌ها دارد؛ تصمیمات مسمومی که نه تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه هر بار، دردی به دردهای ناتمام مردم اضافه می‌کند!

قیمت‌های نامتعارف را باید در میان دلالان بازار جستجو کرد

جهان‌بخش لطفی‌پور مدیرعامل سیمان کیاسر در گفت‌وگو با  خبرنگار ما در خصوص نایابی و گرانی این روزهای سیمان در بازار مازندران، می‌گوید: دلیل اصلی کمیابی این روزهای سیمان در بازار، قطعی برق است.

وی افزود: جدا از محدودیت مصرف برق، کارخانه سیمان کیاسر در دست تعمیرات است و به محض راه اندازی مجدد تمامی تولید روزانه مستقیما وارد بازار مصرف می‌شود.

مدیر کارخانه سیمان مازندران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، این کارخانه با مشکلات دیگری نظیر گاز و سایر مولفه‌های دیگر نیز در حال دست و پنجه نرم کردن است و این کارخانه از عدم حمایت متولیان امر رنج می‌برد.

این مسئول، ادامه داد: قیمت حال حاضر عرضه سیمان کارخانه کاملا مطابق قیمت مصوب وزارت صمت است و اینکه در ادامه در بازار چه اتفاقاتی می‌افتد که با قیمت‌های نامتعارف به دست مصرف کننده می‌رسد باید در چرخه عرضه به ویژه سوداگران و دلالان بازار سیمان جستجو کرد.

لطفی‌پور با اشاره به ظرفیت تنها یک آسیاب در کارخانه سیمان کیاسر گفت: ظرفیت تولید روزانه ما بین ۱۵۰۰ تا دو هزار تن است که در شرایط فعلی تولید ما به صفر رسیده است.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۵۰۰ نفر در این کارخانه امرار معاش می‌کنند که برخی تصمیمات گاه و بیگاه مسئولان نظیر آن چه در حال حاضر شاهد آن هستیم، معیشت این عده را کاملا به خطر می‌اندازد.

تولید روزانه سیمان در مازندران یک پنجم کاهش یافت

علیرضا یوسف‌نژاد معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: تا این لحظه خبر مستدلی مبنی بر پایان خاموشی‌ها در بخش صنایع فولادی و سیمانی به ما اعلام نشده است.

وی افزود: تامین برق کارخانجات سیمان استان با شرکت توزیع برق منطقه‌ای است و از آنجا که مصرف برق این کارخانجات بسیار بالا است و با توجه به گرم شدن دمای هوا طی روزهای آینده بعید بنظر می‌رسد این محدودیت‌ها طی روزهای آینده برداشته شود.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت مازندران، خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید روزانه سیمان در کارخانجات دو گانه نکا و کیاسر مازندران حدود ۱۰ هزار تن است که در شرایط فعلی تنها عملا حداکثر دو هزار تن در روز سیمان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

این مسئول ادامه داد: البته ناگفته نماند که این سیمان‌ها از کلینکرهای قبلی موجود در انبارها در حال تولید هستند و تا مشکل برق حل نشود، مشکل سیمان بر سر جایش باقی است.

گرانی سیمان به کم کاری بازرسان بر نمی‌گردد

سیدمسیب موسوی معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص گرانی نامتعارف قیمت در بازار مازندران و جولان دلالان در بازار آشفته این روزهای این کالای استراتژیک، اظهار کرد: موضوع گرانی این روزهای قیمت سیمان به نظارت و بازرسی و یا کم کاری سازمان صمت بر نمی‌گردد.

وی افزود: این عامل بر می‌گردد به مصوبه اخیر دولت که طی آن به دلیل قطعی‌های مکرر برق در مشترکین خانگی، مصارف صنعتی به ویژه صنایع فولادی و سیمانی کاهش یافت و این کاهش مصرف مستقیما بر روی تولید این کارخانجات اثر گذاشت.

معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران، خاطرنشان کرد: ما در استان مازندران دو کارخانه سیمان یکی در نکا و دیگری در کیاسر داریم که مصرف روزانه حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار تنی سیمان استان را کاملا تامین می‌کنند.

تیغ برق روی گلوی کارخانجات سیمان

این مسئول ادامه داد: لذا این قطعی برق برای برخی زا کارخانجات سیمان و فولاد موجب شد تا این کارخانجات با تعطیلی یا ظرفیت فعالیت حداقلی مواجه شوند و در نتیجه تعادل میان عرضه و تقاضا را بر هم بریزد.

موسوی بیان کرد: به طور نمونه به کارخانه سیمان مازندران نکا با نیاز ۲۱ مگاوات برق تنها ۴ مگاوات برق داده شد که این میزان تنها روشنایی و یک آسیاب کلینکر را کفاف داد و بر مبنای همین ظرفیت این کارخانه شروع به تولید سیمان کرده است.

وی عنوان کرد: در شرایط مشابه کارخانه سیمان کیاسر تعطیل شد و خوشبختانه از امروز آغاز مجدد فعالیت این کارخانه رقم خورده است که تا بخواهد پروسه تولید کلینکر و برخی مقدمات تولید سیمان طی شود، عملا ۲۴ تا ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد که پس از طی این مدت، شاهد تولید سیمان در کارخانه کیاسر خواهیم بود.

معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران، افزود: البته برخی تمهیدات حاکی از آن است که قرار است شرکت برق منطقه‌ای از ساعت ۱۲ شب الی ۸ ساعت به شرکت سیمان نکا حدود ۱۰ تا ۱۲ مگاوات برق بدهد تا حجم تولید سیمان در استان بیشتر شود و از ساعت ۸ صبح به بعد همان ۴ مگاوات برق به این مارخانه داده شود.

دلایل گرانی تا ۴ برابری سیمان در بازار مازندران/همیشه پای «بورس» در میان است

این مسئول در خصوص چرایی قیمت‌های ۳ تا ۴ برابری سیمان در بازار مصرف، اعلام کرد: یکی از مشکلات عدیده این موضوع به واگذاری محصول سیمان به بازار بورس بر می‌گردد که به موجب آن سبب شد تا آسیب‌ها و چالش بر روی قیمت این کالا افزایش یابد؛ در واقع هر کسی که بیشترین خرید را در بورس کند طبیعتا برنده می‌شود و در بازار مصرف با قیمت بالا عرضه می‌کند، حال بماند که در سطح خردتر، پای دلالان هم در میان است.

موسوی اضافه کرد: با توجه به اینکه همه این مسائل را در کنار هم از قطعی برق، دلالان و بورس را داریم، از سوی دیگر سیستم حمل‌ونقل ما نیز بر روی گرانی سیمان به طور مضاغف فشار وارد کرده است؛ یعنی متاسفانه برخی از رانندگان جدا از کرایه قانونی اقدام به اخد کرایه پشت فاکتوری می‌کنند که در نهایت بر روی قیمت تمام شده اثر سوء گذاشته است.

وی تصریح کرد: همه این موضوعات را در یک گوشه بگذاریم باید بپذیریم که مردم ما هم مقصرند؛ مصرف کنندگان نباید نه در بحث سیمان بلکه در سایر کالاها نظیر مرغ، روغن و غیره از خرید کالا با قیمت بالا خودداری کنند و فروشنده گران‌فروش را به دستگاه‌های نظارتی گزارش دهند اما متاسفانه نه مردم و نه صنوف در این قضیه با ما همکاری لازم را ندارند.

خرید کالای گران، نفت روی آتش قیمت‌های نجومی

معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران، مطرح کرد: وقتی قیمت هر تن سیمان در بورس ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است و یک مرکز عرضه اقدام به خرید هر تن تا ۹۰۰ هزار تن از توزیع کننده عمده می‌کند، طبیعی است که قیمت هر پاکت سیمان به ۱۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد؛ متاسفانه عوامل فروش خرد از معرفی عوامل توزیع گرانفروش و دلالان امتناع می‌کنند.

این مسئول تاکید کرد: باید این فرهنگ در میان مصرف کنندگان ما جا بیفتد که مدیریت مصرف صحیح و قیمت متعادل بازار را خود مردم به وجود بیاورند؛ اگر مردم در این ماجرا نقش و اثرگذاری داشته باشند؛ پای خیلی از گران فروشان و دلالان از بازار قطع می‌شود.

موسوی با بیان اینکه سازمان بازرسی سازمان صمت تنها طی سه ماهه نخست امسال نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان پرونده به سازمان تعزیرات استان معرفی کرده‌اند؛ متذکر شد: ما از این آمارها خوشحال نمی‌شویم؛ اما متاسفانه در مقابل ما یک سری از افراد هستند که اطلاعات کافی در اختیار ما  از عوامل اصلی، واسطه گر و دلال می‌دهند و خود این وسط جریمه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما با این فضا و رویکرد در بازار غالب کالاهای اساسی مواجه هستیم؛ یادآور شد: بازرسان ما از مردم جدا نیستند و مشکلات اقتصادی متوجه آنان نیز است و تمام قد در خدمت مردم هستند اما متاسفانه در مقابل ما افرادی هستند که پذیرای همکاری نیستند.

مع‌الوصف باید بپذیریم که نوسانات قیمت مصالح ساختمانی به همان اندازه که برای دلالان سودآور بوده است، ساخت و ساز را به رکود کشانده و متقاضیان خرید را از بازار مسکن دور کرده است.

هر چند دولت سعی کرد با باز کردن جاده برای ورود سیمان به بورس، دست دلالان را از این بازار کوتاه کند اما عملا این تصمیم نتیجه معکوس داده است و حالا دور، دورِ دلالان است و این طلای خاکستری در پاکت گرانی، روانه بازار مصرف می‌شوند!

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1181 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 5 مرداد 1400 ساعت 18:01:58
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1149
5 / 5 / 1400 - 16:58

تداوم آتش‌سوزی‌های سریالی در بهشت پرندگان/محیط‌بانان خسته‌اند!

از ابتدای سال جدید تاکنون۲۲ فقره آتش‌سوزی در میانکاله رخ داده که محیط بانان این منطقه بدون امکانات لازم و فقط با یک تراکتور آتش در منطقه را خاموش کرده‌اند، رییس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله خواستار ورود جدی جهادکشاورزی و منابع طبیعی در اطفای حریق شد. به گزارش تیتر شمال؛ شبه‌جزیره میانکاله شبه‌جزیره‌ای است در منتهی‌الیه

از ابتدای سال جدید تاکنون۲۲ فقره آتش‌سوزی در میانکاله رخ داده که محیط بانان این منطقه بدون امکانات لازم و فقط با یک تراکتور آتش در منطقه را خاموش کرده‌اند، رییس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله خواستار ورود جدی جهادکشاورزی و منابع طبیعی در اطفای حریق شد.

به گزارش تیتر شمال؛ شبه‌جزیره میانکاله شبه‌جزیره‌ای است در منتهی‌الیه جنوب‌شرقی دریای کاسپین در استان مازندران، این شبه‌جزیره در ۱۲ کیلومتری شمال بهشهر قرار دارد و مساحت آن ۶۸ هزار هکتار است، از سال ۴۸ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و هم اکنون به شکل ذخیرگاه زیست‌کره زیر نظر حفاظت محیط زیست استان مازندران قرار دارد.

