کد خبر : 4653
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
122 views

زخم کاری معدن “چلاو” آمل روی طبیعت/رئیس قوه قضائیه به میدان بیاید

زخم کاری معدن “چلاو” آمل روی طبیعت/رئیس قوه قضائیه به میدان بیاید

چندی پیش راه اندازی معدنی در نزدیکی چلاو آمل خبرساز شد، جریانی که بارها در چند معدن این منطقه تکرار شده است، سناریوی تلخی که با منع منابع طبیعی، مجوز راه اندازی معدن از طریق دیوان عدالت اداری صادر می شود و دیگر قصه ماجرا که امیدواریم این دومینو در همین جا متوقف شود. به

چندی پیش راه اندازی معدنی در نزدیکی چلاو آمل خبرساز شد، جریانی که بارها در چند معدن این منطقه تکرار شده است، سناریوی تلخی که با منع منابع طبیعی، مجوز راه اندازی معدن از طریق دیوان عدالت اداری صادر می شود و دیگر قصه ماجرا که امیدواریم این دومینو در همین جا متوقف شود.


به گزارش تیتر شمال؛ حالش خوب نیست، صدای سرفه هایش، حکایت دل پر دردی است که سالها در پس ناملایمتی ها زخم خورده، محکم اند، ایستاده اما دیگر صلابتی برایشان نمانده، تابستان ها که از جاده هراز می گذری به وضوح بیشتری می بینی که چطور کوه ها به نفس نفس افتادند و اگر به همین منوال طی شود، باید برای فرزندانمان عکس کوه ها و جنگل را نشان دهیم.

حالش خوب نیست، هرزبانی آن را بیان می کند، اما کو گوش شنوا، انگار منفت طلبانی که کوه کن می شوند و به جان طبیعت می افتند، را  گوش شنواست و نه چشمی که این غم و اندوه را درک کند، سالهاست که دیگر از جاده زیبایی هراز جز گرد و خاک چیز دیگیری نمی بینیم.

ما میراث دار خوبی نبودیم، از طبیعتی که جز زیبایی و آرامش و موهبت برایمان چیز دیگری هدیه نمی دهد، به جانش می افتیم و تا نابودشان نکنیم دست بردار نیستیم.

عدالت اجتماعی چیزی که بارها از زبان رهبری تاکید شد و خوشبختانه زمانی که ریاست قوه قضایئه را ابراهیم رئیسی بر عهده گرفته بودند شاهد تخریب ویلاسازی های زیادی بودیم و دست های آقازاده های زیادی از تخریب طبیعت کوتاه شد، اما متاسفانه در گوشه و کنار اتفاق تلخ ناگواری را می شنویم که  براساس موقعیتی که دارند، خواهان منافع زیادی هستند و زیبایی طبیعت و سلامتی که حق طبیعی هر فردی است را خدشه وارد می کنند.

شبیخون به جان طبیعت
چندی پیش راه اندازی معدنی در نزدیکی چلاو خبرساز شد، جریانی که بارها در چند معدن این منطقه تکرار شده است، سناریوی تلخی که با منع منابع طبیعی، مجوز راه اندازی معدن از طریق دیوان عدالت اداری صادر می شود و دیگر قصه ماجرا که امیدواریم این دومینو در همین جا متوقف شود.

محمدرضا عباس زاده فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی امل در گفتگو با خبرنگار ما گفت: برابر قوانین متقاضیان درخواست برای فعالیت معدنی را به اداره صنعت، معدن و تجارت ارائه می دهند و اگر در اراضی ملی باشد این درخواست به اداره منابع طبیعی فرستاده می شود.

وی با بیان اینکه رای منابع طبیعی براساس شرایط محیط زیستی منطقه است، عنوان کرد: زوایای مختلف، از نظر پوشش خاک، پوشش گیاهی و مسائل مدنظر بررسی می شود، که مشکل منابع طبیعی نداشته باشد و به زیست منطقه آسیب نرساند و بر این اساس تصمیم گرفته مس شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی امل از مخالفت اداره منابع طبیعی به راه اندازی معدن چلاو خبر داد و اظهاار کرد: معدن با توجه به اینکه منطقه جنگلی بوده و توان ظرفیت بیش از سه معدن را ندارد، علی‌رغم اینکه چند مرحله این درخواست ارسال شد در تمام مراحل مخالفت خود را اعلام کرد.

وی ادامه داد: با  اعتراض متقاضی، شکایت به دیوان عدالت اداری برده می شوئ، در مرحله اولیه دیوان تصمیمات آنان پذیرفته نمی‌شود و دوباره در تجدیدنظر هم رد می‌شود، اما در اعاده دادرسی کارشناس موافقت می کند و رای صادر می شود.

