کد خبر : 1169
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
208 views

نماز جمعه، مولود انقلاب/ مصلی‌ها قلب فرهنگی شهر هستند

نماز جمعه، مولود انقلاب/ مصلی‌ها قلب فرهنگی شهر هستند

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران با بیان اینکه نماز جمعه، مولود انقلاب است و روز 5 مرداد تاریخ ولادت این مولود و جریان است؛ گفت: مصلی قلب فرهنگی هر شهر است و لذا اینجا تنها مصلای جمعه نیست، مصلای تمام روزهای هفته است. به گزارش تیتر شمال؛ میثم تبریزی در نشست با اصحاب رسانه

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران با بیان اینکه نماز جمعه، مولود انقلاب است و روز 5 مرداد تاریخ ولادت این مولود و جریان است؛ گفت: مصلی قلب فرهنگی هر شهر است و لذا اینجا تنها مصلای جمعه نیست، مصلای تمام روزهای هفته است.

به گزارش تیتر شمال؛ میثم تبریزی در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت 5 مردادماه سالروز اولین اقامه نماز جمعه کشور پس از انقلاب به امامت آیت الله طالقانی ضمن تبریک دهه ولایت و همچنین فرا رسیدن سالروز اقامه اولین نماز جمعه کشور پس از انقلاب در سال 1358، اظهار کرد: نماز جمعه آغازگر یک جریان و جریان‌سازی است که در انقلاب ما بسیار موثر و تاثیرگزار بوده است.

وی با بیان اینکه بهترین و زیباترین اتفاقاتی که در انقلاب ما رقم خورده است از این مجموعه برخاسته است؛ افزود: 5 مرداد آغازگر یک حرکت بزرگ انقلاب است و مردم ایران در این نمازجمعه با حضور پر شورشان و در جریانات انقلاب، از انقلاب پشتیبانی کردند.

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران، خاطرنشان کرد: نماز جمعه، مولود انقلاب است و روز 5 مرداد تاریخ ولادت این مولود و جریان است.

این مسئول، ادامه داد: با دستان امام راحل امت، نهادهای مقدسی در طول انقلاب تاسیس، آبیاری و کاشته شده است که در کنار بسیج، سپاه، کمیته امداد و سایر نهادهای انقلابی، نمازجمعه نیز از این جمله به شمار می‌آیند که ما باید در پنجم مردادماه این اتفاق خجسته را مبارک بشماریم و آن را جشن بگیریم.

تبریزی بیان کرد: هدف اصلی از این نشست، به حداقل رساندن فاصله میان اصحاب رسانه و مسئولان و متولیان برگزاری نماز جمعه و همچنین انعکاس مطلوب اخبار و مطالب مرتبط با نماز جمعه در رسانه‌های استان است و باید برای اینکه پیام نمازجمعه و خطبه‌های ائمه جمعه به گوش همگان برسد این ارتباط فی مابین، تقویت شود.

وی از راه اندازی جایگاه خبرنگاران در مصلی امام خمینی(ره) مرکز استان خبر داد و عنوان کرد: مهم ترین اخبار سیاسی، عبادی، فرهنگی و اجتماعی در نماز جمعه مطرح می‌شود که باید اطلاع رسانی شود و باید ارتباط صمیمانه و مستمر دو سویه ایجاد شود؛ هر چند در گذشته یا این ارتباط نبوده و یا اگر بوده بسیار ضعیف بوده است.

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران، گفت: ما در ایام کرونا خیلی از چیزها را از دست دادیم، خیلی از بزرگان و انسان‌ها را ازدست دادیم و در کنار نفرات خیلی از فرهنگ‌ها و زحماتی که سالیان سال برای حفظ آن کشیده شد را از دست دادیم که برای اینکه اجتماعات انجام نگیرد، این دست از برنامه‌ها کمرنگ شد و از کیفیت و کمیت این برنامه‌ها به شدت کاسته شد.

این مسئول اعلام کرد: یکی از جاهایی که این دست از برنامه‌ها در آن مختل شد نماز جمعه است و باید متذکر شویم که اولین جایی که رسما اعلام کرد که بخاطر کرونا و حفظ جان مردم از اجتماعات جلوگیری می‌کند، ستادهای برگزاری نماز جمعه بود؛ نماز جمعه‌ای که در طول 40 سال انقلاب و حتی در دوران جنگ تحمیلی و اعلام تهدید بمباران مصلی‌ها، هرگز تعطیل نشده بود.