میانکاله یکی از شگفتی‌های شمال ایران است، می‌توان گفت محیطی دست‌نخورده در استان مازندران که با ویژگی‌های منحصربفرد طبیعی مانند نگینی در استان و کشور می‌درخشد، تالاب میانکاله با پرندگان مهاجر، جنگل‌های انبوه با درختان توسکا و ازگیل، رویشگاه‌های ساحلی و وجود درختچه‌های انار و بوته‌های تمشک و حضور جانوران و گیاهان با گونه‌ها مختلف، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

*سریال تلخ آتش سوزی در میانکاله

اما سال‌هاست در این منطقه زیبا و منحصربفرد، به خصوص در فصل گرما آتش‌سوزی‌هایی زیادی اتفاق می‌افتد، هربار که آتش به جان جنگل‌ها، مراتع و اراضی ملی می‌افتد دل هر دوستدار طبیعت را به درد می‌آورد، اما سریال تلخ آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده میانکاله گویا از حالت عادی خارج شده چراکه در این منطقه حتی در یک روز، دو یا سه بار آتش سوزی رخ می‌دهد.

مساحت میانکاله ۶۸ هزار هکتار است، ۲۰ هزار و خورده‌ای هکتار از آن خشکی و بقیه آب است اما حریق در این منطقه نفس گیاهان و جانوارن را به شمارش انداخته است، محیط‌بانان در آن هوای گرم و شرجی منطقه، هنوز آتشی که روشن شده را کاملا خاموش نکرده‌اند که آتش بعدی روشن می‌شود، با دستان خالی و بدون امکانات و تجهیزات از جان خود مایه می‌گذارند تا جان طبیعت را نجات دهند.

*محیط‌بانان میانکاله خسته‌اند

گاهی حتی تا صبح برای خاموش کردن کامل آتش تلاش کرده‌اند و صبح حتی بدون اینکه لباس خود را عوض کنند برای مهار آتش بعدی که معلوم نیست چه کسی ان را روشن کرده به نقطه دیگری از این منطقه می‌روند، زیست‌کره میانکاله از لحاظ بروز حریق در این روزها در وضعیت بدی قرار دارد، آتش سوزی‌های مکرر در این منطقه محیط‌بانان میانکاله را خسته کرده است هرچند حتی یک لحظه از خاموش کردن آن غفلت نمی‌کنند، اینها را علی کلانه رییس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله به ما می‌گوید.

*۲۲ فقره آتش سوزی از اول سال تاکنون

وی در گفت‌وگو با ما تعداد آتش‌سوزی‌ها در منطقه میانکاله از ابتدای امسال تاکنون را ۲۲ مورد اعلام می‌کند و می‌گوید: با این آتش‌سوزی‌ها بیش از  ۱۸۹ هکتار از عرصه‌های میانکاله دچار آتش سوزی شده و سوخته است، در سال گذشته تعداد آتش‌سوزی‌ها در این منطقه ۱۶ مورد و به مساحت ۳۸۰ هکتار بوده و با تمهیداتی که محیط‌بانان ما و محیط زیست استان به کار برده‌اند توانستیم حداقل وسعت آتش‌سوزی‌ها را نسبت به سال گذشته کمتر کنیم.

*گلایه از جهادکشاورزی و منابع طبیعی

رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله در ادامه با ابراز گلایه از سازمان جهاد کشاورزی و مجموعه منابع طبیعی استان مازندران که متولی در بحث اطفا حریق اراضی طبیعی و ملی هستند، بیان می‌کند: بزرگترین مشکل ما در بحث آتش‌سوزی‌ها این است که متولی مربوطه که برای این امر، یگان حفاظت و تجهیزات دارد و مهم‌تر اینکه برای مهار و خاموش‌کردن آتش بودجه دریافت می‌کند، هیچ کمکی به ما نمی‌کند، جهاد کشاورزی باید در این زمینه ورود پیدا کرده و در اطفا حریق در میانکاله به ما کمک کند، ما نه تخصص لازم را داریم و مهم‌تر از آن، هیچ تجهیزاتی برای اطفای حریق در منطقه نداریم، یک سری تجهیزات جزیی داریم که محیط زیست استان از محل اعتبارات توانسته برای ما تهیه کند.

*خاموش کردن آتش فقط با یک تراکتور

کلانه به ما می‌گوید که حتی یک ماشین آتش‌نشانی استاندارد ندارند، فقط یک تراکتور دارند که یک تانکر آب به آن وصل کرده و یک پمپ روی آن بسته‌‌اند اما محیط‌بانان با جان و دل با همین امکانات کم آتش را خاموش می‌کنند.

وی در این زمینه می‌گوید: برای جهاد کشاورزی در بحث آتش سوزی، بودجه تعریف شده است و ادارات منابع طبیعی به همین منظور به دستگاه‌های اطفا حریق که مختص این کار است مجهز هستند، ما حتی یک ماشین ساده برای آبرسانی به منطقه نداریم، بندر امیرآباد که در شرح و وظایف آنها هم نیست به ما لطف کرده و با ماشین آتش‌نشانی آب را تا نزدیکی‌های ما می‌رساند.

*لزوم ورود جدی مسؤولان و متولیان امر

رئیس ذخیرگاه زیست‌کره میانکاله تنها تجهیزات‌شان برای خاموش کردن آتش را یک تراکتور و یک کامیونی که کمی به همین منظور تغییر کاربری داده شده است، عنوان می‌کند و می‌گوید: محیط‌بانان ما ماه‌ها است در هوای گرم و شرجی منطقه تا نیمه‌های شب با دستان خالی آتش را خاموش می‌کنند و دوباره صبح فردا به سراغ آتش بعدی که به جان منابع ملی و طبیعت میانکاله می‌افتد می‌روند، از مسؤولین و دستگاه‌های متولی و مرتبط  تقاضا می کنم به کمک ما بیایند و به این مسئله به صورت جدی ورود پیدا کنند.

*درخواست از نهادهای امنیتی برای شناسایی عاملان آتش سوزی

کلانه در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ما، نه تنها از دستگاه‌های متولی درخواست کمک دارد تا در اطفای حریق در منطقه میانکاله ورود پیدا کنند، بلکه از دستگاه‌های امنیتی و قضایی نیز می‌خواهد تا عاملان این آتش‌سوزی‌ها را شناسایی کنند.

وی می‌گوید: ما محیط بانیم و نمی‌توانیم عوامل را شناسایی کنیم، به نظر من افرادی مغرضانه در یک روز دو تا سه بار در نقاط مختلف منطقه آتش سوزی راه می‌اندازند، ۲۲ آتش سوزی در منطقه میانکاله در چند ماه اخیر اتفاق افتاده است که عدد کمی نیست، این آتش سوزی‌ها فقط آتش سوزی ساده نیست بلکه به نظرم دست افرادی ناخلف و قانون شکن در این میان وجود دارد که از دستگاه‌های امنیتی و قضایی خواهش می‌کنیم تا به ما در این مسئله کمک کنند و به داد طبیعت میانکاله برسند.

*ظرفیت و تجهیزات‌مان محدود است

کلانه بیان می‌کند: ما از جان و دل برای حفظ طبیعت میانکاله مایه می‌گذاریم تا جلوی سوختن اراضی طبیعی و ملی منطقه را بگیریم اما ظرفیت و تجهیزات‌مان محدود است، نیروهایمان خسته و فرسوده شده‌اند، مساحت میانکاله ۶۸ هزار هکتار است و ما فقط ۱۹ نفر هستیم که برای حفظ این منطقه انجام وظیفه می‌کنیم، البته همکاران محیط زیست استان نیروهای کمکی برایمان می‌فرستند اما با توجه به شرایط و موقعیت مکانی نیروهایمان واقعا خسته شده‌اند.

رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله می‌گوید: ما دل‌مان برای طبیعت میانکاله می‌سوزد واقعا حیف است که طبیعت این منطقه زیبا و نگین انگشتر مازندران در حال سوختن است و دارد از بین می‌رود، از همه دستگاه‌های متولی و همچنین دستگاه‌های امنیتی می‌خواهم که برای کمک به منابع ملی کشورمان به وسط میدان بیایند.

*دو آتش سوزی در یک روز

به گفته علی کلانه روز شنبه این هفته، دو آتش سوزی در یک روز در میانکاله اتفاق افتاد در یکی از آنها ۵ هکتار و دیگری ۲ هکتار از طبیعت منطقه در آتش سوخت، اولین آتش ظهر روز شنبه اتفاق افتاد که محیط‌بانان میانکاله تا حدود ساعت ۵ بعدازظهر توانستند آتش را مهار کنند و دومی حدود ساعت ۳ بعدازظهر یعنی در همان زمانی که محیط بانان در حال خاموش کردن آتش اول در آن هوای گرم و شرجی منطقه بودند، آتش دوم را هم تا ساعت ۷ غروب مهار کردند و تا صبح روز یک شنبه با تلاش فراوان توانستند آتش در هر دو منطقه را به طور کامل خاموش کردند.

آتش‌سوزی شدیدی دیگری هم روز گذشته در میانکاله رخ داده است که از حوالی ساعت ۱۱ ظهر تا شب‌هنگام محیط بانان با همان امکانات کم و کمبود آب در حال مهار آن آتش‌سوزی گسترده بوده اند.

آتش‌سوزی پی‌درپی و مکرر در این منطقه گویی سناریویی است که قصد نابودی ظرفیت‌های اکولوژیک و طبیعت این زیست‌کره را دارد که می‌طلبد با ورود مسؤولان و متولیان امر و همچنین دستگاه‌های قضایی و انتظامی با تدبیری خاص جلوی این اتفاقات ناگوار و تلخ گرفته شود.

*مسئله محیط زیست و حفظ منابع طبیعی یک مسئله حیاتی است

گفتنی است محیط زیست و منابع طبیعی مقوله‌ای است که در سلامت روح و روان و جسم افراد جامعه تاثیر مستقیم دارد و حفظ آن باید یکی از اولویت‌های همه افراد جامعه چه مردم و چه مسؤولین باشد، در نگاه رهبر انقلاب اسلامی محیط زیست و حفظ و صیانت آن مسئله‌ای حیاتی و برگرفته از تعالیم اسلام است تا آنجا که ایشان این مسئله را یک «وظیفه‌ی حاکمیّتی» می‌دانند و می گویند برای ما مسئله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی، مسئله‌ای تجمّلاتی و درجه دو نیست، یک مسئله حیاتی است.