عباس زاده تصریح کرد: برای تامین دلیل کارشناس برده شده و دلایلی آورده که اصلاً کارشناسی نیست، بعنوان مثال عنوان کرده که آنجا شرایط رویش ندارد در حالی که ما در بالادست در سنوات گذشته نهال کاشتیم.

وی نداشتن راه  دسترسی را یکی از معضلات راه اندازی معدن خواند و خاطرنشان کرد: از یک طرف باید مسیر را تعریف می‌کرد، نمی توانند که با هلیکوپتر به داخل معدن بروند، باید راه بگیرند، از هر طرف که وارد شویم در بستر رودخانه انبوه درختان توسکا است و باید طبیعت را تخریب کرد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی امل از دستور راه اندازی معدن از سوی دیوان عدالت اداری اشاره کرد و افزود: در اعاده دادرسی درخواست آنان پذیرفته می‌شود و مکلف به تحویل عرصه می شویم.

وی تاکید کرد: احکام قضایی لازم الاجراست، تنها راه این است که رئیس قوه قضائیه بخواهد رای را بشکند و یا رای به بررسی مجدد دهد که امیدوارم این اتفاق بیفتد و ورود کند.

عباس زاده از مشکلات فعالیت های معدنی در منطقه چلاو خاطرنشان کرد: این منطقه جزو طرح جنگلداری شرق هراز است، قسمت بالا دست شان در گذشته نهالکاری شده بود فعالیت معدنی مضاف بر اینکه مسیر پایین‌دست هم پوشش انبوه درختان توسکا دارد و با شروع معدن ریزگرد ها شدت زیادی خواهد داشت.

وی افزود: علاوه بر این که جلوی رشد درخت و پوشش گیاهی را می گیرد و به شدت آسیب می زند، زندگی مردم منطقه را هم مختل خواهد کرد و آلودگی خاک در جاده هراز خواهد شد.

این کارشناس منابع طبیعی با تاکید اینکه اکوسیستم منطقه نابود خواهد شد، بیان کرد: اکوسیستم جوابگوی ظرفیت بیش از حد در منطقه نیست، به نقطه غیر قابل برگشتی می‌رسیم و پوشش گیاهی با  فعالیت ناشی از معدنی مطمئناً آسیب های جانبی پیش‌بینی نشده ای خواهد داشت.

وی ادامه داد: ریزش سنگ ها مسیر پل منگل به در هر دو طرف یکی از دلایل ان فعالیت های معدنی هستند، پوشش گیاهی منطقه از بین می رود و اکوسیستم منطقه را به هم می زند .
عباس زاده از ایرادات دیگر کارشناسی را عنوان کرد: کارشناسی  در نقطه‌ای انجام می شود اما آنجایی که بعداً به آن واگذار می کنند، 100 تا  ۲۰۰ متر  فاصله دارد.

وی از تکرار فعالیت های معدنی از این دست اشاره کرد و افزود: معدن های دیگری هم بودند که هم همینطور و در دیوان رای گرفته اند،  معدن وقتی واگذار شده باید تعریف شود و به طببعیت برگردد پوشش منطقه را احیا کنند، که متاسفانه این ارا زیاد صادر می شود

احمدرضا خاکپور کارشناس محیط زیست با بیان اینکه کشورمان در صدر فرسایش خاکی  در دنیاست، عنوان کرد: حضور معادن در طبیعت، محل زیست بسیاری از جانوران را نابود می کند، بروز ریزگردها و سیلاب ها یکی از مضرات معادن است.

وی حضور معادن زیادی در محور هراز را با بهره برداری غیر اصولی دانست و خاطرنشان کرد: این معادن، تهدیدی برای محیط زیست منطقه محسوب می شود، که هر چند وقت شاهد تعطیلی و بازگشایی مجدد آنها هستیم.

کارشناس محیط زیست اولویت امروز را تنها اقتصاد خواند و اظهار کرد: جدال همیشگی محیط زیست و معادن، بخاطر بی توجهی به محیط زیست است؛ متاسفانه فقط منافع مهم است و خسارت های وارده به محیط زیست اهمیتی ندارد.

وی تصریح کرد: تخریب گونه های گیاهی و جانوری، آلودگی رودخانه هراز، تخریب کوه، صدای انفجار و در محاسبات خسارت در مقابل توجیه اقتصادی به دست فراموشی سپرده می شود.

خاکپوربا تاکید ماده 50 قانون اساسی مام اقشار جامعه و دستگاهها را ملزم به حفظ عرصه های طبیعی دانست و بیان کرد: با وجود اینکه بهره برداری های میلیاردی از معدن کسب می شود، هزینه های ترمیم و بازسازی اندک است و با وجود این هزینه اندک که به خزانه واریز می شود، باز هم این مبلغ صرف امور دیگری می شود و از چرخه طبیعت باز می ماند و عملا محوطه برداشت شده به حالت اولیه باز نمی گردد.

  • منبع: بلاغ مازندران
  • انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.