تبریزی افزود: در حال حاضر و با تصمیمات جدید اخذ شده، نماز جمعه با رعایت کامل پروتکل‌ها در تمامی شهرهای استان برگزار می‌شود، هر چند به خاطر شرایط کرونایی با محدودیت‌های کیفی و کمی همراه است؛ ما باید در این شرایط از طریق اصحاب رسانه، برای اینکه نماز جمعه بماند، اطلاع رسانی کنیم و نباید بگذاریم این فضا کمرنگ و ضعیف شود.

وی تصریح کرد: مصلی تنها محل برگزاری نماز جمعه نیست و باید به فرموده رهبر معظم انقلاب، هر مصلی یک قرارگاه فرهنگی و قلب فرهنگی شهر باشد؛ باید هر روز درب مصلی برای برنامه‌های متنوع فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و سایر برنامه‌ها باز باشد و نباید تنها به برگزاری نماز جمعه محدود شود، چرا که نماز جمعه محل همه اتفاقات، همه جریان‌سازی‌ها و گفتمان انقلاب اسلامی است.

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران، مطرح کرد: لذا مصلی امام خمینی(ره) ساری قلب فرهنگی و یک قرارگاه فرهنگی شهر است که تمامی کانون‌ها، هیئات و تمام مجموعه‌های فرهنگی باید در اینجا حضور پیدا کنند، اینجا تنها مصلای جمعه نیست، مصلای تمام روزهای هفته است.

این مسئول، اضافه کرد: لذا طی سال گذشته و با وجود تعطیلی نماز جمعه و با همه محدودیت‌ها، برنامه‌های متنوعی در مصلی ساری برگزار شد که نگذاشتیم چراغ مصلی، خاموش شود و این پیام را مصادره کنیم که نماز جمعه و مصلی تعطیلی ندارد و نگذاشتیم این فضا ایجاد شود که برنامه‌های فرهنگی شهر تعطیل شود.

تبریزی مطرح کرد: طی این مدت، خواهران ستاد برگزاری نماز جمعه همچون دوران دفاع مقدس، مصلی امام خمینی(ره) را به کارگاه تولید ماسک تبدیل کردند و روزانه بین 500 تا 600 ماسک تولید و در خدمت کادر درمان قرار گرفت، 10 هزار ماسک در محرم سال گذشته بین هیئات مذهبی ساری توزیع شود.

وی اضافه کرد: برگزاری 7 مرحله جمع آوری و توزیع کمک‌های معیشتی، تشکیل 3 گروه جهادی، تاسیس پایگاه بسیج مصلی، برگزاری دو مرحله رزمایش مواسات و همدلی، تهیه و توزیع 4 هزار بسته هدیه برای کادر درمان مازندران و برگزاری مناسبات مذهبی مختلف در ایام گوناگون سال از جمله این فعالیت‌ها طی سال گذشته است.

مسئول ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران، در ادامه به اعلام برنامه‌های ستاد برگزاری نمازجمعه مرکز مازندران به مناسبت 5 مردادماه پرداخت و تشریح کرد: برگزاری اولین همایش بزرگ ائمه جماعات مرکز مازندران در مصلی جهت ارتقای کمی و کیفی نماز جمعه، برگزاری اولین یادواره شهیدان خادم نماز جمعه ساری، فضا سازی شهری، سرکشی و بازدید از خادمان پیشکسوت نماز جمعه ساری، خانواده شهدای خادمان نماز جمعه، خانواده مرحوم آیت‌الله طبرسی و طائبی با حضور آیت‌الله لائینی نماینده ولی فقیه در استان در منازل این نفرات، همایش تجلیل از یاوران و خیران مصلی، افتتاح مهد آدینه برای کودکان در روز 8 مردادماه در مصلی ساری، برگزاری مسابقات نقاشی، خاطره نویسی برای کودکان، برگزاری نمایشگاه عکس فعالیت‌های نماز جمعه، غبارروبی مزار شهدای خادم و انتظامات مصلی، غبار روبی مزار آیت‌الله طبرسی، کمک به محرومین در قالب ساخت خانه محرومین و تهیه بسته معیشتی و برگزاری میز خدمت با حضور مسئولان شهری در وز 8 مردادماه از جمله برنامه‌های در دست اجرا برای این ایام است.

گفتنی است به فاصله اندكی پس از برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی، به حكم حضرت امام خمینی (ره)، اولین نماز جمعه در 5 مردادماه 1358 با شرکت بیش از یک میلیون نفر از مردم مسلمان روزه‌دار تهران در گرمای شدید تابستان به امامت مرحوم آیت‌اللّه طالقانی در دانشگاه تهران با شکوه و جلوه خاصی برگزار شد و از آن پس، همه ساله مراسم بزرگداشت این روز تاریخی در تمامی شهرهای کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.