آیا به گفته رهبر انقلاب این مسئله حیاتی نباید مورد توجه مسؤولان و متولیان امر قرار گیرد؟ می‌طلبد تا مسؤولان و متولیان و دستگاه‌های قضایی با ورود به مسئله آتش سوزی‌ها در منطقه حفاظت شده میانکاله یکی از ده‌ها مشکل محیط زیست استان مازندران را حل و فصل کنند تا مبادا مشکلات و مسائل اینچنینی با سهل‌انگاری و پشت گوش انداختن، روی هم انباشه شود و مانند مسائل خوزستان دیگر نتوان آنها را از راه‌های معمولی و متعارف حل و فصل کرد./فارس

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1149 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 5 مرداد 1400 ساعت 16:58:37
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1144
5 / 5 / 1400 - 16:44

برق کارخانه‌های سیمان را نیمه‌تعطیل کرد/ حل مشکل سیمان طی روزهای آینده

مشکلات برق موجب نیمه‌تعطیلی و کاهش عرضه سیمان شده است که موجب شده با افزایش قیمت بی‌رویه آن مواجه شویم. به گزارش تیتر شمال؛ حسینقلی قوانلو امروز درباره افزایش قیمت سرسام‌آور سیمان، اظهار کرد: مشکلات برق موجب نیمه‌تعطیلی و کاهش عرضه سیمان شده است که موجب شده با افزایش قیمت بی‌رویه آن مواجه شویم. وی

مشکلات برق موجب نیمه‌تعطیلی و کاهش عرضه سیمان شده است که موجب شده با افزایش قیمت بی‌رویه آن مواجه شویم.

به گزارش تیتر شمال؛ حسینقلی قوانلو امروز درباره افزایش قیمت سرسام‌آور سیمان، اظهار کرد: مشکلات برق موجب نیمه‌تعطیلی و کاهش عرضه سیمان شده است که موجب شده با افزایش قیمت بی‌رویه آن مواجه شویم.

وی با اشاره به کاهش یک‌سوم عرضه سیمان توسط کارخانه‌های تولیدی در مازندران، افزود: طی دو سه روز قبل درحال توزیع انرژی برق هستیم که در این زمینه اولویت با طرح‌های بتونی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران بیان کرد: البته از ۱۵ مرداد نیز با خنک شدن هوا، وضعیت مصرف برق بهتر شده و با عرضه بیشتر محصول شاهد کاهش نگرانی در این زمینه هستیم.

این مسؤول یادآور شد: البته به دلیل اینکه سیمان وارد بورس شده عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت این محصول است.

قوانلو گفت: ظرفیت تولید سیمان در مازندران ۱۰۰ میلیون تن است و درصورت نبود مشکلات برق در ارتباط در عرضه کالا هیچ مشکلی نداریم و از لحاظ قیمتی نیز نگرانی از بین می‌رود./فارس

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 1144 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 5 مرداد 1400 ساعت 16:44:20
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2524
28 / 7 / 1400 - 19:16

فعالیت جمعه بازار جویبار جمعه ۳۰ مهر از سرگرفته می‌شود

فعالیت جمعه بازار جویبار به عنوان بزرگ‌ترین بازار سنتی مازندران که تیر ماه امسال با ۲ بار بازگشایی مجددا در پیک پنجم کرونا تعطیل شده بود، بار دیگر از روز جمعه ۳۰ مهر ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته می‌شود. به گزارش تیتر شمال؛ به نقل از ایرنا، فعالیت جمعه بازار جویبار که

فعالیت جمعه بازار جویبار به عنوان بزرگ‌ترین بازار سنتی مازندران که تیر ماه امسال با ۲ بار بازگشایی مجددا در پیک پنجم کرونا تعطیل شده بود، بار دیگر از روز جمعه ۳۰ مهر ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته می‌شود.


به گزارش تیتر شمال؛ به نقل از ایرنا، فعالیت جمعه بازار جویبار که با آغاز شیوع کرونا تعطیل شده بود، در تیرماه امسال بار دیگر و در ۲ هفته پیاپی با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شده بود اما مجددا به دلیل موج پنجم کرونا و افزایش آمار بستری ها بسته شد.

فرماندار شهرستان جویبار روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص بازگشائی جمعه بازار جویبار، گفت: در جلسه ای که با حضور شورای شهر و شهرداری جویبار برگزار شد، تاکید داشته ایم تا جمعه بازار جویبار که نقش مهمی در معیشت مردم دارد، برای بار دیگر بازگشایی شود.

سید علی اسد با بیان اینکه جمعه ۳۰ مهر ماه مردم شاهد بازگشایی جمعه بازار خواهند بود، افزود: فعالیت کاسبان جمعه بازار با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز است و البته قصابی ها و کبابی ها در حال حاضر حق فعالیت ندارند.

وی با  اعلام اینکه تا زمانی که شرایط کرونایی در این شهرستان عادی باشد، این جمعه بازار فعالیتش را ادامه می دهد، ادامه داد : با قرمز شدن شرایط بار دیگر این جمعه بازار بسته خواهد شد بنابراین از مردم این شهرستان می خواهیم تا برای کنترل بیماری کرونا در این شهرستان، همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از دورهمی ها بپرهیزند.

فرماندار جویبار مهم ترین راه جلوگیری از افزایشی شدن شیوع کرونا در شهرستان و ایجاد ثبات در وضعیت را واکسیناسیون فراگیر جمعیت دانست و گفت : اوایل طرح ملی واکسیناسیون، استقبال مردم این شهرستان از دریافت واکسن کرونا کم بود ولی در حال حاضر به میزان سهیمه روزانه در این شهرستان تزریق صورت می گیرد ، اگر چه ما معتقدیم که باید سرعت پیدا کند و برای این کار هم  از رسانه  ها می خواهیم تا همچنان مردم این شهرستان را به زدن واکسن کرونا ترغیب کنند.

اسد بیان کرد: از ابتدای طرح ملی واکسیناسیون تاکنون بیش از ۸۵ درصد از مردم نوبت اول و بیش از ۴۵ درصد هم نوبت دوم واکسن خود را دریافت کرده اند و همچنین میزان تزریق واکسن کرونا به دانش آموزان به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

وی گفت : از مردم می خواهیم تا از عادی انگاری ها بپرهیزند چون هم اکنون در بیمارستان جویبار بین ۲ تا چهار بیمار جدید کرونایی پذیرش می شود بنابراین همه باید نگران این موضوع باشیم و برای جلوگیری از پیک بعدی کرونا، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

جمعه بازار جویبار با قدمتی بیش از یک قرن تا پیش از شیوع کرونا هر هفته پذیرای خریداران بی شماری از نقاط مخلف شهرستان های مازندران و سایر استان ها بود. در این بازار میوه ، سبزی ، ماهی ، صنایع دستی ، ابزار و ادوات کشاورزی ، پوشاک و دیگر کالاهای مورد نیاز عرضه می شود.

مازندران دارای بازارهای روز و هفتگی زیادی است ولی جمعه بازار جویبار از شهرت کشوری برخوردار است. جمعه بازار نشتارود ، جمعه بازار امامزاده شاه رضا در روستای پهناب جویبار، پنجشنبه بازار جاده قدیم آمل ، پنجشنبه بازار بابل ، پنجشنبه بازار بهمنیر ، پنجشنبه بازار امامزاده ابراهیم بابلسر، چهارشنبه بازار قائمشهر، سه شنبه بازار میر بازار بابلسر، سه شنبه بازار مشترک روستاهای قلعه گردن و خرم آباد تنکابن و یکشنبه بازار دوازده چشمه آمل از بازماندگان بازارهای فعال سنتی در مازندران هستند.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2524 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 19:16:58
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2521
28 / 7 / 1400 - 19:14

ریشخند بازار پرندگان فریدونکنار به قانون

بازار غیرمجاز فروش لاشه پرندگان مهاجر در فریدونکنار با وجود چندین سال پیگیری رسانه‌ای و وجود مصوبات مختلف ، امسال نیز همزمان با ورود نخستین گروه‌های پرندگان زمستان‌گذران به مازندران ، فعالیتش را پررونق و این بار در نبود نظارت و با توجه به اجرایی نشدن مصوبات با فراغ بال آغاز کرده است. به گزارش

بازار غیرمجاز فروش لاشه پرندگان مهاجر در فریدونکنار با وجود چندین سال پیگیری رسانه‌ای و وجود مصوبات مختلف ، امسال نیز همزمان با ورود نخستین گروه‌های پرندگان زمستان‌گذران به مازندران ، فعالیتش را پررونق و این بار در نبود نظارت و با توجه به اجرایی نشدن مصوبات با فراغ بال آغاز کرده است.


به گزارش تیتر شمال؛ به نقل از ایرنا، بازار غیرمجاز پرندگان مهاجر در فریدونکنار ، به گفته دوستداران محیط زیست سال هاست که به بارانداز فروش لاشه و حتی زنده گونه های مختلف پرندگان مهاجر از سراسر مازندران و حتی استان های همجوار تبدیل شده است ، بازاری که گویی فعالان آن از مصونیت آهنین برخوردارند و هیچ مصوبه ای قادر به ایجاد خلل در کسب و کار متخلفانه آنان نیست.

این روزها ، با وجود اینکه بخش زیادی از پرندگان مهاجر از شمالگان به خطه سرسبز مازندران نرسیده اند و تنها پیشقراولان آنها دانه چین تالاب ها ، آب بندان ها و مزارع شالیزاری شده اند ، بازار پرندگان فریدونکنار با پیشدستی بساط حراج لاشه این مهمانان پرمنفعت و بی آزار را پهن کرده است .

رونق فعالیت این بازار غیرقانونی در حالی است که هفته گذشته محیط زیست مازندران نسبت به آغاز دوباره فعالیت آن همزمان با کوچ پرندگان زمستان‌گذاران به تالاب، آببندان و آبگیرهای استان هشدار داده بود و مهم تر از آن قانون برای شکارغیرمجاز انواع مختلف پرندگان بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا ۲ میلیارد ریال جریمه تعیین کرده است. مثلا جریمه هر بال خوتکا یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال ، هر بال اردک دم سیاه ۶ میلیون ریال ، هر بال غاز پیشانی سفید ۱۲ میلیون ریال و میش مرغ و سیاه خروس ۳۰۰ میلیون ریال است.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا از بازار پرندگان فریدونکنار از فعالیت بی دغدغه این بازار غیر مجاز حکایت دارد ، بازاری که طی سال های گذشته بارها و بارها وعده تعطیلی آن به دوستداران محیط زیست داده شده بود.

در حال حاضر حدود ۲۰ فروشنده در این بازار فعالیت دارند. مرغابی، غاز ، خوتکا و چنگر از پرندگان مهاجر پیشقراولی هستند که کمتر از یک ماه از ورودشان به مازندران می گذرد و این روزها لاشه هایشان در این بازار به وفور قابل مشاهده است. قیمت ها نیز امسال جذابیت ویژه ای هم برای فروشندگان متخلف و شکارچیان غیرمجاز دارد . مثلا قیمت هر جفت لاشه غاز ۷۰۰ هزار تومان است ، مرغابی جفتی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. خوتکا که محلی ها از آن با نام « چهارتایی » یاد می کنند با توجه به اندازه اشان هر چهار عدد بین ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت می خورد و چنگر نیز جفتی ۲۵۰ هزار تومان فروخته می شود.

ریشخند بازار پرندگان فریدونکنار به قانون

هیچکس حریف این بازار نمی‌شود

مقابله با شکار بی رویه پرندگان مهاجر در فریدونکنار به عنوان مهم ترین زیستگاه زمستانی این پرندگان در قالب طرح پنج ساله از سال ۹۳ به اجرا درآمد و قرار بود در پایان دوره پنج ساله، کشتار دسته جمعی پایان یابد ، ولی حمایت های پیدا و پنهان افراد صاحب نفوذ در سطح محلی و حتی ملی سبب شد تا نتیجه دهی این طرح با ادامه شکار در سال های اخیر زیر سئوال برود.

اگر چه در اسفند ۹۶ پس از چندین سال اعتراض و پیگیری ، یگان حفاظت محیط زیست با هماهنگی و همکاری مسئولان استانی و محلی توانست جایگاه اصلی این بازار را که کابوس همه ساله محیط بانان و تشکل های زیست محیطی بود ، جمع کند و این خوش بینی پدید آمده بود که دیگر اسم و رسم این بازار به تاریخ پیوسته است ، ولی دیری نپایید که به دلیل آنچه که بعدها از سوی محیط زیست بی رغبتی مسئولان محلی برای همکاری نامیده شد ، بار دیگر بساط پرونده فروشی در حد وسیع تری پهن شود.

از جان سختی بازار پرندگان فریدونکنار همین بس که حتی کرونا و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز نتوانست سبب تعطیلی این بازار شود ،زیرا در حادترین شرایط همه گیری ویروس کرونا طی زمستان سال گذشته این بازار بی تفاوت به تمامی قوانین، هشدارها، مصوبه های استانی و اعتراض دوستداران محیط زیست به کارش ادامه داد.

بازگشایی مجدد این بازار که خود مشوقی برای شکار بی رویه و غیرمجاز به خصوص گونه های در حال انقراض است پس از تعطیلی موقت در سال ۹۶ با ذکر بهانه هایی همچون وجود مافیا و یا نبود شغل جایگزین برای مردم بومی توجیه شد ولی واقعیت این است که به قول دوستداران محیط زیست « ظاهرا هیچ نهادی حریف این بازار غیرقانونی نمی شود چون احتمالا برای خیلی ها منفعت در پی دارد ».

ریشخند بازار پرندگان فریدونکنار به قانون

محدودیت بازار به جای ممنوعیت

گذشته از حرف و حدیث هایی که دوستداران محیط زیست در باره جان سختی این بازار بر زبان می آورند مانند منفعت بردن افراد صاحب نفوذ از این بازار و یا مافیایی عمل کردن فعالان بازار که زنجیره ای را از شکار ، حمل و نقل و فروش تشکیل می دهند و حتی برخی از مسئولان محیط زیست هم در سال های اخیر در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا تا حدودی تایید کردند ، اختلاف نظر و تعبیر و تفسیر مصوبات توسط دستگاه ها و مسئولان هم شکافی را ایجاد می کند تا این بازار هرچه بیشتر دوام بیاورد.

مثلا فرماندار فریدونکنار در خصوص فعالیت مجدد بازار غیرمجاز پرندگان این شهرستان با وجود مصوبات مختلف حتی در سطح شورای تامین استان ، به خبرنگار ایرنا گفت: در بحث بازار پرندگان ما بحث ممنوعیت فعالیت این بازار را نداشتیم و چیزی به نام ممنوعیت فعالیت بازار به ما اعلام نشده است و تنها قرار شد فعالیت آن محدود شود.

مهدی نصیری افزود: در آخرین جلسه ای که برای تصمیم گیری در خصوص بازار پرنده فروشی فریدونکنار تشکیل شد، مقرر گردید روش های صید غیرمجاز همچون تورهای هوایی برچیده شود و روش هایی همچون کرس نیز محدود گردد و امسال هم بنا بر تصمیمات نهایی  قرار است محدودیت سال گذشته که شامل نظارت بر  کشتار پرندگان و همچنین محدودیت زمانی فعالیت بازار است بار دیگر برای فصل جاری همزمان با آغاز مهاجرت پرندگان اجرایی شود.

وی با بیان اینکه فرمانداری نقش نظارتی و هماهنگ کننده دارد بیان کرد: مسئولیت این بازار برعهده محیط زیست و تعیین تکلیف آن نیز با شهرداری است.

ریشخند بازار پرندگان فریدونکنار به قانون

محیط زیست در انتظار شیوه‌نامه جدید از سوی فرمانداری

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته برخی محدودیت ها بر فعالیت این بازار اعمال شد. امسال هم مقرر شد محدودیت های بیشتر و تشدید و به شیوه جدید اعمال شود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود : طبق جلسه ای که در شهریور ماه امسال با حضور مسئولین محلی و استانی برگزار شد، فرمانداری فریدونکنار باید شیوه نامه ای جدید برای فعالیت بازار پرندگان تدوین و ابلاغ کند که این شیوه نامه هنوز به دست محیط زیست نرسیده است.

وی با تاکید براینکه فعالیت این بازار از نظر محیط زیست کاملاً غیرقانونی است ، گفت : برای جمع آوری کامل این فاجعه زیست محیطی به همکاری و ورود همه دستگاه های ذیربط از جمله فرمانداری، دامپزشکی ، بهداشت و شهرداری نیاز است و نباید این بار به تنهایی بر دوش محیط زیست انداخته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: شاید با توجه به شرایط محلی نتوان امسال بازار پرندگان را به طور کامل تعطیل کرد ، اما هدف ما این است که محدودیت های بیشتری بر این بازار اعمال شود.

وی با تاکید بر این که کشتار پرندگان از نظر دامپزشکی و بهداشتی نیز مورد تایید نیست ، گفت : لازم است این بازار در صورت ادامه فعالیت با محدودیت مواجه شود تا بنا بر پیشنهاد دستگاه های ذیربط به سمت کاهش فعالیت و در نهایت جمع آوری کامل بازار پیش برویم.

ابراهیمی کارنامی توضیح داد: سال گذشته محدودیت‌ها به صورت کاهش زمان فعالیت بازار تا زمان ظهر ، نظارت بر عدم فروش لاشه های ارسالی از استان های دیگر و تعطیلی بازار برای یک روز در هفته اعمال شد و امسال نظر محیط زیست بر روی تعطیلی ۲ یا سه روز در هفته و اعمال محدودیت های بیشتر است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه چندین دهه است در فریدونکنار قاچاق پرنده انجام می شود ، گفت: متاسفانه هیچ دستگاهی در نظارت بر دامگاه ها و همچنین بازار  فروش پرندگان ورود پیدا نکرده است و تنها در سال ۹۶ محیط زیست برای اولین بار دام های هوایی را در دامگاه ها جمع آوری کرد تا قانون ممنوعیت شکار پرنده در فریدونکنار اجرایی شود.

وی افزود: با ادامه این روند در سال ۹۸ تعامل دستگاه‌های شهرستانی با استان بیشتر شد و درنتیجه محیط زیست پس از پنج دهه توانست به بازار پرندگان ورود پیدا کند.

باتوجه به اظهارات مسئولین شهری و استانی و سابقه طولانی که بازار پرندگان دارد بعید است که با اعمال محدودیت نیز بتوان آن را تعطیل کرد  و گویا همچنان باید طی سال های آتی شاهد سلاخی پرندگان زمستان گذران در مازندران مهمان پرور بود.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2521 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 19:14:02
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2518
28 / 7 / 1400 - 19:10

استاندار : فرمانداران مازندران نظارت بر بازار را تشدید کنند

استاندار مازندران تنظیم بازار را مهم‌ترین دغدغه مدیریتی زمان حاضر دانست و تاکید کرد : فرمانداران شهرستان‌های استان نظارت‌ها بر بازار عرضه و تقاضا در استان را با هدف جلوگیری از افزایش کاذب قیمت مایحتاج عمومی تشدید کنند. به گزارش تیتر شمال؛ به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان روز چهارشنبه

استاندار مازندران تنظیم بازار را مهم‌ترین دغدغه مدیریتی زمان حاضر دانست و تاکید کرد : فرمانداران شهرستان‌های استان نظارت‌ها بر بازار عرضه و تقاضا در استان را با هدف جلوگیری از افزایش کاذب قیمت مایحتاج عمومی تشدید کنند.


به گزارش تیتر شمال؛ به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان روز چهارشنبه در نشست با فرمانداران استان افزود: اولویت اصلی نظام و دولت افزایش رضایتمندی جامعه است و فرمانداران علاوه بر تشدید نظارت بر بازار ، طرح‌های مرتبط با شهرستان‌ها را با جدیت پیگیری کنند تا به اتمام برسد.

نماینده عالی دولت در مازندران  رفع مشکلات واحدهای تولیدی و توجه به طرح‌های نیمه تمام را از دیگر محورهای کاری مهم فرمانداران برای افزایش میزان رضایتمندی جامعه دانست و گفت : جذب سرمایه گذار و مقابله با کرونا هم همچنان باید با جدیت در دستور کار فرمانداران باشد.

حسین زادگان تصریح کرد: گردشگری یک ظرفیت توسعه‌ای و اقتصادی برای مازندران است و در این راستا بوم‌گردی بویژه استفاده از ظرفیت‌های گردشگری آب‌بندان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی از حل مشکل پسماند به عنوان یک اولویت کاری دیگر برای فرمانداران نام برد و تاکید کرد : فرمانداران در شهرستان ها با هماهنگی و نظارت بر ساماندهی و اتمام طرح های پسماند در استان تلاش کنند.

استاندار مازندران با بیان اینکه در کنترل کرونا راهی جزء اجرای سخت گیرانه محدودیت ها و تشدید رعایت الزامات بهداشتی وجود ندارد ، گفت : فرمانداران می بایست با اعلام هشدار ها، شهرستان ها را از حالت عادی‌انگاری خارج کنند.

حسین زادگان در خصوص رفع مشکلات واحدهای تولیدی به عنوان یکی از ماموریت های مهم فرمانداران، تصریح کرد: انتظار ما این است که فرمانداران مامن تولیدکنندگان باشند و در راستای احیای واحدهای تولیدی شبانه روزی تلاش کنند.

وی با اشاره به این که هر کار امید بخش و زیربنایی اگر حتی یک روز زودتر افتتاح شود، غنیمت است و مردم را خوشحال می کند، خاطرنشان کرد: فرمانداران لحظه به لحظه طرح های مهم شهرستان را پیگیری نمایند.

استاندار مازندران همچنین زراعت چوب را از اولویت های مهم استان برشمرد و گفت: تمام فرمانداران تعهد خود را برای کشت نهال به اتمام برسانند.

وی خطاب به فرمانداران تاکید کرد : دیدار با خانواده های شهدا و ایثار گران، تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران را مد نظر قرار دهید.

حسین زادگان همچنین در این نشست بر تداوم آزادسازی سواحل، جذب سرمایه گذاری برای اجرای اسکله های تفریحی توریستی و پاک سازی حریم جاده ها تاکید کرد.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2518 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 19:10:22
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2515
28 / 7 / 1400 - 18:56

ضرورت پیشگیری از فساد در شهرداری‌ها/نیت حضور باید انجام خدمت باشد

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: امیدواریم بلای بازداشت شدن سر اعضای جدید نیاید! و در پایان دوره کارنامه سفیدی از خود ارائه دهند و لکه‌های سیاه در آن نباشد که آن هم لازمه‌اش نیت خالصانه است نه نیت بخور بخور و بِبَر بِبَر! نیت حضور باید انجام خدمت باشد. به گزارش تیتر شمال؛ آیت

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: امیدواریم بلای بازداشت شدن سر اعضای جدید نیاید! و در پایان دوره کارنامه سفیدی از خود ارائه دهند و لکه‌های سیاه در آن نباشد که آن هم لازمه‌اش نیت خالصانه است نه نیت بخور بخور و بِبَر بِبَر! نیت حضور باید انجام خدمت باشد.


به گزارش تیتر شمال؛ آیت الله محمدباقر محمدی لائینی در دیدار با  دیدار اعضای شورای شهر ساری اظهار کرد: همه به‌دنبال شهادت در پایان عمر خود هستند چرا که یک پایان عزت‌مندانه است، پایان عمر خدمتی و مدیریتی هم همین است نباید با بی‌آبرویی همراه باشد، ما در کشور شیعی زندگی می کنیم حیف است شهردار و همراهانش به جرم فساد و اختلاس بازداشت باشند.

وی بیان کرد: امیدواریم بلای بازداشت شدن سر اعضای جدید نیاید! و در پایان دوره کارنامه سفیدی از خود ارائه دهند و لکه‌های سیاه در آن نباشد که آن هم لازمه‌اش نیت خالصانه است نه نیت بخور بخور و بِبَر بِبَر! نیت حضور باید انجام خدمت باشد.

نماینده ولی فقیه در مازندران تصریح کرد: کسانی که در شورای شهر رای آورند به واسطه حضور سیصدهزار نفر ساروی پای صندوق‌ها بود، یک مومن باید بداند مدیون این جمعیت است، پس فکر نکنید این مسیر آش دهن‌سوزی است بلکه آتش است، ولی اگر خوب خدمت کنید ماجور خواهید بود.

این مسئول ادامه داد: گفته می‌شود که سه چهارم نیروهای شهرداری مازاد است، باید ببینیم چه کسانی این حجم از نیرو را به شهرداری تحمیل کردند و اعضای جدید باری اضافه نکنند، شهرداری ما تبدیل به یک شهرداری متورم شده است، همچون دولت ما.

محمدی لائینی افزود: اگر می خواهید کاری کنید با هم بسازید و وحدت و انسجام داشته باشید، البته ۹ نفر ۹ رای دارند هر کدام می‌توانند نظر خودشان را بیان کنند تا کار طبق قانون و مقررات پیش برود.

وی خاطرنشان کرد: خود اعضای شورای شهر نباید مدیون هم باشند، البته نقش رئیس مهم است، رئیس است که باید سازگاری را به‌واسطه رعایت قوانین ایجاد کند و از دوقطبی شدن درون شورا جلوگیری کند.

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: از کار خودتان و کل شهر یک آسیب‌شناسی داشته باشید، چشم‌انداز معرفی کنید، شهر دارای اماکن عمومی و ملی است که باید از تعرض حفظ شود.

محمدی لائینی ادامه داد: مسائل فرهنگی که واجب‌ترین مسئله است را در درون شهرداری و بین کارکنان جدی بگیرید.

وی افزود: در شهرداری فضا کم و نیرو زیاد است، قرار گرفتن چند خانم و آقا داخل اتاق‌ها به‌نظر شما زمینه فساد نیست؟ چگونه کار می‌کنند کنار هم؟ با این کار آبروی شهر از بین می‌رود، خیلی نادرست است.

امام جمعه ساری تصریح کرد: صندوق اظهارنظر مراجعه کنندگان در شهرداری همچون برخی ادارات فرمالیته نباشد واقعا نظرسنجی کنید که چه میزان از ارباب رجوع از کارتان رضایت دارند.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2515 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 18:56:32
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2512
28 / 7 / 1400 - 14:11

آزمون سرنوشت‌ساز تولیدکنندگان لوازم خانگی در بازار بدون رقیب/ اینجا قاچاق، حرف اول را می‌زند

در حالی عمر ممنوعیت واردات لوزام خانگی خارجی به کشور به پنج سال رسیده است که حذف رقبای خارجی موجب کاهش کیفیت تولیدات داخلی در سایه نظارت‌های دست‌وپا شکسته شده است؛ این در شرایطی است که همچنان بازار پر از کالاهای قاچاق است و گرانی، دست خیلی‌ها را از خرید کوتاه کرده است! به گزارش

در حالی عمر ممنوعیت واردات لوزام خانگی خارجی به کشور به پنج سال رسیده است که حذف رقبای خارجی موجب کاهش کیفیت تولیدات داخلی در سایه نظارت‌های دست‌وپا شکسته شده است؛ این در شرایطی است که همچنان بازار پر از کالاهای قاچاق است و گرانی، دست خیلی‌ها را از خرید کوتاه کرده است!


به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- با وجود ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور طی سال‌های اخیر، کالا‌های خارجی که مسلماً به صورت غیرقانونی و از طریق قاچاق وارد کشور می‌شدند، حالا بدون کوچکترین مشکلی توسط برخی فروشگاه‌‎های معتبر و مراکز عرضه لوازم خانگی به فروش می‌رسند.

هرچند صنعت لوازم خانگی ایران به گفته کارشناسان طی سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته، اما هنوز هم قاچاق محصولات خارجی به کشور تهدیدی برای ادامه روند رو به رشد این صنعت محسوب می‌شود؛ در حالی  به گفته فعالان صنعت و بازار لوازم خانگی، گردش مالی کالاهای قاچاق در این بازار، سالانه تا ۶ میلیارد دلار نیز می‌رسد که این حجم از کالای قاچاق نزدیک به ۱ میلیون فرصت شغلی در این صنعت را از بین برده است.

با وجود اینکه دفتر مقام معظم رهبری طی روز‌های گذشته، در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد که گشایش واردات لوازم خانگی به معنای شکستن کمر تولیدکنندگان داخلی است؛ اما لوازم خانگی و صوتی و تصویری برند‌های کره‌ای، ژاپنی و آلمانی به صورت عمده از طریق رویه‎‌های مرزنشینی و ته‌لنجی وارد کشور می‌شود.

کاهش کیفیت تولیدات داخلی پس از ممنوعیت واردات کالاهای خارجی

حسین جعفرپور یکی از کسبه قدیمی و فعال صنفی بازار لوازم خانگی در مازندران در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: از حدود ۵ سال گذشته تا به امروز، ورود کالاهای خارجی به کشور ممنوع شده است و در حال حاضر تنها کالاهای چینی در کشور وجود دارد.

وی افزود: این در حالی است که تاجران ایرانی مبادرت به ورود کالاهای چینی درجه دو و سه به کشور می‌کنند و حتی کالاهای درجه یک چینی هم پایش به بازار ایران نمی‌رسد و این امر موجب شده است که تولیدکنندگان داخلی کیفیت کالاهای خود را پایین آورده‌اند.

بازرس اتحادیه صنف لوازم خانگی مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: عمده این شرکت‌ها، قطعات و موتور لوازم خانگی را از کشور چین وارد و پس از مونتاژ، روانه بازار داخل می‌کنند.

این فعال صنفی بازار لوازم خانگی در مازندران، ادامه داد: وقتی پای اجناس و کالاهای درجه یک و با کیفیت در بازار جال حاضر لوازم خانگی کشور قطع شده است، دیگر رقابتی هم نیست و تولیدکنندگان از قطعات دست چندم استفاده می‌کنند و عملا از کیفیت کالاها کم شده است.

برندهای تقلبی؛ کلاه گشاد این روزهای بازار بر سر مردم/نظارت همچنان لنگ می‌زند

جعفرپور بیان کرد: از سویی دیگر کالاهایی با برند ال جی، سونی، پاناسونیک و سامسونگ از مبادی غیرقانونی و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند که این کالاها نیز یک سری اصلی هستند و یک سری هم اصلا اصلی نیستند و عمدتا کالاهای ایرانی هستند که متاسفانه با برندهای معروف، روانه بازار داخل می‌شوند و در واقع با تقلب، سر مردم کلاه می‌گذارند!

وی عنوان کرد: فعلا بازار ایران در اختیار دو برند دوو و اسنوا است و به خاطر قدرتی که دارند در حال تولید با حجم زیادی هستند اما با کیفیت پایین؛ و باید بگوییم بازار لوازم خانگی عمدتا در انحصار این دو برند است و نظارت جدی  هم در این خصوص صورت نمی‌گیرد.

بازرس اتحادیه صنف لوازم خانگی مرکز مازندران، در خصوص آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی، پاسخ داد: همچنان در بازار شاهد روند صعودی و حرکت قیمت‌ها رو به بالا هستیم؛ هر چند طی این سال‌ها به دلیل افزایش نرخ دلار شاهد روند صعودی قیمت‌ها بودیم، اما در ایامی هم که دلار نزولی شد، قیمت‌ها پایین نیامد.

این فعال صنفی بازار لوازم خانگی در مازندران، اظهار کرد: ما از سال ۹۵ تا به امروز یک افزایش ۵۰۰ درصدی را در بازار لوازم خانگی داشتیم، آن هم در شرایطی که کیفیت هر روز نسبت به قبل، پایین‌تر آمده است و این نوسانات قیمتی روی هیچ اصولی صورت نمی‌گیرد.

خبری از خدمات پس از فروش نیست/بازار در رکود مطلق!

جعفرپور اعلام کرد: طی سال‌های اخیر برخی از شرکت‌ها آمده‌اند و یکسری برندسازی‌های جدیدی را شکل داده‌اند و از این طریق در حالی تولید کمی خود را بالا برده‌اند که از کیفیت کالا کاسته‌اند و خدمات پس از فروش ندارند.

وی تاکید کرد: در شرایط حال حاضر و با این قیمت‌های نجومی به ویژه طی یکی-دو سال اخیر که کرونا معیشت خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار داده است، مردم توان خرید ندارند و بازار معاملات کاملا راکد شده است.

بازرس اتحادیه صنف لوازم خانگی مرکز مازندران، اظهار کرد: برای نمونه در سال ۹۵ یک فرد می‌توانست با ۱۰ میلیون تومان یک یخچال و تلویزیون داخلی با برند امرسان بخرد، اما اکنون همان فرد با ۵۰ میلیون تومان هم نمی‌تواند دو قلم کالای جهیزیه بخرد؛ یعنی کالاها درست ۵ تا ۶ برابر افزایش پیدا کرده است.

این فعال صنفی بازار لوازم خانگی در مازندران، گفت: متاسفانه در حال حاضر اگر کسبه بخواهند از یک شرکتی خرید کنند، تک قلم جنس نمی‌دهند و می‌گویند اگر بخچال خرید می‌کنید باید تلویزیون یا لباسشویی حتما بردارید.

۸۰ درصد کالاهای سرمایشی، قاچاق هستند

جعفرپور تصریح کرد: متاسفانه کولر و اسپیلیت‌هایی که وارد بازار کشور می‌شود، ۸۰ درصد قاچاق هستند، کولرهای قاچاق از بانه، جنوب، غرب و بندرعباس، با کمترین کیفیت و بدون ضمانت و شناسنامه و حتی تقلبی وارد بازار داخل می‌شوند و تمام بازار را قبضه کرده‌اند؛ تنها ۰ درصد کولر و اسپیلیت‌های موجود در بازار اصلی و از مبادی قانونی است.

وی در خصوص سهم کالاهای داخلی، خارجی و قاچاق در یک فروشگاه لوازم خانگی، گفت: در بحث سرمایش حداقل ۶۰ درصد بازار متعلق به کالاهای قاچاق است، ۴۰ درصد مابقی از کشورهایی مثل چین وارد کشور می‌شود؛ در خصوص لوازم صوتی و تصویری و لوازم خانگی نیز در حالی تقریبا ۸۰ درصد بازار را کالاهای ایرانی به خود اختصاص می‌دهند که قطعات آن از چین وارد و در داخل مونتاژ می‌شوند و ۲۰ درصد مابقی سهم کالاهای خارجی است که از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، دوبی و بعضا ترکیه وارد کشور می‌شوند.

بازرس اتحادیه صنف لوازم خانگی مرکز مازندران، اذعان کرد: یکی از مشکلات رایج بر می‌گردد به تعداد قابل توجهی از مردم که در سال‌های قبل اقدام به خرید کالاهای خارجی کردند و اکنون به دلیل ممنوعیت واردات، قطعات این اجناس هم وارد نمی‌شود و در واقع به دلیل نبود قطعات، مردم سرگردان و بسیاری از این کالاها بلا استفاده مانده‌اند.

حمایت از تولید داخلی بدون کیفیت بی معنی است

این فعال صنفی بازار لوازم خانگی در مازندران، تاکید کرد: تنها راه بازگشت آرامش به بازار لوازم خانگی در شرایط موجود این است که باید تولید داخلی را حمایت کنیم البته تولیدات با کیفیت، باید اجناس با کیفیت به مردم بدهیم و باید بپذیریم که حدود ۶۰ درصد مشتریان بازار لوازم خانگی توان خرید اجناس خارجی و گران را ندارند و حالا اگر قرار است اجناس ایرانی سهم بسزایی از بازار کشور را پر کند لازم است که با کیفیت مطلوب و همراه با خدمات پس از فروش، روانه بازار شود.

جعفرپور با اشاره به ضرورت نظارت جدی بر تولیدات داخلی و همچنین کالاهای وارداتی، متذکر شد: باید نظارت‌ها به نحوی باشد که هم تاجران ما اجناس و قطعات درجه یک را وارد کشور کنند و هم تولیدکنندگان داخلی، کالاهای با کیفیت تولید و روانه بازار کنند.

وی یادآور شد: باید اجناس خارجی هم در بازار باشد تا رقابت در بازار بالا رود، اگر اجناس با کیفیت خارجی وراد بازار کشور شود، قطعا رقابت در بازار بالا خواهد رفت و از یک سو کالاهای با کیفیت تولید می‌شود و هم مشتری نیز بسته به قدرت خریدش، حق انتخاب دارد.

به گفته بازرس اتحادیه صنف لوازم خانگی مرکز مازندران، عمده مشتریان بازار لوازم خانگی متقاضی کالاهای با کیفیت هستند و نبود اجناس با کیفیت، موجب مشکلات فراوانی برای کسبه شده است؛ چرا که بسیاری از مشتریان به کسبه اعتماد می‌کنند و عدم کیفیت کالاها، موجب لطمه جدی به این اعتماد می‌شود.

متأسفانه شاهدیم که وعده‌های برخورد با لوازم خانگی قاچاق در مبادی ورودی و سطح عرضه چندان کارساز نبوده است و اکنون علاوه بر عرضه این اقلام در فروشگاه‌های شهر، حتی برخی لوازم خانگی قاچاق و فاقد گارانتی با تبلیغ در فضای مجازی و با ضمانت بیمه و از طریق شرکت‌های حمل‌ونقل در منزل مشتریان تحویل داده می‌شود؛ این اتفاقات حاکی است که اراده کافی برای برخورد با لوازم خانگی قاچاق در مبادی و سطح عرضه وجود ندارد.

فعالان صنعت لوازم خانگی از سال‌ها پیش تاکنون مکرراً از مسئولان کشوری خواسته‌اند که وضعیت نابسامان بازار لوازم خانگی و عرضه عیان کالا‌های قاچاق را ساماندهی کنند، متأسفانه با وجود اینکه واردات لوازم خانگی از اواسط سال ۱۳۹۷ ممنوع شده است؛ هنوز هم کالا‌های خارجی به صورت عمده در بازار ایران یافت می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2512 توسط مجتبی قربانی و در روز چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 14:11:45
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2509
27 / 7 / 1400 - 17:48

جزئیات گرانی این روزهای قزل‌آلا/تازه‌ترین قیمت ماهی دریایی و پرورشی در بازار مازندران

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران، با اشاره به بهبود شرایط صید امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، خاطرنشان کرد: شرایط خود بازار به لحاظ دادوستد و استقبال خریداران نیز بهتر از سال قبل است. به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی فرزادی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران، با اشاره به بهبود شرایط صید امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، خاطرنشان کرد: شرایط خود بازار به لحاظ دادوستد و استقبال خریداران نیز بهتر از سال قبل است.


به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی فرزادی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص چرایی گرانی و کمیابی ماهی قزل‌آلا در بازار و حتی مراکز عرضه مستقیم پرورش ماهی، اظهار کرد: علت اصلی کمیابی و گرانی قزل آلا به کمبود بچه ماهی این گونه بر می‌گردد.

وی افزود: در حال حاضر هر کیلو ماهی قزل‌آلا و سالمون بین ۹۵ تا ۱۱۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران، با اشاره به بهبود شرایط صید امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، خاطرنشان کرد: شرایط خود بازار به لحاظ دادوستد و استقبال خریداران نیز بهتر از سال قبل است.

فرزادی با اشاره به اینکه اکنون زمان صید ماهی سفید نیست و لذا هنوز این گونه دریایی پایش به بازار باز نشده است؛  بیان کرد: در حال حاضر، هر کیلو ماهی کفال یک کیلویی دریایی ۱۰۰ هزار تومان، کپور کیلویی ۸۰ هزار تومان است.

وی اعلام کرد: قیمت هر کیلو کپور پرورشی ۳۵ هزار تومان، فیتوفاک کیلویی ۴۰ هزار تومان و آمور کیلویی ۳۵ هزار تومان است.

به گفته رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماهی مرکز مازندران، قیمت ماهی در بازار امسال به نسبت سال گذشته یک افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشته است.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2509 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت 17:48:59
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2506
27 / 7 / 1400 - 17:47

قانون لغو تحریم‌ها بهترین جایگزین برای مسیر ۸ سال گذشته است/عقب نشینی کنیم، غرب در مذاکرات گستاخ‌تر می‌شود

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی که ثمره یک جانبه داشته باشد را قبول نخواهد کرد گفت: اگر طرف های غربی به تعهدات خود عمل کنند جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت. به گزارش تیتر شمال؛ «غلامرضا شریعتی»، نماینده مردم بهشهر در مجلس

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی که ثمره یک جانبه داشته باشد را قبول نخواهد کرد گفت: اگر طرف های غربی به تعهدات خود عمل کنند جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.


به گزارش تیتر شمال؛ «غلامرضا شریعتی»، نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اینکه اصلاح طلبان براین باورند که دولت مورد حمایتشان در طول ۸ سال در جبهه دیپلماسی به خوبی عمل کرده است گفت: حامیان دولت قبل باید بگوید اگر دولت در سیاست خارجی خوب عمل کرده بود پس چرا نه تحریم ها لغو شد و نه شاهد گشایش اقتصادی در کشور بودیم.

وی با اشاره به اینکه مجلس به دنبال تحقق تمام مطالبات نظام جمهوری اسلامی ایران در قالب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم هاست ادامه داد: آنچه در برجام اتفاق افتاد نتوانست توفیقی برای ملت و کشور به دنبال داشته باشد اما مجلس یازدهم و دولت سیزدهم به طور جدی به دنبال اجرای قانون مصوب مجلس هستند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول ۸ سال گذشته بیشترین حد همکاری را با کشور های اروپایی و آمریکا داشته است تصریح کرد: نتیجه همکاری های دولت تدبیر و امید با غربی ها برای ملت چیزی جز شکست نبود.

شریعتی با اشاره به اینکه راهی که یک بار آزموده شده و نتیجه آن شکست بوده است را دوباره ادامه نمی دهیم ادامه داد: قانون مصوب مجلس بهترین جایگزین راه رفته شده در طول ۸ سال گذشته است و ابراز علاقمندی غربی ها برای بازگشت به میز مذاکرات نیز حاصل تصویب همین قانون در مجلس است.

نماینده مردم بهشهر با بیان اینکه مجلس دست دیپلمات ها را برای مذاکرات قوی و نتیجه بخش پر کرده است تاکید کرد: اجرای قانون مجلس از سوی دولت برای کشور نتیجه بخش خواهد بود چرا که در همین آغاز راه زمینه ای شده تا طرف های غربی نسبت به مواضع قبلی خود عقب نشینی کرده و دست از تحمیل خواسته ها و مطالبات خود بردارند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی که ثمره یک جانبه داشته باشد را قبول نخواهد کرد خاطرنشان کرد: اگر طرف های غربی به تعهدات خود عمل کنند جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت؛ هر اندازه در برابر دشمن متخاصم عقب نشینی کنیم برای تحقیر ملت و افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران گستاخ‌تر خواهند شد.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2506 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت 17:47:12
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2503
27 / 7 / 1400 - 12:41

ماسه خواران، شبانه در جولان/ ساحل به یغما می رود

سهم ساحل نشینان شمال از ساحل مشتی ماسه برای ساخت قلعه آرزوهایشان است اما کوه و جنگل خواران شبانه اموال ساحل را به غارت می برند. به گزارش تیتر شمال؛ اشتهای سیری ناپذیر سودجویان و متصرفان، ماسه‌های سواحل در حاشیه خزر را می‌بلعند و پدیده ساحل خواری درد و زخم مشترک سواحل در شمال ایران

سهم ساحل نشینان شمال از ساحل مشتی ماسه برای ساخت قلعه آرزوهایشان است اما کوه و جنگل خواران شبانه اموال ساحل را به غارت می برند.


به گزارش تیتر شمال؛ اشتهای سیری ناپذیر سودجویان و متصرفان، ماسه‌های سواحل در حاشیه خزر را می‌بلعند و پدیده ساحل خواری درد و زخم مشترک سواحل در شمال ایران است.

سودجویان و متخلفان شبانه به ساحل و دریای مازندران دستبرد می‌زنند و با نیسان، تراکتور و انواع کامیون‌ها، ماسه‌های دریایی را غارت می‌کنند و با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسانند. دست شهرک‌های ساحل نشین و برخی نگهبانان در دست سودجویان قرار دارد و کیسه کیسه ماسه با ماشین‌های باری و یا سواری از حاشیه خزر جدا و تبدیل به سیمان و بلوک می‌شود.

حاشیه نشینان خزر می‌گویند هر شب شاهد حضور کامیون‌ها و بولدزرها و تراکتورها در حاشیه ساحل و رودخانه‌های منتهی به دریا هستیم که ماسه‌های ساحلی را بار می‌زنند و در گوشه و کنار با دپو کردن با قیمت‌های نجوی به فروش می‌رسانند.

ماسه خواری شتاب گرفته است
احمدی که در حاشیه ساحل منطقه سی سنگان نوشهر سکونت دارد، در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه پدیده ماسه خواری اخیر بیشتر رواج یافته است، افزود: از این ماسه‌ها برای ساخت و ساز و یا بکارگیری در باغات مرکبات و کیوی و غیره استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: تاکنون شاهد پدیده‌های کوه خواری و زمین خواری و جنگل خواری بودیم و از این پس باید شاهد ماسه و ساحل خواری باشیم و هر روز و شب صدها سرویس ماسه از سواحل خزر برداشت می‌شود که جای نگرانی دارد.

ماسه خواران شبانه جولان می‌دهند| آژیر لودرها در سواحل مازندران

بیشتر برداشت ماسه از ساحل دریا و رودخانه در ایام تعطیل و شب‌ها برداشت می‌شود و برخی مناطق ساحلی را به مرداب و باتلاق تبدیل کرده است. برداشت بالاتر از برد زیست محیطی سواحل همواره وجود دارد و یغمای ساحل سبب از بین رفتن اکوسیستم خزر می‌شود. مازندران بیش از ۴۷۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد و وقتی پلک‌ها سنگین می‌شود، متخلفان به جان دریا و ساحل می‌افتند و ماسه‌ها را برداشت می‌کنند.

صدای لودرها در سواحل خاموش نمی‌شود
ساحل نشینان چالوسی نیز با اشاره به رواج پدیده مذموم، ساحل خواری و برداشت ماسه با نیسان و خودروهای شخصی و باری در ساحل شهرستان عنوان کرده اند حتی در روز روشن نیز صدای لودرها و تراکتورها در ساحل شنیده می‌شود که ماسه‌های ساحلی را به تاراج می‌برند.

برخی از کارشناسان تعطیلی کارخانه‌های شن و ماسه و گرانی را در ترغیب به سمت ساحل خواری مؤثر می‌دانند. این اقدام سبب می‌شود تا سواحل با ماسه‌هایش شبانه بلعیده شود.

سنگینی چرخ کامیون‌ها در سواحل
محمد جعفری یکی از شهروندان نشتارودی با اظهار اینکه هرشب از ساحل و بستر رودخانه ازارود ماسه برداشت می‌شود، گفت: جای چرخ ماشین آلات سبک و سنگین برداشت کننده ماسه را در سواحل و جای جای رودخانه‌های شهر می‌توان مشاهده کرد و متأسفانه اقدام قابل توجهی برای برخورد با این پدیده نشده است.

وی در گفتگو با خبرنگار بازار با اظهار اینکه دریا و ساحل جزو اموال عمومی محسوب می‌شود، گفت: به رغم پیگیری‌های مکرر اهالی، متولیان امور فقط با ایجاد یک مانع بتنی در بدو ورود به نوار ساحلی، کار دیگری انجام ندادند و متخلفان شبانه مانع را کنار زدند و همچنان به برداشت مشغول هستند.

این شهروند با اظهار اینکه مسدودسازی مسیرهای دسترسی به ساحل و رودخانه برای جلوگیری از ماسه از رودخانه ضروری به نظر می‌رسد، گفت: متأسفانه آنقدر از دهانه رودخانه ازارود و ساحل آن برداشت شده و فضا و زیست بوم ساحل و رودخانه برهم خورده است و تمام شن و ماسه را غارت کرده اند.

وی ادامه داد: با همت متخلفان ماسه‌ای در ساحل باقی نمانده و این مسئله سبب شده تا برداشت در مناطق دیگر آغاز شود.

ماسه خواران شبانه جولان می‌دهند| آژیر لودرها در سواحل مازندران

مسئولان امر با عنوان اینکه محدوده‌های ماسه خواری تحت پوشش دستگاه‌های متولی نظیر شهرداری و یا امور آب نیستند اقدامی درخور توجه برای برخورد انجام نداده اند و هر روز گزارش‌های فراوانی از برداشت ماسه و ماسه خواری در سواحل مختلف مازندران نظیر رادیو دریا، فرج آباد، نشتارود و عباس آباد و غیره ارسال می‌شود.

آسیب برداشت مصالح از سواحل به اقتصاد و طبیعت
مهدی رازجویان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با بیان اینکه متأسفانه در بخش‌های مختلف شاهد برداشت‌های غیرقانونی ماسه هستیم، این روند را سبب آسیب به طبیعت و محیط زیست دانست.

وی در گفتگو با خبرنگار بازار با اظهار اینکه برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه‌ها و ساحل سبب بروز فجایع زیست محیطی جبران ناپذیری می‌شود، افزود: برداشت غیرمجاز شن و ماسه از مهمترین مشکلات در حوزه منابع طبیعی محسوب می‌شود و باید برای آن چاره اندیشی صورت گیرد.

وی گفت: برداشت ماسه و شن ماسه سبب بروز هزاران میلیارد تومان خسارت‌های اقتصادی به حوزه‌های مختلف در استان مازندران شده است.

در حالی برداشت متخلفان ماسه‌های ساحلی را چندین برابر ماسه‌های کوهی و باقیمت‌های نجومی به فروش می‌رسانند، بررسی‌های میدانی خبرنگار بازار نشان می‌دهد هر سرویس ماسه ساحلی توسط کامیون داران تا پنج میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد. این درحالی که نرخ ماسه‌های کوهی و معادن بسیار کمتر از آن است. عبادالله باران چشمه مسئول انجمن معدن غرب مازندران درباره نرخ شن و ماسه در معادن به خبرنگار بازار گفت: طبق مصوبه نرخ حمل و نقل شن و مصوبه از مرزن آباد تا چالوس به ازای هر تن کیلومتر ۵۰ هزار تومان است و با احتساب نرخ ۹۰ هزار تومانی شن و ماسه باید به دست مصرف کننده هر تن ۱۴۰ هزار تومان برسد ولی اکنون این نرخ تا بیش از ۲۲۰ هزار تومان در نوسان است.

مسئول انجمن معدنی غرب مازندران تصریح کرد: باید دلایل چرایی گرانی شن و ماسه را در بیرون از معادن جستجو کرد و لذا گرانی در معدن وجود ندارد.

متولیان امر کمبود نیرو را از جمله عواملی مطرح می‌کنند که سبب شده تا شاهد برداشت مصالح از حاشیه رودخانه‌ها و دریا باشیم و ماسه خواری درد مشترک سواحل خزری است و تداوم این روند سبب می‌شود تا یک مشت ماسه سهم کودکی مان برای ساخت قلعه آرزوها نیز نصیب مان نشود.

۲۷ مهر ۱۴۰۰ –

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2503 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت 12:41:58
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2500
27 / 7 / 1400 - 12:39

مسعود شجاعی رسما کاپیتان نساجی شد

در مراسم رونمایی از پیراهن باشگاه نساجی مجری برنامه که مجتبی ابراهیمی مدیر رسانه باشگاه بود از مسعود شجاعی به عنوان کاپیتان نساجی در فصل جدید مسابقات نام برد. به گزارش تیتر شمال؛ در سال های اخیر حامد شیری کاپیتان نساجی بود که در قلب خط دفاعی این تیم به میدان می رود. حامد شیری

در مراسم رونمایی از پیراهن باشگاه نساجی مجری برنامه که مجتبی ابراهیمی مدیر رسانه باشگاه بود از مسعود شجاعی به عنوان کاپیتان نساجی در فصل جدید مسابقات نام برد.


به گزارش تیتر شمال؛ در سال های اخیر حامد شیری کاپیتان نساجی بود که در قلب خط دفاعی این تیم به میدان می رود. حامد شیری در نساجی چهره شد و بعد از نساجی سال های سال با پیراهن تیم سایپا در بازی های لیگ برتر به میدان رفت. او دو سه فصل گذشته بود که به نساجی برگشت و بازوبند کاپیتانی این تیم را بر بازو بست  اما با حضور مسعود شجاعی در  اردوی تیم مازنی کاپیتان این تیم تغییر کرد و حالا قرار است نساجی با کاپیتانی مسعود شجاعی وارد بازی های این فصل لیگ برتر شود.

مسعود شجاعی که به تازگی قرارداد دو ساله با نساجی امضاء کرده و البته  تعیین دستمزدش در این باشگاه را به مالک آن واگذار کرده هیچ اصراری برای دریافت بازوبند کاپیتانی نساجی نداشت اما حامد شیری بعد از حضوراین بازیکن در اردوی تیم مازنی بازوبند کاپتانی تیم را در اختیار وی قرار داد. هم چنین تلاش هایی صورت گرفت که با کسب اجازه از خانواده نادر دست نشان مسعود شجاعی با پیراهن شماره ۷ وارد میدان شود اما بازیکن فصل گذشته تراکتور با این موضوع مخالفت کرد و قرار است در فصل جدید با پیراهن شماره ۱۷ یا ۲۵ در بازی ها به میدان برود. او در بازی های دوستانه پیراهن شماره ۷۷ و ۱۷ را برتن کرد.

تیم نساجی در اولین بازی خود در فصل جاری بازی ها میزبان فجر سپاسی خواهد بود که این دیدار روز سه شنبه ساعت ۱۶ در استادیوم شهدای ساری برگزار می شود.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2500 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت 12:39:21
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2497
27 / 7 / 1400 - 12:25

گِره مسکن هر روز کورتر از دیروز!/وقتی صاحبخانه شدن هم آرزو می‌شود

بازار مسکن، مدت‌ها است که سر سازگاری ندارد، مستاجران و خریداران هر دو مستاصل؛ گرانی بیداد می‌کند، زور اقشار ضعیف حتی به اجاره‌نشینی‌ هم به سختی می‌رسد؛ شاید انتظار‌ها معطوف دولت باشد، اما خودمانیم ما هم کمی بی انصاف شده‌ایم! دیگر مثل سابق، هوای همدیگر را نداریم… به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- حال روز

بازار مسکن، مدت‌ها است که سر سازگاری ندارد، مستاجران و خریداران هر دو مستاصل؛ گرانی بیداد می‌کند، زور اقشار ضعیف حتی به اجاره‌نشینی‌ هم به سختی می‌رسد؛ شاید انتظار‌ها معطوف دولت باشد، اما خودمانیم ما هم کمی بی انصاف شده‌ایم! دیگر مثل سابق، هوای همدیگر را نداریم…


به گزارش تیتر شمال؛ مجتبی قربانی- حال روز بازار مسکن مدت‌ها است که به هم ریخته است و بی سرو سامانی قیمت‌ها در این بازار، خریداران و مستاجران را کلافه و سردرگم کرده است.

از یک سو، قیمت‌ها در بازار معاملات مَسکَن از ریل عُرف و قوانین نانوشته نرخگذاری بنگاه‌های ملکی خارج شده است و  مالکان در این بازار به دنبال گرفتن ماهی خوش خط و خال هستند! از سویی دیگر، خریداران مسکن که سال‌ها با صرفه جویی و از این و آن قرض کردن، پولی را پس انداز کرده‌اند، با این اوضاع و احوال قیمت‌ها، از این جا مانده و از آنجا رانده، دست از پا درازتر، چاره‌ای جز اجاره نشینی ندارند و مستاجران هم که تکلیف‌شان معلوم است، تداوم اجاره نشینی آن هم با اجاره بهایی خیلی بیشتر از قبل.

نا امیدی برای صاحبخانه شدن

باید بگوییم گرانی روی بام مسکن جا خوش کرده است و قرار نیست حالا حالاها هم پایین بیاید! این گرانی بی سابقه، تبعاتی نظیر تداوم اجباری اجاره نشینی، افزایش تعداد خانه‌های خالی، رکود در معاملات ساختمان‌های نوساز، افزایش قیمت مسکن، افزایش خانوارهای اجاره نشین، افزایش قیمت اجاره بها و نا امیدی برای صاحبخانه شدن را در میان آحاد جامعه به ویژه اقشار کم درآمد و افرادی که تازه تشکیل زندگی مشترک را داده‌اند را در پی دارد.

علت اصلی این اوضاع، گران شدن بی سابقه قیمت زمین در مراکز شهرها، شناور بودن قیمت‌ها از قیمت مصالح گرفته تا ارز و سایر صنایع وابسته است که موجب شده است تا قیمت‌ها با سرعت زیاد از ریل خارج شود و این اوضاع موجب شود تا شاهد افزایش اجاره نشینی در مازندران باشیم.

این در حالی است که عرضه و تقاضا به هم نمی‌خواند و درآمد و پس انداز و حتی وام‌ها هم کفاف خرید مسکن را در شرایط فعلی نمی‌دهد و در این شرایط، شاهد گسیل شدن موج به موج خانوارهای متقاضی اجاره نشینی در بازار مسکن هستیم.

افزایش چند برابری قیمت‌ها در بازار مسکن

محمد عرب خزائلی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاور املاک مرکز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به قیمت فعلی زمین و مسکن در استان، غالب مشتریان و متقاضیان مراجعه کننده به مشاوران املاک، بیشتر رغبت به واحدهای استیجاری پیدا کرده‌اند و با افزایش تقاضا در این بخش، قیمت‌ واحدهای استیجاری نیز دستخوش افزایش چند برابری شده است.

وی افزود: در مرکز مازندران، مغازه‌های متعددی را می‌بینید که ماه‌ها خالی از فعالیت صنفی هستند و استقبالی از آن‌ها نمی‌شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوراملاک مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: وضعیت حال حاضر بازار املاک به نحوی است که هم در بخش خرید مسکن و هم در بخش واحدهای استیجاری، فشار مضاعفی به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر وارد می‌کند و قیمت‌ها به نسبت یکی- دو سال گذشته تا سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است.

این فعال صنفی، با بیان اینکه ۸۰ درصد مشتریان املاکی‌ها، اجاره‌ای‌ها هستند که عمدتا نیز از اقشار ضعیف جامعه هستند؛ ادامه داد: با افزایش تقاضا در بازار اجاره‌ای‌ها، هم تقاضا، هم عرضه و هم قیمت واحدهای اجاره‌ای افزایش پیدا کرده است.

زور مردم حتی به اجاره نشینی هم نمی‌رسد

عرب خزائلی بیان کرد: وقتی قیمت‌ها بالا می‌رود، متعاقبا قیمت اجاره‌ها هم بالا می‌رود؛ قیمت ملک و اجاره به یکدیگر وابسته است و لذا وقتی قیمت مسکن بالا می‌رود، قیمت رهن و اجاره‌ها نیز بالا می‌رود.

وی عنوان کرد: در شرایط فعلی که رکود بر همه بازار و اقتصاد سایه انداخته است، خیلی از مالکان، کسری درآمدشان را از محل اجاره‌ها، جبران می‌کنند و اینگونه است که قیمت اجاره و رهن طی یکی-دو سال اخیر به صورت سرسام‌آوری افزایش پیدا کرده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوراملاک مرکز مازندران، اعلام کرد: در حال حاضر، حداقل رهن یک خانه تک‌خوابه در مرکز مازندران بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است، البته از آن طرف، رهن ۹۰۰ میلیون تومانی نیز برای یک خانه سه خوابه هم در شهر داریم.

این فعال صنفی، گفت: به همین نسبت اجاره‌ها هم متغیر است، به طور مثال قیمت اجاره در مرکز مازندران از ماهی دو میلیون تومان آغاز و تا ۱۳ میلیون تومان نیز داریم.

املاکی‌ها در رکود

عرب خزائلی، تاکید کرد: قیمت ملک، رهن و اجاره به نسبت دو سال قبل، قابل مقایسه نیست، نرخ‌ها به صورت افسارگسیخته افزایش پیدا کرده است و به طور مثال ملکی که دو سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون تومان خرید و فروش شده است، اکنون به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی با اشاره به افزایش چند برابری قیمت زمین و املاک در مازندران، اذعان کرد: حداقل قیمت هر متر زمین مسکونی در جنوب شهر، ۳ تا ۴ میلیون تومان و در منطقه‌ای مثل سلمان فارسی، متری ۳۵ میلیون تومان است؛ قیمت هر متر مغازه نیز اگر در خیابان‌های اصلی باشد از متری ۷۰ میلیون تومان آغاز و تا متری ۵۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوراملاک مرکز مازندران، تصریح کرد: در شرایط فعلی، عدم قدرت خرید مردم در خرید مسکن از یک‌سو، عدم توان مستاجران در تمدید و انعقاد قرارداد اجاره و رهن از سویی دیگر در کنار فعالیت سایت‌های مثل شیپور و دیوار، موجب شده است تا بازار معاملات مسکن در املاکی‌ها، راکد باشد.

این فعال صنفی، اضافه کرد: به هر حال در شرایط فعلی باید حد وسط جامعه را در نظر گرفت، شرایط برای این قشر یک زندگی متوسط است که درآمدشان به سختی کفاف خوراک، امورات اولیه زندگی و در نهایت هزینه‌های جانبی تحصیلات فرزندان‌شان را می‌دهد و دیگر این قشر، سرمایه‌ای برای خرید مسکن و یا سرمایه گذاری برایش باقی نمی‌ماند.

عرب خزائلی، اظهار کرد: در این شرایط سخت برای خرید، رهن و اجاره، خیلی از ازدواج‌ها به تعویق می‌افتد، خیلی از کسبه ناچار به تعطیلی می‌شوند و همه این موارد، موجب رکود در بازار معاملات مسکن می‌شود.

بازار مسکن قابل کنترل است/ بازگشت آرامش یک عزم همگانی می‌خواهد

وی افزود: البته که این وضع آشفته بازار مسکن، قابل کنترل است و راهکار آن به یک عزم همگانی نیاز دارد؛ عزمی که باید هم از سمت دولت و مسئولان و هم از سوی خود مردم در جامعه، ایجاد شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوراملاک مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند با تقویت مسکن مهر،  افزایش وام‌های کم بهره مسکن، قدرت خرید مردم را افزایش دهد، مردم نیز می‌توانند کمی منصف‌تر باشند، یعنی نسبت به تعدیل قیمت فروش، اجاره و رهن، پا به وسط گود بگذارند.

این فعال صنفی، با اشاره به تعداد قابل توجه خانه‌های خالی در مازندران، ادامه داد: البته طرح اخیر دولت در بحث مالیات بر خانه‌های خالی، یکی از طرح‌های خوبی است که می‌تواند به بازار مسکن، کمک شایانی کند؛ اگر این طرح، منصفانه و درست اجرا شود، یقینا طرح خوب و گره گشایی است.

عرب خزائلی، در بخش پایانی در خصوص قیمت ویلاها در مرکز مزاندران، پاسخ داد: قیمت ویلاها در مرکز استان، عمدتا میلیاردی است و حداقل قیمت هر متر ویلا در مرکز استان، ۷ میلیون تومان است.

وی متذکر شد: تقاضای ما از مسئولان متولی، سروسامان دادن به بازار مسکن است، این بازار با ورود جدی دولت و مسئولان، قابل کنترل است و باید با اقدامات حمایتی، ارائه تسهیلات، افزایش ساخت مسکن‌هایی در قالب مسکن مهر، اجرای صحیح مالیات بر خانه‌های خالی و تمهیدات قابل اجرای دیگر، این بازار سرکش را آرام کنند.

مسکن، گره کوری که باید به دست دولت جدید باز شود

البته در کنار چالش بازار مسکوت معاملات آپارتمان‌های نوساز، کاهش قدرت خرید مردم و رکود در بازار مسکن در کنار هم موجب شده تا واحدهای نیمه ساز فراوانی نیز در محله‌های مختلف شهرهای استان وجود داشته باشد که نه سرمایه گذاران و معماران توان مالی برای اتمام آن را دارند و نه متقاضی برای خرید آن پا پیش می‌گذارد.

وضعیت بازار مسکن، نامساعد است و وقتی خانواده‌ها توان پرداخت خرید مسکن را ندارند، به ناچار گزینه‌ای جز اجاره پیش روی آنان نیست و قیمت‌های نامتعارف بسیاری از واحدهای تجاری و مسکونی، که قانون مشخصی هم برای تعیین نرخ آن وجود ندارد، بسیاری از مستاجران این واحدها را هم در بستن اجاره و هم در تمدید مجدد، با مشکلات جدی مواجه کرده است.

بازار مسکن در مازندران همانند سایر نقاط کشور، روند رکودی را تجربه می‌کند که گویا امیدی به رونق در آن دیده نمی‎‌شود. از سویی دیگر، به بنگاه‌های معاملاتی سطح شهر که رجوع می‌کنیم به‌سختی می‌توان افرادی را یافت که از وضع کسب خود رضایت داشته باشند و این در حالی است که همه ما کمی بی انصاف شده‌ایم و با بالا بردن بی حساب و کتاب اجاره‌بها بدنبال جبران هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت و تورم هستیم؛ و این در حالی است که خیلی‌ها در تامین هزینه اجاره محل زندگی و کسب خود، مانده‌اند.

انتهای پیام/

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تیتر شمال طی شماره 2497 توسط مجتبی قربانی و در روز سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت 12:25:51
© Copyright 2021 https://titreshomal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر